Lcd Sorunu

Başlatan elektroombank, 11 Ekim 2005, 15:17:06

elektroombank

Kitaptaki örnekler Htachi diye hitachi 44780 lcd aldım.Fakat aldığım lcd nin piler yandan ve 7*2 şeklinde.

PCB'si üzerinde 1. pin numarası dahi yazmıyor.Tahmini olarak denedim ama lcd'yi çalıştırmayı başaramadım.Ayrıca birde tahmini olarka vss ve vdd yi bağladığımda devremdeki 7805 aşırı ısındı ve devrem kısa devre yaptı...

Aşağıya netten bulduğum resimni ekliyorum..

hd44780au  16*2 karakter

piedos

dostum 16 pin var ama sıralama sağdan sola, arapça gibi :D
ilk 14 pin datasheetlerde olduğu gibi kullan son ikisi (soldan ikisi) ise contrast ayarı onları kullanmasan da olur.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

zoptan

Merhabalar, kusura bakmayın konuyla alakası yok ama mesajlara resim veya şemaları nasıl ekleyebiliyoruz.  :oops:
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

aster

o msj a ait bölümde üstte sağda bulunan "alıntı" butonuna basınca msj içeriğini görürsünüz

CoşkuN

Ben de aynı LCD sorunu yaşıyorum.Pinlerde başta 1 ve sonra 16 var ama voltaj verdiğimde birşey olmuyor.Test ekranını görmem gerekmez mi? Bir de çipin biri ısınıyor hafiften.Bendeki LCD'nin arkasında HY-1602B3 yazıyor.Bağlantıları standart dışı galiba,bilen var mı acaba?

baha_35

1 yazan kısıma d7
bi sol daki        d6
bi soldaki          d5
.                       .
.                       .
.                        .
.                         .
bi soldaki           d0

bi soldaki            rs

bi soldaki            enable

bi soldaki            r/w

......                     contrast
.....                   vcc
...                        toprak
ensodan ikisi bos... daha dogrusu cok da onemli değil inşallah veriken şaşırıp yanlış vermemişimdir
kolay gelsin
"DÜNYA BİR GÜNDÜR ODA BU GÜNDÜR"

Klein

Pinler yandan da çıksa bunlar standart. Ben farklı bağiantısı olana rastlamadım. Eğer varsa ve yanlış bilgilendiriyorsam şimdiden özür dilerim.  Eğer bütün pinler yuvarlak ve bir tanesi kare , ya da tam tersi ise ; o pin 1 numaradır. Eğer öyle bir işaret yoksa başka bir işaret vardır. konnektörün dış çerçevesinin bir tarafı  45 derece olabilir. orası da 1 numaradır.  eğer yine bulamazsan  , GND'u takip et. O da 1 numaradır.
1-GND
2-VDD
3- Kontrast ( 1k ya da 0R ile GND'ye disp. göre değişir)
4-a0 (komut ya da veri  seçimi)
5- R-W ( sadece yazma yapılacaksa GND'a bağlanabilir)
6- Enable
7- D0
8-D1
.
.
14-d7

eğer LCD init sorunlarınız varsa püf noktaları bölümüne bakınız.
hepinize kolay gelsin.