Fonksiyon jen. MAx038

Başlatan emrahmrcn, 12 Ekim 2005, 17:01:40

askuzucu

sistem kararlı değil ve 1970'li yılların tasarımı gibi duruyor.ayrıntılar çok iyi düşünülmüş,markör üreteci, x linearleştirme vs konmuş.ama çok eski tasarım.zaten kenara attım duruyor.İlgimi çeken çalışma prensibi.tek ara frekans ile çalışıyor ve rf katı ile fazla uğraştırmıyor.bunun haricinde gördüğüm bütün analizorlerde klasik alıcı mantığı ile iki veya üç arafrekans var.
demek istediğim acaba şöyle bir şey yapamazmıyız sizin cihaza ek olarak?

resim biraz kötü ama cihazı böyle yapsam acaba normal analizorlere göre hata çıkarırmı?

bu arada hittites 'e bakınız.elektronik zayıflatıcıları var, dijital kontrollü.& GHz e kadardı herhal iki adet sample istedim gönderdiler.

aslan_korhan

Hittite'de gayet güzel malzemeler var. Bende birşeyler istemiştim bir ara.
0-400MHz DDS hiç sorun değil.
Ama bunların çıkışı  çok linear olması lazım. Hiç harmonik çıkmaması lazım yani iyi filtre edilmesi gerekir. DDS'ler üst frekans sınırında artık sinüs sinyali hem bozuluyor hemde genlik düşüyor.

Bu DDS'in çıkışı senin dediğin gibi Hittite'nin bir dijital zayıflatıcıya verilir. Bunun çıkışı ise bir MMIC üzerinden yükseltilir ve filtre edilir. Çıkış ise AD8313 gibi bir sinyal detektörü ile ölçülür. Bir işlemci bu çıkış seviyesini zayıflatıcıyı ayarlayarak hep sabit tutar.
Bu sayede gayet linear olarak 0-400MHz elde edilir.
Tabi bu iş için sağlam bir spektrum-analizör gerekecek yinede...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.