UYGUN FİYATLI sıfır STEP MOTOR

Başlatan Erol YILMAZ, 12 Ekim 2005, 14:37:14

Erol YILMAZ

Türkiye dahilinde en uygun fiyatlı step motor nereden bulabilirim?
Şimdilik 4 tane lazım.

NEMA23 ve 1.2 - 2 Nm guc aralığında olacak.

Macera

Buraya sıfır motor alabileceğimiz yerleri yazsak.
Benim aklıma hemen Neta ile MarelCNC geldi.
Hurdacılar tabiki her zaman için sıfır olmayan motorları uygun alabileceğimiz yerler.Ama ordaki motorlarda ne kadar sağlıklı olur bilemem.Karaköy elektronik pasajlarındada çıkma ama güçsüz motorlar var.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Erol YILMAZ

Hurdalıklar olmasa zaten STEP motor gorebilecegimiz yok.
Iyi STEP motorlar çıkabiliyor.
Yalnız şöyle bir olay var.

Şimdi bu motorlar sıcak çalışıyor.
Sıcaklığın üzerindeki sabit mıknatısa zamanla ne gibi etkisi olur? Zayıflama olur mu???
Mesela 1981 üretim tarihli bir motor var elimde.
Bunun yenisi olsa arasındaki fark ne olur?

Macera

Aşırı sıcaklığın mıknatısı zayıflatığı doğru ama bu  bildiğim kadarı ile 130 derece cıvarında olması gerek.(emin olmamakla beraber)
Adım motorun sökülmemesi gerektiğini duymuştum.
Söküldüğü takdirde rotorun mıknatısa sürtünmesi yada çarpmasından dolayı mıknatısın gücünü zayıflatıyor diyorlar.
Rotorlar fabrikada özel aparatla mıknatısa dokunmadan monte ediliyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Adım motorunun vidalarını  açıp rotoru çıkartır ve geri yerine takıp vidalarını sıktığınızda hiç sorun olmaz.

Eğer rotordan mıknatısını ve saçları söker ardından toplarsanız sorun olur.
Biraz titiz uğraşla rotoru paramparça edebilirsiniz ama toplarken saç açılarını ve mıknatısın kutuplarına göre yerleşimini özel düzenekler olmadan göz kararı yapamazsınız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.