TV sistemi ve arıza

Başlatan Mucit23, 20 Ekim 2016, 12:01:50

M_B

@z Hocam;
Sizde haklısınız hocam. Mantıken düşününçe.

https://www.youtube.com/watch?v=Z2A0fK6NlXY
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Yuunus

Eht yi suren trn var onu cikarin oyle test edin, bir kere takmayi unutmusum sebekede ne var ne yok gitmisti.cok riskli

JOKERAS

EHT-FBT-DST Karttan ayırmak,boşta çalıştırmak gibi bir yöntem kesinlikle uygulamayın!
Bu şekilde cihazı Tamir etmek bir yana,minnacık bir arıza,içinden çıkılamayacak noktaya gelir.
O cihazın sorunu çok basit.
Cihaz çalıştır bir kaç voltaj ölçümü yapıp durumu gözlemleyin.
Muhtemel ihtimal Besleme Kapasite Arızası.

Diğer sebep Convergens Çıkış katının yani STK tipi entegrenin bozulması.
Bu Convergens Katı diğer Tüplü Tv'lerde yoktur,bu durum Projeksiyon Tv'ler için geçerli.
Bu Convergens Entegresi ne yapar ne işe yarar?

Yatay(Horizantal) saptırma,Linearty ve Convergens olayını 3 ayrı Tüp için ayrı ayrı Dijital kontrol ile odaklar.
Bunu yapması için Yatay saptırma bobinini,Convergens Bobinini ve Linearty devresini kullanması gerekli.
Bu devreleri Kontrol Etmediği takdirde Sizin şekildeki durum,Ayrı ayrı olan 3 Renk görüntünün Üst üste gelmemesi(Convergens olayı)
Ekran kenarlarında Yamukluk (E/W(East-Weast)) Vs gibi sorunlar yapar.

Tüplerin Kafasında Bulunan Merceklerin içinde Yağ diye tabir edilen ne olduğu belirsiz bir sıvı vardır,bir ara tamire gelen Cihazın Yağ Contası patlamış
Bu Yağ Şasenin her yanına bulaşmıştı.Bu Sözde Yağ İletkendir.Bir noktaya bulaştırıp ölçü aleti ile ölçmüştüm,bildiğiniz Direnç.
Bu Yağ(!) Tüpü Soğutmak için kullanılıyor.Tadına da bakmıştım,sulandırılmış Bal yoğunluğunda Şekerli bir tadı vardı.
Isınınca genleşen hacmi artan tuhaf bir şey.

STK tipi Entegreleri Karıştırmayın!O cihazların Ses çıkışları da genelde STK tipi olur.
Siz onu şu şekilde tespit edebilirsiniz.Eğerki ilgili STK'nın hattı Hoparlörlere gidiyorsa O Convergens değildir.
Sonra Convergens Entegresi Diye Ses çıkış Entegresini Değiştirmiş olursunuz boşu boşuna:)

Mucit23

Selamlar

Besleme hattindaki irili ufakli birçok  kapasiteyi  değiştirdim. Karti yerine monte edip denedigimde yine sorun aaynı  sekilde devam etti. Şuanda  ekranları  tamamen değiştirmeyi  düşündüm. Makinanın  üzerindeki projeksiyon tv leri söküp  benzer boyutlarda lcd  ekran baglarsam çalışırmı diye düşünüyorum. Görüntü  muhtemelen  alırım ama makina üzerindeki silah çalışırmı  emin değilim. Silahın çalışma mantığı atarilerdeki duck hunter oyununda olduğu  gibi muhtemelen. Bu oyunun  lcd lerde çalışmasına bir engel varmıdır 

JOKERAS

Projeksiyon TV'leri LED Tv ile değiştirmek iyi bir fikir değil.
O büyüklükteki LED Tv'ler bayağı bir para tutacak.
Sorunu çözmek en mantıklı yöntem olur.

Ayrıca O silahlar optik sinyallerle çalışıyordu sanırım.
Crt Tv çalışma mantığına göre tasarlanmış bir yapı,dolayısı ile LCD-LED Tv o sistemde çalışacağını sanmıyorum.

Bence bir  Tv tamircisinden destek alın Arızayı çözün derim.

Zoroaster

TV tamirinde kamera kullanın.

Kamerayı kayıt moduna getirin ve ekranı görecek şekilde konumlayın. Bir kaç ölçü aletini de kamera görebilsin.

Ölçü aletlerini TV'nin kritik voltaj noktalarındaki voltajı ölçmek üzere bağlayın.

TV'yi ve kamerayı çalıştırın ve beklemeye başlayın. İsterseniz çekip gidin.

Sorunun ortaya çıkması bazen zaman alır. Bu yöntem can sıkıcı bekleme olaylarına en güzel çözümdür.

Sorun baş gösterdiğinde kayıdı durdurun ve kayıdı izleyin.

Aynı kaydı kartın görüntüsünü çekerek de yapın.  Bunun için kamerayı karta yönlendirin fakat tv ekranının karşısına koyduğunuz aynadan aynı zamanda ekranı da görebilin.

Kamera görüntüsü, ekrandaki görüntünün gitmeye başlamadan önceki ölçü aletlerindeki değer değişimleri vs size çok önemli ipuçları vermeye başlar.

Tüplü TV tamiri eğlencelidir. Bulmaca çözmek gibidir.

Hemen pes etmeyin.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Bu Cin fikir  başka kimin aklına gelirdiki?
Tamam anladım, siz z 'siniz:)

Mucit23

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Kasım 2016, 12:44:24
Projeksiyon TV'leri LED Tv ile değiştirmek iyi bir fikir değil.
O büyüklükteki LED Tv'ler bayağı bir para tutacak.
Sorunu çözmek en mantıklı yöntem olur.

Ayrıca O silahlar optik sinyallerle çalışıyordu sanırım.
Crt Tv çalışma mantığına göre tasarlanmış bir yapı,dolayısı ile LCD-LED Tv o sistemde çalışacağını sanmıyorum.

Bence bir  Tv tamircisinden destek alın Arızayı çözün derim.

Hocam maliyeti düşünmezsek eğer şuanda çalışırmı çalışmazmı onunla ilgileniyorum.
Atari deki duck hunter'ın çalışması daha önce forumda konuşulmuştu. Şuarada anlatılıyor
https://www.youtube.com/watch?v=A6hRtia7u8Q
Silahı inceledim. Aynı mantıkta çalışıyor gibi.
Sorum şudur; Şuan elimizdeki bir atari ve duck hunter oyununu oynamak istersek o silah günümüz lcd ve led tvlerinde çalışırmı? Çalışmaması için bir sebep göremiyorum ben.

Tamir konusuda şunu söylemek istiyorum. TV lerin tamirininden evvelden beri hoşlanmam. Kartı herseferinde sök tak artık usandım diyebilirim. Aslında tamir olsa yani problemsiz bir şekilde çalışsa en az bir dönemlik okul masraflarımı çıkarabilirim :) Ama ona ufkum kalmadı. Zaten vizelerim başlamak üzere. Şu vizeler ne kadar cabuk geldi anlamıyorum. Sankide okul dün açıldı

Ekranlar değişirse görüntü canlanacak. Görüntü canlanırsa bi anlamda makina daha çekici olacak. Çıkardığı ekstra maliyetini kısa zamanda telafi edecektir.

Zoroaster

Optik geribeslemeli tabancadan bahsediyorsan bunlar CRT tüplü monitörlerin haricindeki ekranlarda çalışmaz.

Tüpün fluorasan yüzeyi optik bir hafıza gibi davransa da aslında CRT de herhangi bir anda sadece 1 pixel aktiftir.

Optik sensör ekranda yönlendirilen noktada benek yokken var mı oldu durumunu gözler. Benek tam otiğin önünden geçerken int üretir ve o an  CRT kontrol çipindeki yatay ve dikey counterların değerini yakalanır.

Bu değerler beneğin ekrandaki x,y konum bilgisini verir. Yani atış yapılan hedefin koordinatını verir.

Dolayısı ile CRT ekranların dışındaki ekranlarda böyle bir tarama/düzenek olmadığından tüfekler işe yaramaz.
Seytan deliginden kacti.

Mucit23

Bugün bir test yaptım. Evet Z hocam aynen dediğiniz gibi bir durum var. TV arızalı görüntü gelmiyor ama ekranda mavi olup kalıyor. Bugün Oyun kutusuna bir LCD tv bağladım. Görüntü onda var. Silahı ise kendi projeksiyon TV ye doğru doğrulttuğumda Ekranda görüntü olmasa bile Silah çalışıyor. Yani LCD tv den görüntüyü alıp orjinal projeksiyon tv den hedefi seçiyordum. Projeksiyon TV bir süre sonra kapanınca silahta çalışmıyor. Yani LCD veya LED TV ile çözülecek bir durum değil.

Peki son bir soru. Eski bir projeksiyon TV bulunup şuanki sisteme oturtturulsa Silah harici projeksiyon TV ile çalışırmı? Bunu cevaplayabilecek olan var mı?

Niye diyecekseniz. PRojeksiyon TV bulmak kolay. Kahvehaneler çay ocakları tamamiyle LED ekranlara geçtiği için daha önce alınmış projelsiyon TV ler depolarda çürümeye terk edildi. Bunlar değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Mucit23

Fikri olan yokmu? Normal bir tüplü tv ile deneyeceğim.