Gerilim okuma yöntemi

Başlatan seyityildirim, 24 Ekim 2016, 11:14:25

seyityildirim

Merhaba arkadaşlar,

Prizden gelen akımı ve gerilimi minumum alanda okumam gerekiyor. Prizdeki gerilimi mikrodenetleyicinin okuyabileceği gerilim seviyesine indirmek için transformatör düşündüm ama bu büyük bir alan işgal ediyor. Gerilim bölücü yaparsam gücün bir kısmı boşa gidecek veya ısınma olacak.

Aklıma sisteme resimdeki gibi küçük bir seri direnç eklemek geldi.

Mikrodenetleyici voltmetre değil ki resimdeki iki ucu götürüp bağlayayım!.

Resimdeki gibi iki nokta arasındaki gerilimi mikrodenetleyiciye okutabileceğim bir yol var mıdır?

Teşekkürler...

Salih

GND'ye göre iki uçda ki  gerilim değerleri 5v aşmıyorsa, iki ucuda ayrı ayrı analog ölçme pinlerine uygula.
Gerilim farkını okuyarak ölçme yapabilirsin.

Z80

FxDev

Islemcinin beslemesini nasil olusturduguna gore degisir tum isler :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

seyityildirim

@FxDev Hocam, işlemci beslemesi için gerilim transformatörü+doğrultucu+regülatör kullanılacaksa transformatör den sonra gerilim okuyabilirim. İşlemciyi besleyecek başka seçenek var mı? eğer yoksa gerilim okumak kolaylaşacak. Amaç minumum alan...

@pkelle Hocam, optucoupler anahtarlama olarak kullanılmıyor mu? Benim hassas bir analog ölçüme ihtiyacım var.

FxDev

@seyityildirim elbetteki var. Çok aşırı güç çekmeyeceksen 4-5 led sürerim, iki üç de röle çektiririm en fazla dersen kapasitif izolasyonsuz doğrultucular var işlemciyi besleyecek kadar; yoksa Çinliler ne yerdi :)

Microchip'in bu konuda güzel bir app. notu var okursan her konuda bilgilenirsin.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

kenan_re

Gerilim için bence Gerilim bölücü ile düşürüp gerilim izleyici ADC'ye girmelisiniz. Ayrıca hassasiyet için dirençleri de dikkatli seçmelisiniz, sıcaklıkla direncin bozulmasını göz ardı etmeyin. Akım için ACS,seri direnç yada hepsini yapabilen bu çipleri kullanabilirsiniz --> CS5490, MCP39F501, ADE7753.......

Z80

Optocoupler ile de analog data okuyabilirsin.
Ama çok hassas olmaz.

FxDev

Besleme Flyback ise cok cin yontemlerim var sebeke okuma ile ilgili :) @Logan bilir :)

JOKERAS

Opto Coupler ile niye olmuyor?
Opto dediğimiz Zamazingo Base'i Yalıtılmış bir Transistör değilmidir?
2 tane Opto ile biriyle gerilimi diğeriyle akım okunmazmı?
Niye hassas olmasınki?
Smps devreleri kadar hassas bir devre yoktur herhalde.
Oralarda kullanılan Opto burada niye iş görmesin?

Cin Yöntemler olarak Spms Trafosunun Kömürüne harici bir iki tur tel sarıp
Okumakmı?
Çok Cin yöntemleri bizde öğrensek Fena olmaz:)

FxDev

Sırayla yazalım.

SMPS'lerdeki opto, bir aracı görevi görüyor, evet base'iışıkla yalıtılmış bir transistör o arkadaş ama lineerlikten çok uzaklarda. Sıcaklık etkilerini katmıyorum bile. Boşuna mı CTR (Current Transfer Ratio: Akım Aktarma Oranı) %50 ile %600 arasında değişiyor sanıyorsunuz. Bu arada kimse bilmez belki ama optolar da kuruyorlar. SMPS'lerde geri beslemede kullanılan opto evet yukarıdaki mantıkla çalışıyor hiç bir farkı yok ama TL431 diye bir eleman var (ya da ona benzer) o bu işin kompanzasyonunu yapıyor. O yüzden hesap olarak feedback devrelerini ne kadar uygun tasarlarsanız tasarlayın optonun bu davranışı yüzünden teori ile uygulama çoğu zaman birbirini tutmaz.

Yooo trafonun sargısını değiştirmeye gerek yok ve ek olarak sadece bir diyot bir direnç ve bir kapasite ile ölçüm metotları var. Ek sargı sarılsa dahi oynaklıklar söz konusu olabilir ama benim yöntemimde pek bir sıkıntı çıkmıyor. İp ucu benim sitemdeki flyback yazı dizisinde.

Hap olarak sunmak şu an işime gelmiyor diyelim. En azından makaraya aldığımız Çinliler kadar tırmalamak lazım :)

JOKERAS

İşte işin en sevdiğim noktası bu.Teori ile uygulamanın uyumsuzluğu:)
Opto kurumasındaki Kastınız sanırım Opto içerisindeki İr Diyotunun körleşmesi.

Bahsettiğiniz olayı Sanırım anladım.
Ac hattan bir diyot ile Yarım dalga elde edilen Voltajı ölçmek.
Herhalde bundan bahsediyorsunuz.

Not:Hapçı değilim,Duman takılıyorum:)

Logan

FxDev,

Evet bilirim ve severim.  :)
İmza.

seyityildirim

Alıntı yapılan: FxDev - 24 Ekim 2016, 23:48:31
Microchip'in bu konuda güzel bir app. notu var okursan her konuda bilgilenirsin.
Hocam bahsettiğiniz app notu bu mu;
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01332B.pdf

z

Alıntı yapılan: seyityildirim - 24 Ekim 2016, 11:14:25
Prizden gelen akımı ve gerilimi minumum alanda okumam gerekiyor.

1) Ne kadar alanın var?

2) Önereceğimiz çözüm için gerekli devreye besleme voltajı olarak ne verebileceksin.

3) Akım akan hattın bir ucu MCU'nun ground ucu olabilirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com