Garip bişey arıyorum ismini koyamadığım?

Başlatan zengdai, 08 Kasım 2016, 10:26:32

zengdai

Robota başka bir robot veya obje yaklaştığında kısa mesafeler için kabaca nerde olabileceğini hissedebilecek sensör varmı? Robotun etrafında gaussive bir alan oluşturarak hissedebilir. Bu elektriksel, manyetik, ses olabilir tabi basit ucuz ve küçük bir tasarım yapmam gerekiyor. Fakat  ir sensörler ile çalışmak istemiyorum. Farklı birşey denemek istiyorum. İşin ehli değilim ama statik elektrik alanı elde edip bu algı oluşturulamazmı?

skara1214

ultrasonic sensör  kullan onuda 360 derece döndür sonar gibi bir harita oluştur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kenan_re

MrDarK

Grafikten anladığım sumo robotlara benziyor, eğer sumo ise ultrasonic ile 360 derece döndürmek için geçen sürede response time epey zayıf olur.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

engerex

zengdai

Sumo robot için kullanmayacağım. Sürü robot modelleyip gerçek sürülerin yaptıkları gibi manevraları simüle etmeye çalışacam. Bunun için mesafe algılamada ne gibi şeyler yapılabilir onu araştırıyordum.
Alıntı YapFLIR kullan
Flir sensörleri mesafe algılamada nasıl kullanabilir?

kenan_re

Yüzeydeki statik elektrik üzerinden gidilebilir mi?

engerex

zengdai

Alıntı YapFlir nereden çıktı.. Lidar
Evet lidarı biliyorum fakat ucuz ve daha az yer kaplayacak bir tasarım peşindeyim.
Alıntı YapYüzeydeki statik elektrik üzerinden gidilebilir mi?
şu anda elektrostatik konusunu inceliyorum fakat böyle birşeyin mümkün olup olmayacağını bilen varsa anlatabilirmi? Bahsettiğimiz duruma uygun statik elektriği nasıl elde ederiz bilen varmı?

Cenk_Unur

Buna benzer bir sistem optik olarak yapılmakta. Belki fikir verebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=ui2nwQS2coU