Yüksek frekans ölçümü penseampermetre

Başlatan vardal57, 19 Kasım 2016, 09:32:06

vardal57

Merhaba arkadaşlar 15 khz lik bir sinyal ile akım akıtıyorum ama penseampermetre bunu ölçmüyor mesela penseampermetre kablonun tam ortasında iken 20 amper okuyorsa 1 cm uzaklaştırınca 10 amper okuyor bu neden olur çaresi varmıdır ?

HexfeT

Eğer çok özel bir ürün değilse pens ampermetrelerin 15KHz de ölçüm yapabileceğini sanmıyorum.

vardal57

4 khz de bile ölçmüyor 500 hz e düşürdüm onu bıle abuk sabuk ölçüyor

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

vardal57

çözüm ne olabilir önerisi olan varmı ?

HexfeT

2000TL fiyatlı Fluke 376 AC/DC Pens ampermetrenin teknik özellik tablosunda şöyle bir bilgi var. Daha sıradan bir modelde aralık 48-62Hz olarak verilmiş. Osiloskop için satılan akım proplarının uçuk fiyatlarını düşünürsek pens ile 15Khz de doğru ölçüm yapmak çok özel bir alet gerektirir diye düşünüyorum.

Hassaslık   %2 ± 5 hane (10-100 Hz)
                %2,5 ± 5 hane (100-500 Hz)

ipek

birkaç pens ampermetre içi görmek nasip oldu,bildiğin düşük gaus'lu trafo saçı gibi dizayn edilmiş,20khz'e tırmanan audio manyakları iyi bilirki bu normal şaç'tan değilde jilet'ten daha ince bir tarafı siliyum kaplı diğer tarafıda ondan daha ince fiber kağıt kaplıdır,sırf 15kHz'de li tiz sesleri yakalayabilmek için,adam fahiş fiyat istiyorsa belliki bir nedeni vardır diye düşünüyorum.

Lem akım sensorları hep motor sürücülerinde karşıma çıkıyorlar.bunlar HallEffect sensoru ile ölçüm yapıyorlar diye biliyorum,yinede bir saç trafo yada ultra yüksel Q'su olan bir demir ferit karışımı Alloy bir nüve var herhalde çünki halka görünümlü...

Zoroaster

LEM sensörlerde halkayı bir yerden kesip araya hall sensörü koyuyorlar diye biliyorum. Ayrıca  Halkaya bir tane de bobin sarılı olması lazım.

Seytan deliginden kacti.

hako83

Düşük toleranslı alüminyum klıflı dirençler var özdisanda görmüştüm. 20A demişsin seçeceğin dirence için voltajına göre açığa çıkan gücü hesapla. 25W 50W 100W lı olanları var, plaka üzerine montajla, bir çiftde kalın izalatöre M8 saplama sık direnç uçlarını papuçla, civatalar üzerinden ölçüm yaparsın. sürekli bu tarz işlerde kullanışlı oluyorlar. Hiç pens ampermetre ile uğraşma skop da direnç uçlarından gerilim ölçümü yap ordan akım olarak çıkarım yaparsın.

Cemre.

Alıntı yapılan: hako83 - 27 Kasım 2016, 02:24:45
Düşük toleranslı alüminyum klıflı dirençler var özdisanda görmüştüm. 20A demişsin seçeceğin dirence için voltajına göre açığa çıkan gücü hesapla. 25W 50W 100W lı olanları var, plaka üzerine montajla, bir çiftde kalın izalatöre M8 saplama sık direnç uçlarını papuçla, civatalar üzerinden ölçüm yaparsın. sürekli bu tarz işlerde kullanışlı oluyorlar. Hiç pens ampermetre ile uğraşma skop da direnç uçlarından gerilim ölçümü yap ordan akım olarak çıkarım yaparsın.

Yüksek frekansta ölçüm amaçlanıyorsa Non-inductive tiplerden satın almak gerekecektir.