Hırsız alarmlarındaki haraket (titreşim haraketi) sensörü

Başlatan OG, 29 Ekim 2016, 15:23:48

OG

OTO - Motorsiklet hırsız alarmlarında kullanılan haraket sensörü piyasada kolayca bulunabilen bir malzememidir? Motorsiklette kullanmak üzere hangisi uygun ise o tercihimdir.

Edit
1 tane buldum
SW-18010-P
http://www.beelee-switch.com/uploads/soft/120512/18010P.pdf
bu veya benzerleri iç piyasada bulunurmu
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Zoroaster

Minik bir makaraya sarılmış bobin ve önüne gerilmiş lastiğe yapıştırılmış mıknatıs'dan oluşan bir yapısı var. Fii tarihinde UTES seri üretimlerinde bu yapıyı kullanıyordu ve hazır satılan parçalar değildi.
Bir yerde bobinini sardırıyordu. Mıknatısları getirtiyordu vs.

Bir roleyi dikkatlice parçalayıp içinden çıkan bobinle benzer bir şey yapabilirsin.
Seytan deliginden kacti.

OG

Hocam imalat için, yani malzeme olarak temin etmek gerek.

Cemre.

Hocam IMU kullanıldığını duymuştum bu tarz kilitlerde ama yanılıyor muyum?

Zoroaster

UTES de seri imalat yapıyordu. Bir kerede binlerce bobin sardırıyordu. Mıknatıslar zaten hazır.

Prinç malzemeden iki pin yaptırmışlardı bunlar pcbye lehimleniyordu. Bu iki pinin lastiği kavrayan oluğu vardı. Paket lastiğini araya gerdirip mıknatısı lastiğe yapıştırdılarmı bobini de mıknatısın karşısına koydularmı iş bitiyordu.

Zaten bu aparatları alarm cihazının ana kartı üzerine malzeme takar gibi takıyorlardı. Omaplı bir amplfikatör bobinden gelen sinyali yükseltirdi sadece.

Civalı siviçli ve mikrofonlu modeller de vardı fakat en sağlıklısı bu idi. Bunun da derdi lastik uzun vadede gevreyip kopardı.
Seytan deliginden kacti.

OG

@Cemre. doğrudur belki ama benim için yanlızca basit bir kontak teması gerekiyor.
@Zoroaster hocam uğraşınız imalat ise ve o alanda yoksanız o işler gereksiz zaman kaybettirir esas işinizi yapamazsınız, ben konuya öyle bakıyorum. Ayrıca, konuya, bir başkası da ekmek yiyecek, diye bakarım, o zaman yani paylaşınca genelde iş daha bereketli oluyor.

muhittin_kaplan

hocam civalı kontak diye aratsanız

ekleme
Ayrıca otolardaki Darbe Sensörü Olarak Geçer.

sezgin05

kamilsorhan

Civalı ya da bilyalı sensörü, darbe sensörü olarak kullanmak pek uygun olmayabilir.Bu tür sensörler devrilme ile  aktif olurlar ,elektrik sobalarında devrilmeye karşı önlem olması gibi.
Bir zamanlar otomobil alarm devresinin içinde  darbe sensörü olarak bildiğimiz buzzer'ın  piezo plakasının kullanıldığını görmüştüm ama hiç incelememiştim. www.ohnitsch.net sitesinde piezo plaka nabız ölçme için  kullanılmış isterseniz inceleyin, belki bir fikir verir.

kamilsorhan

Oto alarm devresinin içindeki bobin ve mıknatıslı darbe sensörü.

mehmet

http://www.robotpark.com.tr/Tilt-Sensor
Verilmiş daha önce. Biraz hassas. Dokunmaya gelmiyor...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG