Fonksiyon jen. MAx038

Başlatan emrahmrcn, 12 Ekim 2005, 17:01:40

emrahmrcn

Max038 le yaptığım devrede frekansı sabit tutamıyorum.Frekans hep artma eğiliminde , örneğin 1000Hz sabitliyorum ama her saniye 10Hz artıyor :(     Devre şemam maxim örnek şeması
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

aslan_korhan

Devre PLL kontrollü olmadığından 10Hz kayması gayet normaldir hatta çok iyidir.
Internet'te bu devrenin PLL ile yapılmışları var. Hassasiyet ve kararlılık istiyorsan PLL'li olanı kullan.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ipek

potansiyometre ile ayarlanan semayi yaptiysan 25 tur .025 lineaar 20 ppm lik bourns potansiyemetre kullan buna bagli direncleri 2 ppm lik 6 renk bandi olanlardan metal film sec ornekleme osc kondansatorunu strofolix yada cog,npo cinsinden sec 10 hertz'lik hata izlenemiyecek kadar dusecektir....

emrahmrcn

Artık DDS e terfi ettiğimden gerek kalmadı :) ,yinede cevaplar için teşekkürler
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

ground

Alıntı yapılan: "emrahmrcn"Artık DDS e terfi ettiğimden gerek kalmadı :) ,yinede cevaplar için teşekkürler

Max038 in üretimi durdurulduğundan sanırım bizde dds e geçecez.

DDS entegresi olarak Analog Device ın kileri önerilebilirmi?
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

aslan_korhan

Ben Analog'un DDS'lerinden kullandım. Gayet güzel çalışıyor.
0-150MHz arasında bir sorun yok.

Şimdi ise en az 500MHz'e kadar olanı deneyeceğim. Belki 1GHz'e kadarda çıkar. Zira diğer 150MHz'ye kadar çalışan datashet'ine göre ancak 60MHz'ye kadar çalışırmış. Gerçi çıkış sinyali çok düşüyor ve deforma oluyor ama iyi filtrelerle halledilebilir.

Frekansı üretmek kolay. Yanlız bu frekansın üzerine nasıl ayrı bir frekans modüle ederim bilmiyorum. Bu olay yazılımsal olduğundan araştırmak lazım.
Faz açısı ve genlik değiştirilebiliyor. Buna göre bir Formül bularak seri olarak değilde,paralel şekilde data yüklemek gerekecek.
Bu iş için PIC'in hızı bile yeteceğini sanmıyorum.

Hatta bu 500MHz DDS ile adamlar Stereo FM Verici yapmış. Sadece sesler ADC ile dönüştürülüyor ve diğer gereken tüm sinyaller ( 19KHz Pilot, 38KHz...) DDS hallediyor.
Güzel bir şey ama bu konu ile alakalıda pek bilgi vermemişler...

DT832

DDS nedir sinyal üreteci entegresimi kusura bakmayın ilk defa duyduğum için soruyorum

aslan_korhan

DDS basit olarak şöyle açıklayım:
Örneğin sıradan bir PIC'ten basit bir yazılımla birkaç KHz'lik sinyal üretebiliyorsun.
DDS'de bunun gibi ama Frekans çok daha yükseklere çıkıyor.
Çıkış sadece Karedalga olmasında gerekmiyor...

Bu arada yukarıda bahsini ettiğim 600MHz'e kadar çalışan DDS'yi yaptım. Gayet güzel çalışıyor...

askuzucu

tebrikler;
hangi dds entegresini kullandınız? acaba çıkışına spektrum analizör ile bakma imkanınız oldu mu?elimde bu entegreden olmadığından ad9850+pll ile hibrit yapmayı düşünüyorum.
kolay gelsin...

aslan_korhan

AD9858 kullandım. Gayet güzel bir entegre fakat tek sorun 1.2GHz referanz sinyaline gereksimi var. 600MHz'i bir PLL ile üretip ikiye katlayarak alıyorum.
PIC16F876 kullanıyor. Fakat arayüz PC üzerinde.
Bu yaptığım cihaz aslında bir nevi Spektrum Analizör.
Komple bana ait olan bir proje değil, ben üzerinde değişiklikler yaparak PCB'sini çizdim sadece. Ayrıca USB bağlantı ilave ettim.

http://www.dl1alt.de/nwt/nwt500/nwt500.htm

İşe yarayacaksa projeyi toparlayıp yayınlarım burada.

askuzucu

Alıntı Yapİşe yarayacaksa projeyi toparlayıp yayınlarım burada.
çok iyi olur...biz de sebepleniriz.
bir spektrum analyser inşaatım var zaten, yaptığım kısımlar denendi ve 4 aydır el sürmeden yatıyor.(ekranlama için makas ve teneke alınacak,kesilecek vs.(hanımın izne gitmesini bekliyorum... :twisted:  )
Bu kapsamda ad9851 'i mc145151 in xtall girişine bağladım, hızlı kitlenmesi için Fk'yı 800 KHz seçtim ve çalıştırdım.yaptığım vco 500-1400 MHz aralığında çalışıyor zaten, bölücü U664 idi.1300 MHz ye kadar çalıştı, bölücü engeli...MB506 söktüm iki adet onunla deneyeceğim...
bu arada osilatoru de 1100-2400 aralığına çıkardım,plan yine değişti.
şimdi sizin aleti görünce plan yine değişecek gibi duruyor.
dur bakalım ne zaman bitirebileceğiz bakalım hayırlısıyla...
bu arada şemayada baktım biraz...
lmx2320 eski gsm tel.bazılarında var idi diye hatırlıyorum.ama gerekte yok gibi, zira tsa5055 de olabilir, hatta doğrudan 1,2 GHz de üretilebilir.

askuzucu

bu arada SMD malzemeler tam bela oldu bana.Taşrada bu malzemeyi zor tamamlarız gibi.

aslan_korhan

Resimler pek iyi çıkmadı gerçi ama böyle bir cihaz oldu.
PLL olarak MB1501 kullandım. Referanz olarakta 14.85MHz'lik bir TCXO. Bu parçalar ise eski bir araç telefonundan sökme.
Resimde ekranlamanın altında ise 3 tane küçük röle vs.. var.
Bu arada PC yazılımın kaynak kodları var. Yani istenilen şekilde değiştirebilir.
Bu cihazla örneğin VHF - UHF Duplekserler ayarlanabiliniyor. IF Filtreler ölçülebilir. Ayrıca Wattmetre ve direkt çıkış seviyesi ayarlı sinyal jeneratör özelliği var.
Şemasını falan PC ortamına geçirince yayınlayacağım...

askuzucu

çok güzel olmuş.
tracking yerine kullanılabiliyor anladığım kadarı ile.yani filtrenin bir ucundan sweep fr. girip öbür ucundan log.amp. ile ölçülüyor.
bende de böyle çok eski bir rus analizorü var kısmen çalışıyor.arkadaş hediye etmişti.satın aldığığı adam kondansatorlerinin tamamını değiştirdiğinden güvenemiyorum.330 p yerine 330 n takmış mesela.
analizorün çalışma ilkesi şöyle;
bir sinyal jeneretoru var.iki ayrı osilator ile yapılmış.içinde diyotlu mikser, pin diyotlar ile anahtarlama yapılıyor, güç te ayarlanıyor.üretecin üç bölgesi var.0-430 , 430-630 ve 630-1034 MHz üretecin gücü pin diyotlu bir zayıflatıcı ile 50 db kadar zayıflatılabiliyor.
analizor  için ise ince bir teknik kullanılmış.sinyal üretecinin çıkışı doğrudan giriş işareti ile bir diyot üzerinden karıştırılmış.alçak frekanns süzülerek alınıp log amp.ile yükseltilip x plakalarına uygulanmış.acaba bu yöntemin olumsuz yanları ne olabilir? eğer uygun ise doğrudan bu cihazda da böyle bir yöntem kullanılabilir.

aslan_korhan

Benim yaptığım sistem de yaklaşık bu mantık ile çalışıyor.
Seninkinin Rus malı ve mekanik ağırlıklı olması ne kadar iyi olur bilemiyorum.
PLL falanda yoktur sanırım. Yani kalibrasyon falan gerekir.

Yukarıdaki cihazın sinyal çıkışı filtre ile temizlendikten sonra bir MMIC üzerinden yükseltiliyor. Buradan ise 3 adet röle üzerinden Pi-tipi zayıflatıcılar üzerinden geçip çıkıyor. Bununla 0-10-20-30-40-50dB zayıflatma yapılabiliniyor...
0MHz ile 600MHz arasındaki sinyal çıkışları linear olmadığından PC programı ile kalibrasyon yapılıyor. Giriş ve çıkış birbirine bağlanıyor bu durumda...