TV sistemi ve arıza

Başlatan Mucit23, 20 Ekim 2016, 12:01:50

Mucit23

Arkadaşlar selamlar,

Bir oyun salonunda TV benzeri bir cihaz var. Ekran oldukça büyük fakat arkasındaki yapı Tüplü TV lere benziyor

Ekrandaki sorun ise şudur ekranlar ilk çalıştığında sol taraftan daralmaya başlıyor. Bir süre sonra ekranlar tamamen kapanıyor.
Tam olarak videodaki gibi
https://www.youtube.com/watch?v=YKRkw7Mmvhc

Bunlarda TV kartının Resimleri. Normalde CRT tvlerde 1 adet Elektron tabancası bulunur ama bunda 3 adet var. Biri Kırmızı diğeri Yeşil sonraki ise mavi renkleri yansıtıyor.
Kartın Resimleri aşaıdaki gibi.

TV arızalarından pek anlamam ama sorun genel olarak ekranın daralması ve bir süre sonra kapanması. Kartın üzerinde Herhangi bir yanık kararma vs yok.  Belki Daha önce TV tamir tecrübeleriyle sorunu tahmin edebilecek birisi vardır umuduyla bu konuyu açtım. Sorun hakkında fikri olan varmı?

ByTEK

Hocam TV ler çalışmadım ama 1 kaç tv tamir etmiştim. Belki fikir verir. Ekran yatay olarak problemli ise horizontal katına yoğunlaşmak gerekiyor. horizontal transistörü ve çevresindeki Kondansatörleri yenilemek gerekiyor.

Benim tamir ettiklerimde ekran dikey olarak açılmıyordu sorun vertical entegresi ve çevresindeki kondansatörlerden çıkmıştı.

JOKERAS

O Projeksiyon Tv.
3 Adet RGB Tüp önündeki Merceklerle bir aynaya yansıtılıp odaklanarak görüntü elde edilmesi.
Çalışma mantığı CRT Tüplü Tv ile aynı.Tüplü Tv'lerdeki Elektron tabancası içinde 3 adet RGB Katodları ayrı ama bir arada.

Cihazdaki sorun kurumuş Kapasite arızasına benziyor.
Bunu ölçü aleti ile tespit edebilirsiniz.
Smps çıkışındaki Voltajları Ekran daralmaya başlayınca değişim varmı yokmu diye tespit edin.
Genellikle +B Voltajı yaklaşık 145V ile 180V aralığında ekranın büyüklüğüne göre değişen sabit gerilim bir voltaj.
Sizin cihazın +B Voltajı tahminmce 160V olması muhtemel,öncelikle bunu ve bu Voltaj üzerindeki Kapasiteyi kontrol edin.
Bu kapasite hem Smps çıkışında hemde DST-FBT Trafosu girişindede bir tane olabilir.
Asıl Smps Trafosu Şasenin Arka Orta noktasındaki.

Diğer sebeplerden biride şu olabilir.H-Out(Horizantal Out) Osilatör sürücü Trafosu olacak,o Trafonun besleme voltajını ve hattındaki kapasiteyi kontrol edin.
Bu Voltaj temiz olmalı!

Projeksiyon Tv'lerde çok sık arıza yapan bir malzeme ise Convergens Entegresi dediğimiz STK Ses çıkış Entegresine benzeyen
genelde büyük bir soğutucuya monteli olan Convergens Entegrelerinin bozuluyor olması.Bunu Kontrol edin.

Nadirde olsa Horizantal Saptırma (Yatay Tarama) devresinin veya Horizantal Linearty devresininde Arıza yapma olasılığı var.
O sorunda genelde Saptrıma geri dönüş hattında Nf cinsinden Kapasitelerin bozulmasından olabiliyor. 

Mucit23

Cevap yazan arkadaşlara Teşekkür ederim. Makineler bayağı eski ve kondansatör arızası olması oldukça muhtemel. Kartı çalışıyorken Test etmem pek mümkün değil. Ancak kartı tamamen çıkarıp dışarından SMPS ye 220V uygulayıp çıkışları ölçebilirim. Kartı söktüğümde  Convergens enteğresine benzer bir entegre vardı. Aynen tarif ettiğiniz gibi. Büyük soğutuculardan birine bağlıydı.

Eğer karta dışarıdan enerci verirsem Kart üzerindeki EHT trafosuna çarpılma riski varmıdır? Çünkü onunda yüksek gerilim kablosunu ayırıp boşta bırakmam gerekiyor.

M_B

Mucit23 hocam bağımsız çalıştırma tavsiye etmem. Fbt den çıkan yüksek voltaj atlamasindan dolayı eeprom içeriği silinebilir. Artı tüplere bağlı olmadığı için arızayı o şekilde saptayamaz test edemezsin. Cihaz Samsung a benziyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Mucit23

Ben Sadece SMPS yi dışarıda çalıştırıp voltajları ölçeyim dedim. Eğer Kondansatörler bozuk ise değiştiririm diye düşünüyordum. EHT den çekiniyorum açıkçası. Daha önce birkaç defa çarpıldım. Her neyse EHT yi komple Karttan ayırsam nasıl olur? EHT ile zaten işim yok.

MC_Skywalker

EHT trafosunu sökmekle uğraşmayın arkadaşlarında tavsiye ettiği gibi kondansatörleri değişin. %98 kondansatör arızasıdır.  Eskiden olsa osilatöredeki ayarlı bobinlerin nüvesinin gevşemesi veya yine osilatöredeki trimer kondansatörün arızasından bahsedebilirdik.  Birde sürücü transistör varsa onu kontrol edin belki bir HV atlaması olup transistörü delmiş olabilir.

M_B

Mucit23 hocam besleme arızası olmayabilir.
Fbt etrafındaki ve verikal etrafındaki kondansatörü kontrol etmek gerekir.konverjans entegreesi de bozulmus olabilir. Modeli ney.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

z

Scopu belli başlı besleme voltajlarına bağla ve cihaz kapanıncaya kadar geçen zamanda bu voltajları izle.

Belki en büyük ipucunu bu noktalardan elde edeceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M_B

Tv belli bir süre sonra kapanıyor diyorsunuz ya ne kadar zaman sonra uzun bir süre calisiyormu.
Artı pcb yı yüzeysel bir kontrol et. Tüplerden yağ akması varmı diye. Genelde conta patlayıp yag akmasına sebep oluyor.

z

Balatalara da baksın mı?

Ne yağından bahsediyorsun?

z

CRT tüpü yağ kaçırıyor sandım.

Mucit23

Anladım arkadaşlar. Öncelikle Kapasitörler değişecek.

M_B

Alıntı yapılan: z - 20 Ekim 2016, 22:05:50
Balatalara da baksın mı?

Ne yağından bahsediyorsun?
@z Hocam;
Hic Eski Tip Projoksiyon Tv tamir etmediğiniz icin bilemiyebilirsiniz.
Tuplerin herbirisinin merceklerinin altında ınce bir yag var 500ml yakın olarak. Sogutma için kullanılıyor.
Cok eskimiş yaglarda ise goruntude bulanıklaşma oluyor.
Cok ısıdan tuplerin contasının patlayıp ta saseye yag aktıgını yag değiştirdiğimiz oldu. ( Eskiden )

z

Haklısın şimdi hatırladım hurdacıda yağa bulanmış projeksiyon tüpleri görmüştüm.

Ne bileyim Monitörlerdeki CRT tüplerinde yağın ne işi var diye düşündüm. Kusuruma bakma.