Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

FxDev

Alıntı yapılan: mert3162 - 05 Aralık 2016, 21:41:22
İşyerinde şu makineden var efsane bi alet 2 senedir çalışıyor italyan bir makine daha arıza yüzü görmedi.Adamlar bir şirket açmışlar tek işi bobin sarmak çeşitli işlemlerden geçirmek.Resistans test lehimleme vs.

https://www.youtube.com/watch?v=ybFajXQHdr4

OMG! Yüce rabbim ne aletler üretiyor!
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

@FxDev Hocam konuyu yanından takip ediyorum. Matematiğim çok zayıf olduğundan hesaplamalara katılamıyorum. Açıkcası SMPS yapmak benim için hayalken bu konudan sonra cesaret geldi. Sizi ne kadar motive eder nilemem ama ben sıkı takipçiğim.
Payıma düşecek ne varsa ben katılımcıyım.

mert3162

@Zoroaster hocam orda bobin teli makara içerisine sarılsın diye yataklar var o yatakların içine sokuyor sonra hizalamayı yapıp dönerek tel sarılma işlemi başlatılıyor.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Zoroaster

İlk kat sarıldı sona geldi anlam veremediğim o hareketi yaptı daha sonra o hareketi yapmadan diğer katları sardı ama.
Seytan deliginden kacti.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Aralık 2016, 15:44:20
İlk kat sarıldı sona geldi anlam veremediğim o hareketi yaptı daha sonra o hareketi yapmadan diğer katları sardı ama.

hocam dün biraz düşündüm o hareket üzerine  boşluk oluştuğunda teli germek için yapıyor gibi geldi bana.

FxDev

O hareketi tek bir layer'a kaç adet tel sığıyor diye saymak için yapıyor. Sonra üst layerı da ona göre sarıyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

marecrisium

Devrenin şematiğini düzenledim. Seçilen malzeme değerlerini girdim.Giriş filtresinden emin değilim. @FxDev hocam devre doğru mudur?var mı ekleme çıkarma yapacağımız bişey ?

Melih1802

Giriş için 2 tane seri kondansatör bağlayıp ortak ucunu TOPRAK hattına verelim. Bobin girişi ve çıkışı böyle olsun. Varistor 220VAC için 275volt kullansak.

Köprü doğrulma içinde işi bir adım ileriye taşıyıp LT4320 li mosfet brige rectifier yapalım bir farkımız olsun.
http://www.edn.com/electronics-products/electronic-product-reviews/other/4416299/Ideal-diode-bridge-controller-efficiently-powers-MOSFETs

marecrisium

Alıntı yapılan: Melih1802 - 08 Aralık 2016, 14:48:46
Giriş için 2 tane seri kondansatör bağlayıp ortak ucunu TOPRAK hattına verelim. Bobin girişi ve çıkışı böyle olsun. Varistor 220VAC için 275volt kullansak.

Köprü doğrulma içinde işi bir adım ileriye taşıyıp LT4320 li mosfet brige rectifier yapalım bir farkımız olsun.
http://www.edn.com/electronics-products/electronic-product-reviews/other/4416299/Ideal-diode-bridge-controller-efficiently-powers-MOSFETs

Kondansatörleri ekliycem.Ayrıca snubberdaki diyot UFxx olacak şimdi fark ettim.
Ama mosfetli doğrultucu işi pek hoşuma gitmedi,bu devre için fazla lüks gibi. Ayrıca verdiğiniz linkte 9-72VAC gerilimleri için uygun diyor.

Melih1802

Evet orada mosfet li doğrultma için hata yapmışım. Daha çok trafo seconder sonrası için tercih sebebi.

FxDev

@marecrisium : Öncelikle eline sağlık, birisinin el atması iyi oldu devreye!

Mosfet üzerindeki diyot UF4007 olmalı. Ayrıca buradaki 33k yaklaşık 5W bir direnç olmalı. R7=0.35ohm direnç için 3 ya da 4 tane birbirine paralel 1R kullanılabilir. D4'e seri 10R bir direnç atmak iyi olacaktır. Varistör 275V ya da 300V olmalı. Mosfet 650V kritik olacaktır, 800-900V seçilmesi iyi olacaktır. R8 direncinin ucu, bobinden önceye yani C10-L2 kesişim noktasına takılmalı. Yüksek akımlı çıkış diyotlarına R-C snubberlar unutulmamalı. Primer gnd ile skonder GND arasına 2n2/630V civarı bir kapasite bağlansa iyi olur. Çıkış soketleri unutulmamalı. NTC'yi ilk çalıştırmada takmayın bence, çalıştıktan sonra devre takın yoksa NTC hatasına girerse devre çalışmayacaktır, kitleyici özelliğe sahip o uç.

Yukarıdakilerden sonra trafo güzel sarılırsa sorunsuz çalışması gerekiyor devrenin, tüm sargıları %50 yükleyin, sonucu görün.

marecrisium

Devrenin son hali şu şekilde.

Bi iki gün içinde pcb çizimini tamamlarım. PCB çizimini elimde olan malzemelere göre yapıcam.

FxDev

Alıntı yapılan: marecrisium - 08 Aralık 2016, 23:48:09
Devrenin son hali şu şekilde.

Bi iki gün içinde pcb çizimini tamamlarım. PCB çizimini elimde olan malzemelere göre yapıcam.

TL431in orasi yanlis. Feedback kismina tekrar bakabilir misin?

Girise led koyacaksan bence kontrol entegrsi beslemesi icin deneyebilirsin.

mesmert

@marecrisium :  Feedback kısmında hata var.
1-) R9 opto ledine paralel bağlanacak.
2-) TL 431 Ref pini R11 ile R12 arasına direk bağlanacak.
3-) C12 kondansatörü ve C11-R10 seri bağlı olan grub TL431 Ref pini ile Katod pinine bağlanacak.

Cıkıştaki bütün elektrolotik kondastörlere paralel seramik kondastör  olursa iyi olur.

DC_Link Hattındaki 100uF/450V yerin varsa 2x47uF/450V veya 2x68uF/450V  paralel bağlanırsa iyi olur.

R1 direnci tek 200K yerine seri 100K + 100K iyi olur.