Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

Zoroaster

FxDev'in yalancılıkla suçlamamın sebebi binde 5 kaçak endüktansa sahip trafo sarmış olmasıdır.
İlk başta sandwich  sardığını söylemişti sonradan sandwich  bile değilmiş dedi.

Nitekim son verilerde Lm=256uH Lk=2.3uH ile de durumu toparlamaya çalışmıştır.
Hâla bu kaçak endüktans değeri bile mükemmel küçük bir değerdir. 

İdeal durumlardan farklı olarak uygulamada giriş gerilimi artabilir ya da ani yük bağlantısı yada yükün çıkartılışı güç kaynağında geçici olaylara neden olur. Güç kaynağı (kontrol devresi bu olaya adapte olana kadar duty o an için almaması gereken yüksek değerler alabilir. Mesela Vin_min için seçilen max duty değeri yüksek Vin değerlerinde kısa süreliğine alınabilir)

Flyback yapıda;

310(220V AC) + Vflyback + Vsnubber + GüvenlikPayı < VCEO (VDSO)

Örneğin 220v ile çalışan flyback devrelerde kırılması 750v dan düşük malzemelerle çalışılmaz çoğunlukla 800...1000v malzemeler dahi kullanılır.

650 - 431 - 130  = 89v gibi çok küçük bir pay bırakarak büyük risk almıştır.

@FxDev

Tamam komple flyback karttan vazgeçtim. % 0.5 kaçak endüktansa sahip trafoyu da mı gönderemezsin. Eski firmada hiç mi sözün geçmez?

Eğer bunu da yapamazsan hiç değilse bu başlık altında arkadaşlarla UC384X ile flyback çalışması yapacağım. Bize % 0.5 kaçak endüktanslı trafo sarımı konusunda rehber olurmusun? Bu çalışmada nüve olarak EE20 kullanmayı düşünüyorum. Bu nüveye sandwich sargı dahi sarmadan %0.5 kaçak endüktans sarımı için yardımını bekliyor olacağım.

Bu arada forumdan bir arkadaş yazmış ve çok hoşuma gitmişti.

Simülatörler striptizci kızlara benzer. Her şeyi gösterir en önemli yeri göstermez.

Simülatörlere çok güvenmeyin sizi yarı yolda bırakabilirler.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

ZorO ve FxDev ustalar,ağalar paşalar.
Yaa varya şu bana yaptığınız Başçavuşun Eşeği muamelesine hasta oluyorum:)
Kendimi şu videonun 13., 34.,  1.11. Saniyelerinde devam eden sahnelerdeki Şener Şen gibi hissetim:)
https://www.youtube.com/watch?v=RFRrpi0rBsA

FxDev usta,bu anlattığınız UPS devrelerinde hangi entegreleri kullandınız?

ZorO ve FxDev usta,
Madem bir iş yapıyoruz hep beraber sıfırdan bir Boost,Buck,Flayback devresi tasarlayalım.
Yalnız hazır entegre ile değil,işlemci ile.Kodunu yazalım kontrol mantığını anlayalım,
Rampa Kompanzasyonu,Akım Feedback, gerilim Feedback vs  kullanılacak algoritmaları inceleyelim.
İşlemci içinde bulunan Comparatör,Opamp gibi yapıları kullanarak Tasarlayalım.
Avantajlarını dezavantajlarını inceleyelim.
Verim falan pek önemli değil.
Çalışıyormu Çalışıyor mantığıyla hareket edelim.
Ne dersiniz?

Yoksa bu tartışmaların,sidik yarışının ne size ne başkasına faydası yok.
Bir zaman sonra iş rayından çıkıp farklı mecralara kayabilir.Boş yere durup dururken Kalpler kırılır.
Bo iş!
Herkes her şeyi bilecek diye bir kaidede yok.Sizin bilmediğinizi başkası,başkasının bilmediğini siz  bilebilirsiniz.
Eee mesele nedir o zaman.İş yapalım iş.

Zoroaster

@JOKERAS  Bende yalan da yok hilafta yok.

Zorocum falan denince canım sıkılıyor yazma ihtiyacı duyuyorum.

Atışma dahi olsa yazıların her birinde konu ile ilgili ufak tefek de olsa bilgiler ip uçları var.

Mesela şu yazıda sadece atışma mı var sanıyorsun?

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Kasım 2016, 18:17:18
FxDev'in yalancılıkla suçlamamın sebebi binde 5 kaçak endüktansa sahip trafo sarmış olmasıdır.
İlk başta sandwich  sardığını söylemişti sonradan sandwich  bile değilmiş dedi.

Nitekim son verilerde Lm=256uH Lk=2.3uH ile de durumu toparlamaya çalışmıştır.
Hâla bu kaçak endüktans değeri bile mükemmel küçük bir değerdir. 

İdeal durumlardan farklı olarak uygulamada giriş gerilimi artabilir ya da ani yük bağlantısı yada yükün çıkartılışı güç kaynağında geçici olaylara neden olur. Güç kaynağı (kontrol devresi bu olaya adapte olana kadar duty o an için almaması gereken yüksek değerler alabilir. Mesela Vin_min için seçilen max duty değeri yüksek Vin değerlerinde kısa süreliğine alınabilir)

Flyback yapıda;

310(220V AC) + Vflyback + Vsnubber + GüvenlikPayı < VCEO (VDSO)

Örneğin 220v ile çalışan flyback devrelerde kırılması 750v dan düşük malzemelerle çalışılmaz çoğunlukla 800...1000v malzemeler dahi kullanılır.

650 - 431 - 130  = 89v gibi çok küçük bir pay bırakarak büyük risk almıştır.

@FxDev

Tamam komple flyback karttan vazgeçtim. % 0.5 kaçak endüktansa sahip trafoyu da mı gönderemezsin. Eski firmada hiç mi sözün geçmez?

Eğer bunu da yapamazsan hiç değilse bu başlık altında arkadaşlarla UC384X ile flyback çalışması yapacağım. Bize % 0.5 kaçak endüktanslı trafo sarımı konusunda rehber olurmusun? Bu çalışmada nüve olarak EE20 kullanmayı düşünüyorum. Bu nüveye sandwich sargı dahi sarmadan %0.5 kaçak endüktans sarımı için yardımını bekliyor olacağım.

Bu arada forumdan bir arkadaş yazmış ve çok hoşuma gitmişti.

Simülatörler striptizci kızlara benzer. Her şeyi gösterir en önemli yeri göstermez.

Simülatörlere çok güvenmeyin sizi yarı yolda bırakabilirler.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Alıntı Yapİdeal durumlardan farklı olarak uygulamada giriş gerilimi artabilir ya da ani yük bağlantısı yada yükün çıkartılışı güç kaynağında geçici olaylara neden olur. Güç kaynağı (kontrol devresi bu olaya adapte olana kadar duty o an için almaması gereken yüksek değerler alabilir. Mesela Vin_min için seçilen max duty değeri yüksek Vin değerlerinde kısa süreliğine alınabilir)

@JOKERAS

Mesela burda şiir gibi bir laf etmişim ne demek istediğimi anladın mı?

Bu aşağıdaki cümlemden ne anlıyorsun?

Mesela Vin_min için seçilen max duty değeri yüksek Vin değerlerinde kısa süreliğine alınabilir.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

@zoro verdiğim değerlerde oynama gibi bir durum söz konusu değil. Siteme gir ve gör, aynı trafo diyorum, kaç hesaplamışım kaçak endüktansı %0.5. Hesaplama yöntemime itirazın var mı? En iyi kaçak endüktans hesaplama yöntemi devre çalışırkenkidir.

Peki ne oldu da %1 gibi bir değer verdin diye soracaksın haklı olarak; ben de sana şunu derim, trafo üreticisi ile çalışmadığın için bilemezsin. Trafo üreticisi trafo kaçak endüktansını sekonderleri kısa devre ederek ölçer. Eş değer devreyi hatırla, Lm'ye paralel ideal trafo vardır, o sanar ki ideal trafo kısa devre olur sadece Llk'yı ölçerim ama sekonderin de bir kaçak endüktansı mevcuttur. Bu da karşı ya geçer. Devrede sekonderi kısa devre edersen primerde okuyacağın kaçak endüktans gerçek kaçak endüktansın yarısı olur. Bu yüzden trafocuya o değer söylenir. Trafonun dediğim gibi özel bir yanı yok, tüm değerleri verdim, bir tane ETD29 trafo bulup kolayca sarabilirsin.

FORUM önünde Zoroya teklifimdir; madem faydalı bir şeyler yapacağız, gel foruma yararlı bir şey yapalım, sen devre şemasını oluştur ben yarı iletkenlerini ve unut EE20 trafoyu, ETD29 nüveli benim trafomla mosfetimle yürüyelim, aynı trafoyu sağlayayım, foruma bir akü şarj devresi armağan edelim ne dersin? 14V/5A gücünde. Açık donanım olarak, hesap kitabıyla birlikte güzel bir dökümantasyonla? Benim destekleyeceğim kısmı yazdım, PCB'yi hallederim dersen ya da biri çıkar ben el atarım derse süper olur! Ne diyorsun? FORUM AHALİSİ SİZ NE DERSİNİZ?

Bir de evet haklısın snubber yapısı kullanmış olsaydım 80-90Volt headroom çok az kalırdı yalnız bas bas bağırıyorum ben TVS kullandım diye, Zoro TVS'nin çalışma mantığını az çok bilirsin, bildiğin zener gibidir. İsterse anlık yüksek gerilimler gelsin, enerjisini bertaraf ediyorsa gerilim yükselmez. İşin en kritik sırrı buradadır. Peki tek bir TVS mi kullandım hayır. 2 adet paralel, peki TVS'ler parallellenebilen elemanlar mı hayır, onun da gizli yanları var. 2x1.25W TVS ile nasıl snubber yapabildiğimin sorusu da düşük endüktans değerindedir.

Gelelim sandwich yapıya, o karttan 3 ürün birlikte çıktı, trafolarıyla yazayım sana; 14V/3A (EE30), 14V/5A(ETD29) ve 28V/3A (ETD29). Aralarından sadece 14V/3A EE30'da sandwich kullanmışım. Bu kadar karıştırma kadı kızında da olur.

Beni gerilimden vurmanı yeğlerdim açıkçası 390V veriyorsun sisteme, kesin 650V değil yüksek gerilimli mosfet kullandın bizi kandırıyorsun demeni ama, daha emin olduğum yerden girdin olaya.

EE20 için gelelim söyleyeceklerime, trafolar küçüldükçe ve özellikle EE yapısı aldıkça kaçak endüktansını küçültemezsin. %2-3 tuttursan yine bir başarıdır. EE19 da ne yaparsam yapayım %3 altına düşemedim ben. ETD29'un eşi EE32'dir. Aynı sarımlarla EE32'de de aynı kaçakları yakalayamazsın. Bunun yanında nüvemde hava boşluğu göbekte, sana boşuna sormamıştım hava boşluğu yanlarda olsa ya da göbekte olsa farkeder mi diye, farketmez demiştin, işte farkediyor. EE/ETD yapısının farkı da Fringing etkide yatıyor. Bu etkiyi de sonlu eleman analizinden öğrendim, makine mühendisliğinde hiç alakası olmayan bir konu tartışılırken, trafoya geçtiğimde de aynılarını buldum. Bunlar küçük tasarım yapacaksan çok büyük etmen. Bunun yanında son bir şey daha söyleyeyim sana sormuştum, sargıları üst üste ya da yan yana sarsak farkeder mi diye, sen farketmez demiştin, acayip farkediyor. Bunun bir formülü yok kesin olarak şu şudur diye, sadece sargıları ip gibi saracaksın!

Tüm bu söylediklerimin formülleri yok işte, ondan diyorum deneyim tecrübe vs. diye. Sen üretici zihniyetli mahluk deyip öteliyorsun bizi. Bugün kadar kaç trafo sardım diye yoldan geçerken düşündüm de herhalde 500ü geçmiştir. Bırak da o kadar tecrübem olsun.

Trafo sarmanın bazı çakallıkları da var, primer sekonder sargısının yeri gibi, ya da yanlardan izolasyon payı bırakmak gibi vs. Onları da konu ilerledikçe sana söylerim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Kasım 2016, 18:50:20
@JOKERAS  Bende yalan da yok hilafta yok.

Zorocum falan denince canım sıkılıyor yazma ihtiyacı duyuyorum.

Üstadım bende onu diyorum zaten.
İşte bak senin zoruna gitmiş o laf.
FxDev art niyet olmadan samimiyet gösterip yazmış belki ama bilinmiyor.
FxDev'in de senin de ettiğiniz,birbirinize  laf soktuğunuz gizli subliminal mesajlar var.
Kaçırmışsınız,Kaçırdığınız çok iyi olmuş.
Bunun üstüne sende bir şey yazarsın bu sefer onun zoruna gider.Al işte hikayeden nağmeler.
Bu tip şeylere gerek olmadığını belirtmek istedim.

Forumculuk olayını az çok bilirim.Bu şekilde yalandan yere atışıp,sonra gerçekte kavga edenleri biliyorum.
Vay efendim sen şu herifi nasıl Moderatör yaparsında beni yapmazsın gibi çocukça hareketleri biliyorum.
Sonra birbirine gıcık olanları,her konusuna,mesajına mesajla laf sokanları,küsüp gidenleri biliyorum.

"Okumak Cahilliği Alır Eşeklik Baki kalır" diye bir laf var,böyle olmasın diyoruz yani:)
Sizler okumuş koca koca adamlar olmuşsunuz,bu tür hareketleri sizlere  yakıştıramıyoruz.
Okumuş yazmış adamların böyle basit şeyler yüzünden birbirlerinin Kalplerini kırmaları,Gönül koymaları
hiçte iyi görünmüyor.Hatta berbat!
İşin komik tarafı,okumamış biri olarak sizlere akıl vermek haddim değil ama işin sonunun B.k olduğunu bilecek kadar tecrübeliyim:)

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Kasım 2016, 18:57:41
@JOKERAS

Mesela burda şiir gibi bir laf etmişim ne demek istediğimi anladın mı?

Bu aşağıdaki cümlemden ne anlıyorsun?

Mesela Vin_min için seçilen max duty değeri yüksek Vin değerlerinde kısa süreliğine alınabilir.

Anladım tabii.
Evet güzel bir laf etmişsin ZorO usta.
İşte bunları çözelim anlayalım tartışalım.Yoksa bu sayfa sonlanmaz.
İşin Sonunda Admin gelir masayı devirir:)

Zoroaster

@FxDev

Düzgün tartışsan inan sinirlenmeyeceğim. Bak EE20 için %2..3 kaçak iyidir diyorsun.

Mesela göbek ortada mı olmalı yanlardamı sorunu hatırlıyorum.

Alıntı YapSana boşuna sormamıştım hava boşluğu yanlarda olsa ya da göbekte olsa farkeder mi diye, farketmez demiştin, işte farkediyor.

Hayır yukarıdaki gibi bir şey demedim ve can sıkıcı bir durum bu.

Tercihim ortada olmasıdır dedim. Fakat çarezlikten hava aralığını heryere veririm dedim.
Neden çaresizsin diye sorsaydın çarşıya çıkınca ben ortası gaplı nüve alamıyorum gapsız EE alabiliyorum. Eeee orta bacağı tıraşlayamayacağıma göre tüm ayaklara gap vermekten başka çarem yok diyecektim? Bunu farketmez nereye koyarsan koy şeklinde anlayacağını düşünebilseydim bir kaç cümleyi daha yazmaktan sarfınazar etmezdim.

İşte aynı şeyleri söylüyoruz ama nedense farklı yerlere çekiliyor yazılanlar.

Sonuç olarak flyback yapıda kaçak endüktans başımıza iş açacak ve bu kaçağı istediğimiz gibi %0.5 gibi değerlerde yapamayacağız.

Forumda UC3843 çipi ve EE20 nüve ile workshop çalışmasını sen yaptır.

Bu arada benim anlatımlarım workshop ile bitecek. MCU ve kompanzasyon konularına falan da girmeyeceğim.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Şöyle bir şema çizdim,bunun üzerinden yürüyebilirzmi?

Zoroaster

Dur acele etme trafolu flyback yapı üzerine yazacağım son bir kaç şey daha var. Onlar da bitince bahsettiğin konulara geliniyor zaten.

Henüz kaçak endüktanstan ve flyback voltajının hesaplanmasından bahsetmedik. Gerçi Fxdevle yapılan tartışmalarda bolca bahsi ve hesaplamaları geçti ama düzgün dille bir daha anlatılması lazım.

Bu arada, içinde komparatör opamp vs bloklar olan MCU kullandığın takdirde MCU ile çalışmanın espirisi kalmayacak. Çünkü işlemleri digital bazda değil gene analog bazda analog modüllere yaptırmış olacaksın.

Dolayısı ile işin içine MCU'yu katmış olmayacaksın.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Kasım 2016, 20:26:38
Dur acele etme trafolu flyback yapı üzerine yazacağım son bir kaç şey daha var. Onlar da bitince bahsettiğin konulara geliniyor zaten.

Henüz kaçak endüktanstan ve flyback voltajının hesaplanmasından bahsetmedik. Gerçi Fxdevle yapılan tartışmalarda bolca bahsi ve hesaplamaları geçti ama düzgün dille bir daha anlatılması lazım.

Bu arada, içinde komparatör opamp vs bloklar olan MCU kullandığın takdirde MCU ile çalışmanın espirisi kalmayacak. Çünkü işlemleri digital bazda değil gene analog bazda analog modüllere yaptırmış olacaksın.

Dolayısı ile işin içine MCU'yu katmış olmayacaksın.

Tamam acele Etmiyorum.Tane tane yavaş yavaş,sindire sindire gitmek daha iyi olur:)

Yav abi,nasıl katmamış olacağız?
İşlemci ile yaptığımız devrede ,işlemcinin analog yapısını Smps için kullanırken,
Dijital kısmı ile dans edeceğiz.Sizce bu önemsizmi?

Bir işlemci ile bir sürü işi yaparken,bir hatta bir kaç farklı akım ve gerilimleri süren Spms devrelerini bir işlemci ile
halletmiş olacağız.
Mesela bir devremiz olsun.Bu devre V girişi 12 yada 24V olsun.Devremizde öyle bir çevresel yapılar olsunki.
Atıyorum biri 50V ile çalışsın,bir diğer devre 100 volt ile.
Bu durumda ne yapacağız,her iki Volt değerini üreten Boost regülatörler koymak zorunda kalacağız.
Al işte mesarifler roket oldu:)
Aynı zamanda bu akım ve gerilimleri çeşitli protokollerle I2C,SPI vs. uzaktan kontrol edebileceğiz.
Hata durumlarında Fault yaptırıp sistemi korumaya alacağız falan.
Bence çok süper olur.İş bunu tasarlamakta,kodu yazmakta.
İşte bu da sizler gibi ustaların elinden hürmetle öper:)

Zoroaster

Çıkış voltajını ADC ile ölçüp veriyi hata + kompanzasyon işleyen rutinlerden geçirip pwm duty değerini yazılımla hesaplamadığın sürece digital teknikleri kullanmış olmayacaksın.

Senin dediğin comparatör vs barındıran yapıda sanki MCU içine bir de UC3843 koymuşsun da SMPS işlerini o blok yapacak diye anlıyorum.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Kasım 2016, 20:53:42
Çıkış voltajını ADC ile ölçüp veriyi hata + kompanzasyon işleyen rutinlerden geçirip pwm duty değerini yazılımla hesaplamadığın sürece digital teknikleri kullanmış olmayacaksın.

Senin dediğin comparatör vs barındıran yapıda sanki MCU içine bir de UC3843 koymuşsun da SMPS işlerini o blok yapacak diye anlıyorum.
Yav zaten Amacımız dijital teknikleri kullanıp Smps yapmak değil.
Onun çeşitli dezavantajları olacak.Dün bahsettiğim gibi öylede yapılabilinir,ama verim,
Feedabck kontolü sıkıntılı olur dedikya.
Önemsiz,pek bir özelliği olmayan basit sayılabilecek birimlerde,mesela Nixie Tüpleri yakmak için Boost üretmek,
Led display,Led aydınlatma Role vs gibi krıtik olamayan şeyleri pek ala Dijital yapıylada kontrol ederiz.

-------------------------------------
Aynen öyle.Doğru anlamışsınız.
Var olan yapıyı kullanmak

İşlemcinin Analog yapısı Arkada çalışırken,biz dijital yapıda oynayacağız.
Gerekli peryodik denetimleri yapacak,gerekirse müdahele edecek,istediğimiz değerlere
set edebileceğiz.
Sadece Kodda yapacağımız küçük değişiklerle,çıkış katını ister güçlü ister zayıf hale
getirebileceğiz, değiştirebileceğiz vs.

Ne Uc3842'miş ha.
Al işte içi bu,işlemci içindeki yapıdan ne farkı var?

Zoroaster

İşlemci ile bu yapıda referans voltajı, osilatör frekansını, hata amplifikatörünün kazancını değiştirebiliyorsan MCU ile etkileşimli çalışmadan bahsedebilirsin.

Geçenlerde OG Microchip'in bir ürününden bahsetmişti. Al onu kullan o zaman.

https://www.picproje.org/index.php/topic,66298.0.html

Fakat nixie tup, çip programmer gibi akımı düşük uygulamalar için aşırı bir efor harcaman gerekmez. Kullanacağın endüktans değerini, pwm frekansını ve duty değerini hesaplarsın. Hele hele de düzeneği regüleli kaynakla besliyorsan geri besleme bile yapmadan pwmi basar geçersin.

Fakat MCU ile 12v/220v 50Hz sinüsel güç kaynağı yapacaksan ve bu uygulamada 20Khz gibi pwm frekansı kullanacaksan o zaman işte işin içine MCU tam gaz girer.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

O halde olayı burada sonlandıralım.

Arkadaşlar üslup vs. bakmayın, ayarsız tartışma yarattığımız olmuştur, didişip laf soktuğumuz da, forumun genelinde olacaktır; insan doğası bu böyledir. Gereksiz kalp kırıcı şeyler söylemişsek önce @Zoroaster senden affola, sonra forum ahalisinden.

Bu işe merak saran arkadaşlar; belki bazılarınız sıkıldı, bazılarınız çok eğlendi, bazıları ne yapıyor bu adamlar dedi, forum yöneticileri çok kızdı ama @Zoroaster ile tartışmalarımızı didik didik okuyun, ya bu adamlar nerelere velvele verdiler, taş baş yardılar deyin. Evde emekli olup, mesleği bu iş olmasa bile merakı olandan, ekmek parasını sadece bu işlerden kazanana, öğrencisine. Sıfırdan oturup tasarımları bir kitaptan, birinden, notlardan hiç olmadı deneye yanıla her zaman öğrenirsiniz. Yalnız hırgür yarattığımız konuları gelip size kimse anlatmaz. En değerli bilgi hazineleri bunlardır; elbette içini kazıp, o değerli bilgi kırıntılarını çıkaranlara.

Bazen özel sektörde de böyledir, fikirler çatışır, aynı noktaya bakılır farklı şekiller görülebilir, bu insanın yetişme tarzı ve geçtiği yollarla ilgili. Özel sektörde çatışarak tasarlamadığım tek bir ürünümü hatırlamıyorum. Ama çatışma, tartışma ilerleme getirir. Son yıllarda ülkemizde maalesef kaybolan en önemli değerlerimizden biri budur; yaftalamadan tartışmak.

Bir kaç ay sonra belki bu yazılanlar unutulup gidecek ama bir 2-3 sene sonra bu işe yeni başlayan biri için, özel terimleri araştırıp bunlar da neymiş diye merak uyandırsak yeterli.

Sevgili @JOKERAS hocam, bir kaçtır mesajlarına bilerek cevap vermiyorum.
Hocam senin tasarım işi için önce matematik öğrenmek gerekiyor üzülerek belirtiyorum. Haklısın fırsatın olmamıştır, öğretmenini sevmemişindir, büyük ihtimalle de yaşça benden büyüksündür, ilgi ile takibini takdir ediyorum ama iş tasarım yapmaya gelince maalesef onu al buraya koy ile sözel olarak anlatım imkansız. Matematik problemini çözdükten sonra biraz da İngilizce bilmek gerekiyor. Sonrasında en hızlı yöntem deneme/yanılma olarak karşımıza çıkıyor. Diğer türlü birinin sizi karşısına alıp teker teker anlatması gerekiyor yapıyı, ki buna kimsenin sabrı ve zamanı yetmez. Bunu yapacak biri çıksa da sonrasında yapacağınız tasarımlar, ilk yapılan tasarımın kopyalarının benzerleri olur. Bir başka sorunla karşılaşırsanız yine tıkanırsınız.

Biz mühendislere okulda şu formül buna yarar şu da böyledir diye tek tek öğretmediler. Bizlere metodun çözüm yolunu bulmayı gösterdiler. Temel formülleri birbirine katmayı, onlardan başka şeyler türetmeyi, genel mantık düzlemini, vs. Bunu yaparken tek bir dil kullanıldı: Matematik. Mühendisliğin ve tasarımın dilini bilmeden konuşmaya çalışmak aynı dil bilmeyen bir insanın konuşmasına, tarzancaya benzer.

Sayın @Zoroaster, tasarım planı önümde olduğu için akü charger yapalım demiştim, tek başıma workshop yapacak kadar zamanım maalesef yok. Bir arkadaş ben gönüllüyüm, bunun PCB'sini çizerim, devresini kurarım derse yani açık konuşmak gerekirse; bu işin işçiliğini yüklenirim derse ona yardımcı olabilirim.

Güzel ve heyecanlı bir tartışmaydı, iyi ve güzel forumlar..

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

İnan bana böyle bir olgunluk beklemiyordum.

Ne yalan söyleyeyim mesajından etkilendim.
Seytan deliginden kacti.