Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

rck8942

Elektroniker für Betriebstechnik

FxDev

@Epsilon : Excel'i paylaşmayacağım yalnız örnek aldığım uygulama notu AN4137. Yalnız sadece o uygulama notu değil bir çok bilginin harmanlanmış halini de barındırıyor o excel tabloları, merak ettiğiniz soruları sorarak aynını siz de oluşturabilirsiniz.

@Cemre.

* Her zaman min ripple en iyisi midir?
-> Hayır her zaman minimum ripple en iyisi değildir. Ripple seviyesinin düşmesi köprü diyottan yüksek peak akım çekilmesine neden olur. Yaklaşık olarak %10 ile %20 arasında ripple olması gerçek bir uygulamada yeterli olacaktır. Bunun yanında da yapılan uygulamaya göre giriş gücüne göre watt başına 1uF kapasite koymak yararlı olacaktır. Elbette bu söylediğim bizim gibi girişi yüksek olan uygulamalar için geçerli.

* Kapasite bloğunun değeri arttıkça ripple düşüyor demek yanlış olmaz. Ancak uygulamada bu kadar bonkör davranılmıyor, bunun maliyet dışında başka ne götürüsü var?
-> Yukarıda da söylediğim gibi giriş elemanlarına binen stresle alakalı biraz da bu.

* Giriş geriliminin çıkış gerilimine bağlı bir güvenli sınır değeri var mı? Örneğin, Vin >= 1,2*Vout gibi.
-> Bu soruyu anlamadım açıkçası. Biraz daha açabilir misin @Cemre.

* Verimin üst sınırları ile ilgili çokça tartışma geçti, genel bir soru olacak ama, 80PLUS Bronz, Gold vs sertifikalandırmalarını ATX'lerde görüyoruz, bu standart ile ilgili bir iki cümle kurabilir misiniz?
-> Bunlar birer standart, genelde bilgisayarlarda görüyoruz yalnız tüm cihazlara uyarlanabilir. İnternetten araştırırsanız standartın sağlaması gerektiği verim değerlerini görürsünüz. Bizim burada belirlediğimiz verim minimum giriş geriliminde, tam yükte alınması gereken verimdir.

* Girişte kullanılacak filtre kapasitelerinin low-ESR olması ya da olmaması en çok neyi etkiler?
-> Yüksek gerilimde fiyatı uygun low ESR kapasite bulmak pek mümkün değildir. Bunun için özel kapasiteler var ama o da fiyatlamada burada kullanılmaz. Low ESR olması bir kere fiyat açısından maliyetin artmasına neden olur. Bunun yanında giriş kapasitesi üzerindeki akım ripple seviyeleri çok düşük olacaktır, low ESR olması bu yüzden beklenmez. Giriş kapasitesinin daha çok ısınması ile ilgili problemler vardır, üzerindeki akım ripple seviyesi düşük de olsa, çevre komponentlerden yayılan ısı nedeniyle o da ısınacaktır, dolayısı ile ömrü azalacaktır. Bununla ilgili bir yazıma aşağıda ulaşabilirsiniz.

http://www.firatdeveci.com/kondansator-omur-hesabi/

@rck8942 : Line frekansının minimum değeri alınarak giriş kapasitesi hesaplamaları yapılır. Giriş frekansı nominal olarak 50Hz sistemlerde 47-53-Hz arası düşünülür. Fakat frekans yükseldikçe bu bizim için pozitif etki sağlayacağından minimum frekansı ele almak önemlidir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Epsilon

Alıntı yapılan: FxDev - 20 Kasım 2016, 11:21:39
@Epsilon : Excel'i paylaşmayacağım yalnız örnek aldığım uygulama notu AN4137. Yalnız sadece o uygulama notu değil bir çok bilginin harmanlanmış halini de barındırıyor o excel tabloları, merak ettiğiniz soruları sorarak aynını siz de oluşturabilirsiniz.

@FxDev zaten AN4137 de bahsedilen Fairchild ın "FPS Design Asistant " excel programını zamanında download etmiş ve nasıl hesaplandığını görmek için şifresinide kırmıştım.Yani nasıl hesaplandığına dair bir sıkıntı yok

FxDev

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Kasım 2016, 17:55:23
@FxDev zaten AN4137 de bahsedilen Fairchild ın "FPS Design Asistant " excel programını zamanında download etmiş ve nasıl hesaplandığını görmek için şifresinide kırmıştım.Yani nasıl hesaplandığına dair bir sıkıntı yok

O not size trafoya sığıp sığmayacağını, verimler kayıpların tamamını, hazır şekilde trafo datalarını tam olarak vermiyor. Artı ekstra bir kaç data daha var ben paylaştıkça göreceksiniz.

Başka soru yoksa ikinci bölüme yavaştan geçelim mi?

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Arkadaşlar geldik ikinci kısma. Buradaki çoğu değer keyfi ve biraz tecrübesellik seçiliyor, tabiki her seçimin doğuracağı bazı sonuçlar var.

Bizim uygulamamız için aşağıdaki değerleri seçtim.

Bu bölümü anlamak için sitemdeki yazıyı öncelikle okumanızı öneriyorum, tekrar tekrar buraya yazarak zaman kaybetmeyelim: http://www.firatdeveci.com/off-line-flyback-converter-part-3/

Sorular olursa yine alalım ve artık önemli bölüm olan trafo hesaplarına geçelim.

Yuunus

Zoroaster

Yok hesaplayacağız da biraz tatil yapacağım. Son 1 videomuz kaldı.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 21 Kasım 2016, 19:26:22
Yok hesaplayacağız da biraz tatil yapacağım. Son 1 videomuz kaldı.
ZorO usta,Tatil uzun sürmesin,Maaşından keserim ona göre:)
Bence Bobin,Nüve,Sarım vs hesaplamaları bitince Feedback kontrollerini inceleyelim.
Derim.Ağa sizlersiniz biz Maraba,Ağanın eli tutulmaaaz:)

Zoroaster

ST'nin power supply çipleri ile ilgili seminerinde tanıtımı yapılan, power mosu da çipin içinde olan flyback çalışan çiplere seminer öncesine kadar kuşkuyla yaklaşıyordum. Minicik kılıfından dolayı bu tip çiplere antipatim vardı.

Deneme yapmak için çip almak istesem iç piyasada ST'in hangi çipleri var?
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

EE16 gibi minicik bir nüve ile ne bileyim STM32F103C8 çipli minik kartları falan çalıştırmak hoş olur.

Çıkışa 3.3v lineer regülatör atıldımı bitti gitti.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

ZorO usta,Tatili bitirmişsiniz.
Hoş geldiniz efendim,tatiliniz nasıldı?Sizi gençleşmiş görüyoruz:)
Akım,gerilim Feedback tasarımlarını inceleyelimmi?
Ne nasıl oluyor da oluyor.

Mesela eklediğiniz Viper entegrede R-Sens koymamışlar,Opto koymayıp Gerilim sınırlamayı Primer Feedbackli yapmışlar.
Bazı devreler neden kullanıyorda bazıları kullanmıyor vs.

Zoroaster

Mosfeti akımını ölçmek için ille de source direnci gerekmiyor.

MOS'un imalatı aşamasında source yüzeyinin çok küçük bir kısmı 2. source olarak kullanılıyor. (Kelvin bağlantısı) Böylece source akımının çok çok küçük bir kesri bu 2. source'dan akıyor. Buraya küçüçük güçte bir direnç bağlandığında source akımı öğrenilebiliyor. Adı geçen direnç de çipe entegre bir direnç olduğundan çip dışından baktığında akım ölçüm direnci göremiyorsun.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Ha anladııım.Fet'in iç direnci üzerinden geçen akım ölçülüyor.
Şahane fikir.R-Sens direncinden kurtulduk.Koy cebe:)
Bunu eksternal Fet'li olan yapılarda kullanabilirmiyiz acaba?

Birde şöyle bir durum olurmu?
Mesela Fetin Source yani Şase hattındaki Pcb Yolunu biraz uzun tutup,şöyle Zikzaklı Direnç şeklinde
çizip,Şase ile arasında Distans oluştursak,R-Sens olarak kullansak olmazmı?
Tabii burada Pcb yolunun direnci çok düşük olacak ama I-Feedback Komparatörünü o değer aralığına set
etsek Süper ötesi,hatta mega ötesi olmazmı?