Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Bluetooth hakkında

Başlatan Zoroaster, 07 Kasım 2016, 11:22:54

Zoroaster

Aklımdaki projeden bahsedeyim. Belki bu daha doğru modülü seçmeme yardımı olur.

Ekran ve klavye gerektiren hoby çalışmalarımda her yaptığım MCUlu devreme LCD tuş takımı takmayayım bunun yerine Tabletle haberleşebilen bir birim bağlayayım hatta haberleşme telsiz olsun diye hayal ediyorum.

Tablete de güzel bir program yazabilirsem gayetşık görüntülü ekran ve dokunmatik tuş takımı ile çalışabileceğim demektir.

Ancak kafamı karıştıran konulardan birisi veri iletim hızı. Örneğin scop benzeri bir yapı oluşturmak istersem verilerin hızlıca tablete ulaştırılıp grafiğe dökülmesi işi var ve burada veri iletim hızı önemli hale geliyor.

Eğer bu modüller seri port gibi davranıyorsa MCU yazılımı çok basit olacak gibi duruyor. Fakat bu durumda seri port hızı ile limitleneceğim gibi görünüyor.

Hem bluetooth olsun hemde yüksek veri hızı olsun dersem serip port emülasyonu haricinde seçenek sunan hangi modüller var?
Seytan deliginden kacti.

yamak

Hocam yuksek hizda veri iletisimi icin bt 4.0 altina yonebilirsiniz. Bt 3.0 ile direkt ses stream eden uygulamalar var

muhendisbey

Sizi bluetooth sınırlamaz,
Sinyalleri realtime göstereceğim derseniz evet sıkıntı ama belirli bir dalgayı örnekleyip gönderirseniz, ve bu işi 200ms'de yada daha altında yaparsanız sıkıntı olmaz.

BT4.0 da da yapacak olsanız seri iletişimde ulaşılacak hız bellidir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Hangi modülü alırsam alayım hepsi seri port emülasyonu mu yapacak? Yüksek hızda veri aktarımı için ne yapabilirim?

Bluetoothda seri port emülasyonunda saniye'de en fazla kaç byte yollanıyor?
Seytan deliginden kacti.

mert3162

wifi ile neden düşünmüyorsunuz hocam hem tabletlerin üzerindeki wifi adapter sayesinde işletim sisteminden wifi ap noktası yaratıp oradan bağlayabilirsiniz.Wifi üzerinden veri aktarımı daha hızlı olmazmı ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

yamak

Alıntı yapılan: Zoroaster - 08 Kasım 2016, 19:59:20
Hangi modülü alırsam alayım hepsi seri port emülasyonu mu yapacak? Yüksek hızda veri aktarımı için ne yapabilirim?

Bluetoothda seri port emülasyonunda saniye'de en fazla kaç byte yollanıyor?

Hocam oyle olmak zorunda degil. Dedigim gibi direkt bluetooth peripheral i olan mikrolar var.Mesela cypress ble psoc lar ya da ti in cc serisi mikrolari ya da kinetis in w serisi mikrolara yonelebilirsiniz. Ama bt 3.0 ile hiz problemi yasamazsiniz. 24 mbit te haberlesebilirsiniz

leblebitozu

@Zoroaster

Skop vs. gibi uygulamalarda bluetooth'un yeterli olacağını sanmıyorum. Wifi modül kullanmak daha mantıklı olabilir ESP8266 ile bile 300-400 kbyte/saniye (uçtan uca aktarılan veri, rf hızı değil) gibi rakamlara ulaşılabiliyor. ESP32 kullanılırsa hem daha hızlı olur (16 Mbyte/saniye UDP) hem de gerektiğinde bluetooth/bluetooth le/wifi geçişi sağlanabilir hem de extra işlemci gerekliliği de ortadan kalkar. İlk furya bittiğinde ESP32 modüllerin 4-5 USD seviyesine oturacağına inanıyorum. Ayrıca henüz hazır olmasa da bluetooth stack'in aşağıdaki özelliklere sahip olacağını datasheet'de bildiriyor,kullanılan bluetooth stack sadece SPP ile sınırlı değil.

Compliant with Bluetooth v4.2 BR/EDR and BLE specification
• Class-1, class-2 and class-3 transmitter without external power amplifier
• Enhanced power control
• +10 dBm transmitting power
• NZIF receiver with -98 dBm sensitivity
• Adaptive Frequency Hopping (AFH)
• Standard HCI based on SDIO/SPI/UART
• High speed UART HCI, up to 4 Mbps
• BT 4.2 controller and host stack
• Service Discover Protocol (SDP)
• General Access Profile (GAP)
• Security Manage Protocol (SMP)
• Bluetooth Low Energy (BLE)
• ATT/GATT
• HID
• All GATT-based profile supported
• SPP-Like GATT-based profile
• BLE Beacon
• A2DP/AVRCP/SPP, HSP/HFP, RFCOMM
• CVSD and SBC for audio codec
• Bluetooth Piconet and Scatternet

ESP32 DATASHEET

https://espressif.com/sites/default/files/documentation/esp32_datasheet_en.pdf

yamak

@Zoroaster
Hocam özelden cevap verecektim ama size ileti gönderemiyorum.Engelliymişim

engerex

Her tablette BlueTooth yok ama her tablette wifi ve USB var. wifi hız konusunda ne kadar stabil olabilir? dosya transferinde ağ komple işgal olabilir. USBde ise kabloya mahkumsunuz ve her tablet USB OTG destekler mi? USB en büyük avantajı beslemeyide buradan alabilirsiniz.
BlueTooth LE modül kullanırsanız iki cihazda bunu desteklemesi gerekiyor. Tabi geriye uyumluluk durumu nedir bilemiyorum.

Zoroaster

İlk çalışmamı Bluetooth LE modül ile yapmaya karar verdim ve aşağıdaki modülü spariş verdim.

https://www.direnc.net/bluetooth-40-low-energy-modul--android-ve-iphone-uyumlu-dbm01-s

Bir sonrakinde de Wifi deneyeceğim.
Seytan deliginden kacti.