Bobinler hakkında sorular.

Başlatan Zoroaster, 11 Kasım 2016, 09:23:36

Zoroaster

Air gap olayıyla ilgili olarak Flyback Güç kaynağı Zımbırtısı konulu başlıkta bir soru sormuştum. Eşdeğer nüvenin mu değerini bulun demiştim.

Bir arkadaş onu bir hesaplasa ardından Flyback transformatörde neden gap koyarız, gap ne işe yarar konusunda bomba bi video gelecek de hesap kitap kimsenin umurunda değil.
Seytan deliginden kacti.

HexfeT

Air gap olayı ile sizin videoda anlattığınız BH eğrisi konusu ilintili sanırım.

FxDev

@JOKERAS 'tan çok ümitliyim ben hesap konusunda şahsım adına. Çok hırslı!
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

FxDev

@HexfeT : Bobin formülü belli ya usta, akıya direnç gösteren Relüktans dediğimiz dirençler aşağıdaki gibi devre şemasına benzetilebilir. Yalnız devreden akı akıyor, yani akım değil dikkat edelim. Sonuç olarak aynı bizim normal direnç toplamına dönüyor sistem. Yazıyoruz onu da bobinin formülündeki yere. Şimdi elimizde bir adet Rgap bir adet de Rnüve var. N nüvenin formülünde aşağıda farkettiysen Mo*Mr ifadesi var. Hah şimdi, bu Mr değeri ferit ya da demir nüve kullandığımız için 2000-10000 gibi değerlerde. Dolayısı ile ne oluyor, paydada olduğu için terim 1/2000 1/10000 kadar ufalıyor. Oysa gapte sadece Mo var. Dolayısı ile gapin relüktansı, nüvenin relüktansına göre 2000 ile 10000 kat daha büyük oluyor ve nüvenin Relüktansı, gapin relüktansının yanında ihmal edilebilir bir seviyeye geliyor.

İşin güzelliği şimdi başlıyor. Bobinin formülü; L=N^2*Mo*Ae/lgap oldu. Bakıyoruz N sabit, Mo havanın permabilitesi, belirli koşullarda sabit, nüvenin kesiti Ae sabit, lgap zaten sabit. Burada tek değişken Mo olarak yazdığım yani havanın manyetik geçirgenlik katsayısı var. L böylelikle neredeyse stabil ve sabit oluyor. Bobin sardıktan sonra istediğin değeri hava boşluğunu ayarlayaraktan tutturursun çok zevkli olur.

Bobin değeri sabit oluyor ama akıma göre değer çok değişebiliyor. Bunu da belirleyen core'un içerisinden akıtabileceği akı ile ilgili.

----------------------------------------------

Yukarıda anlattıklarıma bakmayın ben bobin tasarımından zerre anlamam, hesap kitap bilmem, matematikten hiç anlamam. Hep bu konuştuklarım ezbere bir takım bilgilerdir. Burada @Zoroaster gibi büyük üstadlarımız konuya daha hakimler. Umarım Flyback konusunun önü açılır, sabırsızlıkla bekliyorum.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

JOKERAS

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Kasım 2016, 16:40:22
@JOKERAS 'tan çok ümitliyim ben hesap konusunda şahsım adına. Çok hırslı!
FxDev usta, Çok hırslı olduğum konusunda haklısınız,ama Matematik konusunda sıfır,hatta sıfırın altındayım.
Ohm Kanununu hesapla deseniz onu bile zor yaparım,o derece yani.
Hesap konusunda Odunun önde gideniyim,hatta Bayrak tutanıyım dersem yalan olmaz:)
Ama Elektronik devrelerdeki mantaliteyi,mekanizmayı az çok bildiğimi sanıyorum.
Elektronikte bildiklerimi kimse öğretmedi,kendim öğrendim.
Okula gitmedimki Hocam öğretti diyeyim.
Bildiğiniz gariban bir Tv Tamircisiyim ben.Malzeme bu kadar, idare etceniz artık:)

FxDev

@JOKERAS asıl sen bizim ustamızsın, ondan önce bir emekçisin, saygım sonsuz.

Sen konu aç yeter, sor sorularını, elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım sana. Matematik bilmiyoruz ama bilmiyoruz diye de yadsımasın kimse bizi :)

Zoroaster

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Kasım 2016, 17:39:11

Bla bla bla. bla bla bla bla.....

İşin güzelliği şimdi başlıyor. Bobinin formülü; L=N^2*Mo*Ae/lgap oldu. Bakıyoruz N sabit, Mo havanın permabilitesi, belirli koşullarda sabit, nüvenin kesiti Ae sabit, lgap zaten sabit. Burada tek değişken Mo olarak yazdığım yani havanın manyetik geçirgenlik katsayısı var. L böylelikle neredeyse stabil ve sabit oluyor. Bobin sardıktan sonra istediğin değeri hava boşluğunu ayarlayaraktan tutturursun çok zevkli olur.

Bobin değeri sabit oluyor ama akıma göre değer çok değişebiliyor. Bunu da belirleyen core'un içerisinden akıtabileceği akı ile ilgili.

Ezbere konuşmayalım.  Amaç endüktansın ayarlanabilmesi ya da sabitlenmesi yada stabil olması mı?

Eee akımla değeri değişiyorsa bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Madem gap vererek endüktansı istediğimiz gibi ayarlıyoruz ne güzel peki neden tüm topolojilerde aynısını yapıp nüvelere hava aralığı (Ing: Gap) bırakmıyoruz?  Fakat ne hikmetse flyback yapıda ille de gap diyoruz.

Seni gidi flyback profesörü seniiiiii.

Yarım saate kadar video yüklenmiş olacak ve nedenini anlayacaksın.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

FxDev

@Zoroaster aman diyim hocam ne yaptin. Tum cehaletimizi bilgisizligimizi yuzumuze vurdun. Sizin gibi bir profesorumuz varken benim gelip iki kelam soylemem yakisiksiz olmus kusura bakmayin. Bu arada hocam videoda fark ettim altta bir yığın elektrik kablosu var, ayağınıza dolanıp çarpılacaksınız, aman diyim siz bizim için çok değerlisiniz.

Sayin hocam sizden hala fringing etkisi ile ilgili bir kelam duyamadik. Bu meret nasil hesaplaniyor bunla da ilgili de 1080p bir video hazirlarsaniz cok sevinirim.

JOKERAS

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Kasım 2016, 20:37:35
@JOKERAS asıl sen bizim ustamızsın, ondan önce bir emekçisin, saygım sonsuz.

Sen konu aç yeter, sor sorularını, elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım sana. Matematik bilmiyoruz ama bilmiyoruz diye de yadsımasın kimse bizi :)
Estağfirullah FxDev Usta.
İlgi ve  alakanız için teşekkürler.
İşte bizleri Foruma bağlayan en büyük sebepler bunlar,bilgi,görgü,tartışma adabı.
ZorO ustayı bu karakterinden dolayı seviyoruz,onun için ZorO Bandanası takıyoruz:)

Zoroaster

Alıntı yapılan: FxDev - 12 Kasım 2016, 09:10:30
@Zoroaster aman diyim hocam ne yaptin. Tum cehaletimizi bilgisizligimizi yuzumuze vurdun. Sizin gibi bir profesorumuz varken benim gelip iki kelam soylemem yakisiksiz olmus kusura bakmayin. Bu arada hocam videoda fark ettim altta bir yığın elektrik kablosu var, ayağınıza dolanıp çarpılacaksınız, aman diyim siz bizim için çok değerlisiniz.

Sayin hocam sizden hala fringing etkisi ile ilgili bir kelam duyamadik. Bu meret nasil hesaplaniyor bunla da ilgili de 1080p bir video hazirlarsaniz cok sevinirim.

Fringing etkisini açıklarız ama acelesi yok. Ben aşağıdaki açıklamanın meailini bekliyorum. Takılı plak gibi de tekrarlayacağım. Ezbere konuşma dediğim olaylar buydu.

Alıntı yapılan: FxDev

Bla bla bla. bla bla bla bla.....

Bobin değeri sabit oluyor ama akıma göre değer çok değişebiliyor. Bunu da belirleyen core'un içerisinden akıtabileceği akı ile ilgili
Seytan deliginden kacti.

FxDev

@Zoroaster ben topoloji falan bilmem ezberci biriyim diyorum, siz bana neden hava aralığı kullanılır diyorsunuz. Pes doğrusu. Kendimi aşağıdaki gibi hissediyorum. Dip not iguana benim.

https://www.youtube.com/watch?v=Rv9hn4IGofM