Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

FxDev

Ben konuya olan ilgimi kaybettim. Zaten ortalıkta kimseler de kalmadı.
Şu an ilgilendiğim başka konular ortaya çıktı, olur da bu konu tekrar alevlenirse devam ederiz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

marecrisium

Alıntı yapılan: FxDev - 01 Aralık 2016, 22:30:49
Ben konuya olan ilgimi kaybettim. Zaten ortalıkta kimseler de kalmadı.
Şu an ilgilendiğim başka konular ortaya çıktı, olur da bu konu tekrar alevlenirse devam ederiz.
@FxDev  Hocam malzemeleri sipariş ettik devreyi çizdik sizi bekliyorduk biz.

FxDev

Arkadaşlar aranızdaki nüansı tutturamıyorum.
Birisi devreyi bitirdi, birisi daha hesapların nereden geldiği ile haşır neşir.

Sizlere ne ihtiyaç var sorarsanız ben yanıtlayacağım dedim, hadi yapalım dedim tahmin ettiğim gibi insanlar ilgisini kaybetti kimse 1-2 hafta yazmadı bile buraya.

Sevgili @marecrisium ben herhangi bir devre söyledim mi ki devreyi çizip bekliyorsun.

Trafo hesabına kadar gelecektim, ama seni bekletmek istemem, tasarlayacağımız yapının tüm hesapları aşağıdadır. Anlamayanlar şimdi teker teker sorabilirler.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

@FxDev Hocam bende yavaş yavaş parça listesini oluşturuyoruz diye bekliyordum. En son trafo hesabı yapacağız demiştik, siz adım adım yazıyorsunuz diye okuyorduk arka plandan.

Ben gerçek uygulama yapana kadar devam edeceğim konuya.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

Hesaplamaları bir anda vermiş oldum. Şimdi yukarıdakileri iyi anlamak lazım. Trafo sarımı ile ilgili de ipuçu var. Yalnız biraz upper-intermadiate gelmiş olabilir. Bu yüzden anlamadığımız yerleri soru cevap ile gidersek iyi olur.

mistek

Verdiğiniz sonuçlarla ben formüller üzerinden konuyu pekistirmek adına çıkarım yaparak gideceğim. Sonrasinda trafo sararken nelere dikkat edileceğini de anlatır mısınız geçmişte birkac ipucu yazılmıştı ama uygulama yaparken üzerinden tekrar geçebilirsek çok iyi olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

marecrisium

@FxDev Hocam belirlediğimiz entegre için şematik hazırladım sadece, pcb çizimi için malzemelerin netleşmesini bekliyorum.

Tasarım için benim de sorularım var. Özellikle Feedback Loop kısmında. Bu kısmı biraz açıklarsanız sevinirim, yani ne işe yarıyor,kazanç neye göre hesaplanıyor gibi.

Bir de daha önceden yapmış olduğum bir flybackte şöyle bir sıkıntım vardı.
Trafoyu 30W için tasarlamıştım fakat çıkıştan az bir güç çekildiğinde (diyelim ki 5W) trafo çok düşük duty de çalışmaya başladığı için aç -kapa dan dolayı ses gelmeye başlıyordu.
Bunu engellemek için bu tasarımımızda neye dikkat etmeliyiz ?

FxDev

Alıntı yapılan: marecrisium - 02 Aralık 2016, 20:57:09
@FxDev Hocam belirlediğimiz entegre için şematik hazırladım sadece, pcb çizimi için malzemelerin netleşmesini bekliyorum.

Tasarım için benim de sorularım var. Özellikle Feedback Loop kısmında. Bu kısmı biraz açıklarsanız sevinirim, yani ne işe yarıyor,kazanç neye göre hesaplanıyor gibi.

Bir de daha önceden yapmış olduğum bir flybackte şöyle bir sıkıntım vardı.
Trafoyu 30W için tasarlamıştım fakat çıkıştan az bir güç çekildiğinde (diyelim ki 5W) trafo çok düşük duty de çalışmaya başladığı için aç -kapa dan dolayı ses gelmeye başlıyordu.
Bunu engellemek için bu tasarımımızda neye dikkat etmeliyiz ?

Bu sorun kesinlikle feedbackten kaynaklanıyor işte. Kazancınız çok büyük demektir bu ki sistem osilasyona girmiş. Bunun için sistemin kazancını biraz küçültmek ya da sağırlaştırmak gerekiyor. Bunu yaptığımızda da sistemin ani yüke girişlerinde undershoot ya da overshoot olabilir. TL431'de referans uç ile katodu arasındaki birbirine paralel RC ya da sadece C elemanının görevi budur işte.

Benim tasarımda da compansation bölümünde görülüyor. Ama bu forumda öyle kolayca anlatılacak bir şey değil, hatta bence imkansız. Üniversitelerde yüksek lisans konusu bu ve 1 ya da 2 dönem veriliyor ki lisanstaki kontrol dersleri ve sinyal işleme derslerinin üzerine okutuluyor. @Zoroaster ilk konuya başladığında buna dikkat çekmeye çalışmıştım, hatta sitemde de yazdım. Bunun için kontrol teorisinin derinlerine girilmesi daha sonrasında da switch mode uygulamaların nasıl lineerleştirildiği gibi konulara girilmeli. Maalesef beklentini bunun açıklamasıysa yapabileceğim tek şey kaynak önermek olacaktır.

marecrisium

Alıntı yapılan: FxDev - 02 Aralık 2016, 21:20:23
Bu sorun kesinlikle feedbackten kaynaklanıyor işte. Kazancınız çok büyük demektir bu ki sistem osilasyona girmiş. Bunun için sistemin kazancını biraz küçültmek ya da sağırlaştırmak gerekiyor. Bunu yaptığımızda da sistemin ani yüke girişlerinde undershoot ya da overshoot olabilir. TL431'de referans uç ile katodu arasındaki birbirine paralel RC ya da sadece C elemanının görevi budur işte.

Benim tasarımda da compansation bölümünde görülüyor. Ama bu forumda öyle kolayca anlatılacak bir şey değil, hatta bence imkansız. Üniversitelerde yüksek lisans konusu bu ve 1 ya da 2 dönem veriliyor ki lisanstaki kontrol dersleri ve sinyal işleme derslerinin üzerine okutuluyor. @Zoroaster ilk konuya başladığında buna dikkat çekmeye çalışmıştım, hatta sitemde de yazdım. Bunun için kontrol teorisinin derinlerine girilmesi daha sonrasında da switch mode uygulamaların nasıl lineerleştirildiği gibi konulara girilmeli. Maalesef beklentini bunun açıklamasıysa yapabileceğim tek şey kaynak önermek olacaktır.

Madem hemen anlaşılacak bir iş değil o zaman şunu sorayım.Kazancı düşürmek için bu değerlerle nasıl oynamam gerekiyor?Deneme yanılma ile bulmaya çalışıcam artık uygun değeri.Feedback devrem şu şekildeydi;

Hangi değerleri ne şekilde değiştirmem gerekli?
Tabi bu arada balık tutmayı da öğrenmem gerek. Önereceğiniz kaynakları inceliycem.

FxDev

@marecrisium bu yalnız başına yeterli değil, giriş kapasitesi seçtiğin değerler vs. hepsi etkili. Sadece buraya bakarak bir şey söylemem mümkün gözükmüyor.

felix_eray

Bu konu neden ilgisiz, sahipsiz kaldı arkadaşlar. Halbuki benim gibi geriden takip edip birşeyler öğrenen arkadaşlar vardı.

mert3162

@FxDev hocam ilgiyle izliyoruz mesaj yazmamamızın sebebi olanları ancak sindirebiliyoruz.Yoksa izlemiyor değiliz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mert3162

Bu arada aklıma takılan bir soru var nüve üzerine sardığımız bobin telinin belli bir doğrultuda sarılması yada sanki makaraya rastgele ip sarar gibi rastgele sarmamız yapılan bobinleri etkilermi ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

FxDev

Alıntı yapılan: mert3162 - 05 Aralık 2016, 20:23:22
Bu arada aklıma takılan bir soru var nüve üzerine sardığımız bobin telinin belli bir doğrultuda sarılması yada sanki makaraya rastgele ip sarar gibi rastgele sarmamız yapılan bobinleri etkilermi ?

Elbetteki etkiler. Bunu ancak bir deney yaparak gözlemleyebilirsiniz.

mert3162

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2016, 20:26:02
Elbetteki etkiler. Bunu ancak bir deney yaparak gözlemleyebilirsiniz.

İşyerinde şu makineden var efsane bi alet 2 senedir çalışıyor italyan bir makine daha arıza yüzü görmedi.Adamlar bir şirket açmışlar tek işi bobin sarmak çeşitli işlemlerden geçirmek.Resistans test lehimleme vs.

https://www.youtube.com/watch?v=ybFajXQHdr4

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___