160Mhz Osilatörlü Kristal arıyorum

Başlatan sezgin05, 03 Kasım 2016, 22:29:33

sezgin05

Resimdeki kılıftan 160 Mhz  osilatörlü kristal arıyorum. Arızalı bir tıbbi cihazda kullanılıyor. 1-2 adet olsa yeter.Çıkma parçada olur.

ido2323

Farz edelim ki bu hızda kristal bulunamadı; PLL devresi ile 8-40mhz arası bir kristal, 160 mhz hızda alternatif takılabilir mi?

sezgin05

Bulamazsam mecburen alternatif bir çözüm bulacağım hocam.

OG

Zaten bu hızda kristal olmaz, içinde aynen dediğiniz gibi, düşük frekanslı kristalli osc + frekans katlama veya ana frq osc ve bölücü + PLL var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

elimde 80.000MHz lik olanı var,birde ebay'dan 125MHz'lik getirtmiştim 5 volt'u verir vermez çalıştı frekansmetrede gördüm,birkaç dakika sonra çıkış vermedi,zira satıcıda ne sattığını bilmiyor,3.3 volt imiş...merak ettim dairesel taş ile kılıfı kestim,içinde 14.318MHz'lik bir kristal çıktı,biraz araştırınca eski bilgisayar bord'larındada kullanılan Clock Multipler çipini Dil kasaya yerleştirmişler,Logic uygulamalarda hiç mahsuru yok,fakat Spektrum ekranında bir kamyon Jitter üretiyor..

sezgin05

İlginize teşekkürler hocam. Bende hurdalara bir bakayım da sonra bir çare düşüneceğim artık.

yas

Eski VHF bandı kristalli telsizlere bakmak lazım (hurdacıdan) içerilerinde bu mertebede kristaller bulunuyordu ama genelde küsüratlı oluyor 157.575-162,325 vs gibi. Eski telsizlerde pll yada sentezöre geçilmeden önce direk frekansta çalışacak (bazıları alt katları şeklinde) kristaller kullanılırdı, ihtiyaç olan frekansa göre taşlanarak elde edilirlerdi. Teknim marka telsiz hurdası bulabilirsen bir araştır belki çıkabilir.

OG

O frekansda görünen kristaller HARMONİK kristal. Yani esas frekansının harmonikleri kullanılır ama ona göre de osc tasarımı gerekir.

Resimdeki zaten yüksek ihtimalle (%99.999) OSC yapı.

OG

muhendisbey

4 bacakli oldugu icin vcxo (voltaj kontrollu kristal osilator) elemanina benziyor. 160mhz lik Yurt disindan edinebilirsiniz. Klasik tipte bir kristal yapisinda degildir daha cok modul yapisinda bir devredir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JOKERAS

TCXO. Sıcaklığı Kompanze edebilen Kristal Osilatör .
Metal kutunun içinde PLL Devre vardır,devre genellikle sağlam olur.
Krıstal bozulur yada değeri kayar.İçini açıp Krıstali değiştirebilirsiniz.
Çok hassastır,en küçük kaymada abuk subuk sapıtmaya sebep olur.
Onun için Metal kutu önemlidir,dıştan gelecek Dalgalardan korumak gerek.