Tanışma faslı. Merhabaaaaa.... Kimse varmıııııı

Başlatan Zoroaster, 05 Kasım 2016, 15:29:35

Zoroaster

Biden fazla işlemcili kartlardan oluşan bir sistemde kartlar birbirine bağlı ise, power on self test aşamasında kartlar yerindemi değilmi testi yapmak faydalıdır.

Genellikle basit bir parolaya karşılık şifrenin alınması yeterlidir. Örneğin ana kart  diğer karta 0x55  yollar. Diğeri de 0x55 aldığında 0xAA yollar. Anakart 0xAA aldı ise haa bizim çömez kart yerinde der ve self test başarılı der.

Hep kafamı kurcalar. Bilen var mıdır/cevap yazar mı bilmiyorum. Bir savaş uçağında/gemisinde/tankta  ateş butonunun konumunu okuyan işlemci, mermiyi/roketi ateşleyen işlemciye bak sana 0x55 yolluyorum hadi ateşle demiyordur diye tahmin ediyorum.

Bu konular herhalde kitaplarda da yazmaz.

Çok çok kritik bir emir kriptolu vs uzun bir talimatmıdır nasıldır? Emir tekrarı varmıdır? Kriptolu ise ara ara anahtarlar değiştiriliyormudur?
Seytan deliginden kacti.

seyityildirim

Belki windows işletim sistemindeki gibi " Silmek istediğinizden emin misiniz ? " gibi tekrar bir onaylama soruyor olabilir.

Yine windows sisteminde C diskinde kritik bir yer sileceğimiz zaman " Bu dosyayı silmek bazı programların çalışmasını etkileyebilir. Yine de silmek istiyor musunuz ? " sorusu gibi onay alma mekanizması olabilir.

sadece bir tahmin...

Cemre.

Hocam benim bilgim yok biliyorsunuz. Ben de sorunuza ekleme yapayım.

Şimdi düşünüyorum, bir savaş uçağında ateş emri ne kadar değerli ise, bir otomobilde de fren emri o kadar değerlidir. Bu emir kullanıcıdan da gelebilir, ESP'den de veya mesafe koruma sistemlerinden de vsvs. Ama çok önemlidir. Arabalarda bu iş CANbus ile çözülmüş biliyorsunuz. CAN'in temelinde de aynı hatta konuşan cihazların kimlikleri öncelikli ise hattı domine ediyorlar bunun açıklaması Türkçe olarak da mevcut. Acaba bahsettiğiniz sistemlerde hangi iletişim altyapısı kullanılıyordur?

engerex

Orasını bilmiyorum ama roketin üzerinde pim var. Savaş uçağı havalanmadan teknisyen bu pimi sökerek atışa hazır hale getiriyor. Bir amerikan uçak gemisinde uçaklar park halindeyken vuruluyor. Araştırınca park halindeki bir  uçak bir nedenle  roketi ateşleniyor. Araştırınca roketin pimi rüzgarda kolayca uçacak şekilde. Belgeselde geçiyor.
Tabi tümü bu veya benzer gücenliğe sahip midir?

OG

Nükleer silahlara da mühimmat uçağa yüklenmeden önce yazılımla müdahale edip açılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: engerex - 05 Kasım 2016, 15:53:13
Orasını bilmiyorum ama roketin üzerinde pim var. Savaş uçağı havalanmadan teknisyen bu pimi sökerek atışa hazır hale getiriyor. Bir amerikan uçak gemisinde uçaklar park halindeyken vuruluyor. Araştırınca park halindeki bir  uçak bir nedenle  roketi ateşleniyor. Araştırınca roketin pimi rüzgarda kolayca uçacak şekilde. Belgeselde geçiyor.
Tabi tümü bu veya benzer gücenliğe sahip midir?
Sizin o izlediğiniz belgeseli gördüm. Hatırladım kadarı ile Vietnam savaşı sırasında olan bir olaydı. Daha sonra güvenlik artırıldı.

Yine de Akdenizde bir tatbikat sırasında füze ile vurulan savaş gemimiz hala hataların (veya ...) var olabileceğini gösteriyor.

Güvenlik olayının sıradan kullandığımız şu an da Arduino olarak bilinen cihazların üzerinde Atmel işlemcilerde seri port ve benzeri donanımlarda da var olduğunu söyleyebilirim. (diğer işlemciler için bir şey diyemem). Örneğin bir sinyal seviyesi değiştiğinde 3 kez sinyal seviyesi okunmakta iki tanesi aynı olan sinyal seviyesi, giriş sinyal seviyesi olarak kabul ediliyor.
kaldi ki sıradan bir programcı bile bir tuşa basıldığında 20ms tuş kararlılık süresini dikkate alır.

Aynı durum şu an için otomobillerde kullanılan CAN bus sisteminde veri paketleri sürekli olarak yenilenir. Herhangi bir veri kaybına karşılık bu işlem tekrarlandığı için araç bir olumsuzluk oluşmaksın yoluna ve kullanımına devam eder. Ki sıradan bir otomobilde 450 sensör görev başındadır.

Bir endüstriyel uygulamada herhangi bir sensör veya buton 10 kez okunur ve bunlardan 6-7 tane aynı ise o kabul edilir.

Askeri uygulamalar benim açımdan farklı bir kategori.

Uzay uygulamaları bu iş için daha farklı bir alandır. Örneğin 3 tane bilgisayar birbirinden bağımsız çalışır. birbirine yakın veya aynı sonucu veren iki tanesinin sonucu kabul edilir. (sirekuza savunması.-yazılış için kusura bakma) Buna rağmen hatalı sonuç olabilmekte, zaten insan tecrübesi onun için gerekli.

ambar7

mert3162

Geçenlerde bir yerde okumuştum Amerikaya ait nükleer roket sistemleri hala yapıldıkları yıldaki teknolojiyi kullanıyorlar örneğin 80-90 model Pcler ve işletim sistemleri öyle uzaktan müdehale edilebilir halde değil başlarında biri bulunuyor ve emir direkt olarak alınarak gerçekleştiriliyor.Self test konusunu bende hep ilgi çekici bulmuşumdur.

Pc açılırken mesela eski bioslarda

işlemci yerindemisin dayı ?
-evet
ram nabıyon hacı abi say bakalım kendini ne kadarlıkmışsın sen ona göre bakalım(anakart)
-saydım abi 124556kb yim(ram) ben
tamamdır kocum sen bekle simdi klavyeye bakayım yerindeyse hdd amcandan sana bilgi yollucam
klavye yerindemisin reis
-hop usta burdayız(klavye)
Hdd baba ver çoşkuyu yüklen yüklen diye komutu veriyor ve işletim sistemimiz rame yüklenmeye başlıyor (buffer alanlarla birlikte.)

Konuyu takip ediyorum eski teknolojilerde bu tarz güvenlik önlemleri olduğunu sanmıyorum.Ancak yeni nesil silah teknolojilerine baktığımızda takım arkadaşının olduğu tarafa yöneltildiğinde ateş etmeyen silahlar bile var günümüzde.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

OG

Alıntı YapYine de Akdenizde bir tatbikat sırasında füze ile vurulan savaş gemimiz hala hataların (veya ...) var olabileceğini gösteriyor.
Bizim savunma sistemimizin cevabını denediler sanıyorum. Yani her iki taraf da NATO üyesi, bir üyenin silahı diğer üyeyi vurabiliyormu, yoksa dost görüp vurmuyor mu, gibi.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

engerex

Amerika'da Nükleer Savunma Sistemleri Hala Disketlerle Kontrol Ediliyor.

Her ne kadar Hollywood filmlerinde inanılmaz teknolojilerle donatılmış gibi görünse de, ABD nükleer savunma sistemleri antika donanımlarla kontrol ediliyor.....

http://m.tamindir.com/haber/amerikada-nukleer-savunma-sistemleri-hala-disketlerle-kontrol-ediliyor_15385/

Çalışıyorsa kurcuklama bozulur.

OG

Onlar eski floppy türü disket değildir.

En yeni kurulan, en yeni teknolojiye sahip TV stüdyalarında da disketler var, yapısı çok farklı.

mufitsozen

Alıntı yapılan: CoDeR - 05 Kasım 2016, 23:37:07
onlar floppy disket. ....
......
onlar beşçeyrek disketler, bende de var..

Sayin @CoDeR maalesef resimdekiler 5 1/4 diskette degil, resimdekiler 8inch diskette. Ben ODTUde ogrenci iken bilgisayar merkezindeki IBM 370/145 Mainframe bilgisayarin microcode yuklemesi konsolun altinda takili bir 8 inch disket ile yapilirdi. 8 inch floppy diskler 1970lerden beri kullanilir.

PCler ile beraber 5 1/4 ve daha sonra 3 inch disketler kullanildi.

Resimde 8, 5-1/4  ve 3 inch floppy diskettler var.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Zoroaster

En güvenilir medyanın 8" disket olduğu yazıyordu bir yerlerde.

Meşhur flashlarımıza muhtemelen radyoaktivite sorunu olan yerlerde güvenilemez.

http://www.digitaltrends.com/computing/why-do-floppy-disks-still-exist-the-world-isnt-ready-to-move-on/
Seytan deliginden kacti.

Kabil ATICI

Güvenlik konusunda bir şey diyemem, bana kalırsa asıl konu maliyet. Çünkü füzeyi ateşlemek için kullanılan sistemde kullanılamayan malzemeler içeren sistem füzenin içinde var. (ne yani V1 'lerde olduğu gibi mesafeyi pervane ile sayacak değil ya!) Toplam sayısı düşünülürse, bu sistemlerin yenileme maliyeti,yeni teknolojileri entegre maliyeti oldukça tavan yapar. (Tabii bir de eğitim var) Ki bu sürede sistem devre dışı)
Ayrıca o flashı etkileyen ortamda insan da yaşıyor.

Geçenlerde gazetenin birinde uluslararası uzay istasyonun parçalarının eski teknoloji olduğu ve çoğu parçalarının ebay üzerinden temini edilip gerekli değişikliklerin yapılarak kullanıldığı belirtiliyordu. (yeni teknolojilere geçiş maliyeti düşünülürse...)
ambar7

Zoroaster

Alıntı yapılan: CoDeR - 05 Kasım 2016, 23:37:07
onlar floppy disket. hatta bizde de bazı aviyonik chazların testinde kullanılan 80386 işlemcili PC var, içinde özel ISA bus ta çalışan kartlar var. Bazı aviyoniklerin testinde kullanılıyor. PC ayakta ve ayakta olmak zorunda.. gözleri gibi bakıyorlar..

gavur çalışan sisteme dokunmuyor, güncellemiyor.

mesela şöyle bir örnek vereyim;

Harpoon güdümlü mermisi ( https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_(missile) ) eski bloklar sinkro arayüzü kullanıyordu ( https://en.wikipedia.org/wiki/Synchro )

yeni bloklardan en günceli 10 mbit ethernet kullanıyor..  içinde enc28j60 mı var çok merak ediyom :)

adamlar çalışan birşeyi asla değiştirmiyor. Aynısını ameriga lılarda da gördüm alamanlar da da..

onlar beşçeyrek disketler, bende de var..

Syncrolara laf yok. Motion kontrol konusunda gürültülü ortamlar için hala bunların üstüne yok.
Seytan deliginden kacti.