Ft232RL

Başlatan xoom, 19 Kasım 2016, 17:58:12

xoom

Melih1802

İzolasyonsuz olması sorun yaratabilirse FxDev in yaptığı böyle izolasyonlu bir ürün var.

Tagli

Çıkışlar TTL seviyesinde olduğu için doğrudan PIC'e bağlanabilir.

Ancak hatırlatmakta fayda var: Üzerindeki FT232RL çipi sahte. Orijinal çipin fiyatı zaten $4 civarında. Sahte çipler bir ara FTDI'ın Windows sürücüsü tarafından çalışmaz hale getiriliyordu ama gelen yoğun tepkiler üzerinde otomatik sürücü güncellemesini kapattılar diye duymuştum. Son durum nedir bilmiyorum. Performansları hakkında da bazı şüphelerim var ama kesin bir şey söylemem mümkün değil.
Gökçe Tağlıoğlu

xoom

Alıntı yapılan: Tagli - 19 Kasım 2016, 18:38:03
Çıkışlar TTL seviyesinde olduğu için doğrudan PIC'e bağlanabilir.

Ancak hatırlatmakta fayda var: Üzerindeki FT232RL çipi sahte. Orijinal çipin fiyatı zaten $4 civarında. Sahte çipler bir ara FTDI'ın Windows sürücüsü tarafından çalışmaz hale getiriliyordu ama gelen yoğun tepkiler üzerinde otomatik sürücü güncellemesini kapattılar diye duymuştum. Son durum nedir bilmiyorum. Performansları hakkında da bazı şüphelerim var ama kesin bir şey söylemem mümkün değil.
Ben birtanesini kullanırken Elimle tutamayacak kadar ısındı bugün yenisini sipariş verdim. Şimdi acaba Sorun bende değilmiydi acaba..
ben direk PIC RX TX bacaklarına bağlamıştım.

Hadi

ters bağladınız di mi hocam?

Tagli

xoom, sahte çipler normalde çalışıyor ancak yoğun veri akışında araya 1sn'lik boşluklar girdiğini gördüm. Tabi sorun benim kendi kartımda da olabilir ama başka dönüştürücüler ile bu durumu gözlemlemedim. Ayrıntılı bir inceleme yapmadığım için bu durum hakkında kesin konuşamam.

Sahte çiplerin aşırı ısınıp yanması gibi bir durum söz konusu değil. Windows sürücüsü tarafından bozulmazlarsa normal bir şekilde çalışıyorlar.

Buradaki habere göre yeni sürücüler sahte çipi bozmak yerine "NON GENUINE DEVICE FOUND!" diye bir veri basıyorlar.
Gökçe Tağlıoğlu

kamilsorhan

Kendi yaptığım FT232RL kartı Arduino programlarken kullanıyorum ,araya MAX232 ilave etmeden direk Arduino ya bağlıyorum.Hiçbir problem yaşamadım.Entegreyi Direnc.net ten aldım.Sizin almayı düşündüğünüz kartın entegresi için bir yorum yapamayacağım,yedek olması için aynı karttan bende  aldım bugün kargo ile geldi fakat kartın girişi  mikro usb girişli olduğu için henüz  deneyemedim.

xoom

Alıntı yapılan: Hadi - 19 Kasım 2016, 18:51:35
ters bağladınız di mi hocam?
Bundan emin değilim.
Alıntı yapılan: Tagli - 19 Kasım 2016, 19:50:29
xoom, sahte çipler normalde çalışıyor ancak yoğun veri akışında araya 1sn'lik boşluklar girdiğini gördüm. Tabi sorun benim kendi kartımda da olabilir ama başka dönüştürücüler ile bu durumu gözlemlemedim. Ayrıntılı bir inceleme yapmadığım için bu durum hakkında kesin konuşamam.

Sahte çiplerin aşırı ısınıp yanması gibi bir durum söz konusu değil. Windows sürücüsü tarafından bozulmazlarsa normal bir şekilde çalışıyorlar.

Buradaki habere göre yeni sürücüler sahte çipi bozmak yerine "NON GENUINE DEVICE FOUND!" diye bir veri basıyorlar.
Anladım, Ben bu dönüştürücünün çıkışlarını direk pic pinlerine bağlanmamalı mı acaba diye bir an endişe edip teyit yapmak için sormuştum.
Direk bağlayabiliyorsak demekki ben birşeyleri ters yaptım..
Baktımda FT232RL gerçekten 15-20tl sadece entegresi:)

kudretuzuner

Merhaba,
Sıkıntısız bir çalışma için tavsiye ederim.
https://www.google.com.tr/#q=digitus+usb+rs232
Amatör

HexfeT

@xoom

Tx ucu pic de Rx'e, Rx Tx'e bağlanacak. Ayrıca pic çalışma voltajın 5v ise modül üzerindeki jumper'ı 5v, 3.3v ise 3.3v konumuna alman lazım. Pic beslemen 3.3v, jumper 5v ise arıza çıkar.

OG

1- PIC ve FT232 tarafının voltajları eşit olmalı
2- GND bağlantısı kesinlikle unutulmamalı, mümkün ise önce GND bağlanmalı
3- Birinin TX'i diğerinin RX'ine olması gerektiği atlanmamalı
4- TX-RX uzantıları arasına 1K gibi direnç, direncden sonra da (RX tarafı için)
RX ucu ile +V arasına bir schottky bağlanmalı.
Bunu açalım,
PIC TX'inden cıktık FT232 RX ine bağlayacağız. Araya bir direnç girdik sonra FT232 nin RX ucuna bağlarız. Yine FT232 RX ucu ile FT232 +V arasına schottky bağlarız. Diyodun anodu RX ucuna, katodu +V ye (Bu bağlantı FT232 nin 5V çalışma durumu için).
Tersi,
FT232 nin TX'inden çıktık, araya direnç girip PIC'in RX ucuna bağladık. PIC'in RX ucu ile PIC'in +V si arasına schottky. Diyodun yönü yine aynı, RX ucuna anod, PIC +V ucuna katod.

Ya da optik izole ile bağlamak mümkün. Ancak optik bağlaçlar hızlı olmalı 6N137 gibi. Ayrıca bağlama anında faz tersleme oluşmaması gerek.

Isınma ve bozulma bu madde 4 deki işlemler ile giderilebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: kamilsorhan - 19 Kasım 2016, 20:17:54
Kendi yaptığım FT232RL kartı Arduino programlarken kullanıyorum ,araya MAX232 ilave etmeden direk Arduino ya bağlıyorum.Hiçbir problem yaşamadım.Entegreyi Direnc.net ten aldım.Sizin almayı düşündüğünüz kartın entegresi için bir yorum yapamayacağım,yedek olması için aynı karttan bende  aldım bugün kargo ile geldi fakat kartın girişi  mikro usb girişli olduğu için henüz  deneyemedim.

Merhaba,
Rica etsem açık şemasını da verebilir misiniz? Datasında birkaç şema var ama siz hazır kullanmaktasınız ve de memnun iseniz görmek isterim.Teşekkürler.
Amatör

HexfeT

Orijinal FTDI çiplerdeki oyuk soft ve geniş. Sahtelerinki keskin. Soldaki gibi görünen sahtelerde var ama elinizdeki çip sağdaki gibiyse kesinlikle sahte.

Geçenlerde Aliexpress den 10 adet FT232RL aldım. Ürüne yapılmış tek olumsuz yorum yoktu ama patates olanlar bana denk geldi. Üstelik öyle sürücü tarafından PID no uçurularak bozulmadı, hiç çalışmadı. Dispute açıp sorunu video çekip yolladım, paramı iade ettiler.

HexfeT

Patates çıkan çipler için para iadesinden sonra tanesi 1.5 dolardan 10 adet fotodaki modülden almıştım. Üzerindeki çipleri söküp kendi kartlarımda kullanacaktım. Sahtede olsa en azından çalışıyor diye düşündüm. Kartlarımı dizdim. Test ederken kartlardan birinin belli bir fonksiyonu çalışırken donduğunu gördüm. İlginç şekilde bütün işlevleri çalışıyor sadece yüksek hızda spi haberleşmesi gereken bir işlevi çalışırken rastgele bir anda donuyordu. Sorun ne diye bakınırken FTDI'ın 3.3v regülatör çıkış pininde voltajın üzerine binmiş halde aşağıdaki sinyali gördüm. Bu pini kullanmıyorum, 100nf bağlayıp bırakmıştım. I/O girişine harici regülatörümden 3.3v vermiştim. Aynı sinyali usb D+ hattına da sızdırdığını gördüm.

Diğer çiplere baktım, 10 modülden biri hiç çalışmıyor, dördünde dahili reg. bu şekilde sorunlu, kalan beşi normal, fakat onlarda da orijinal FT232 ile karşılaştırınca daha fazla noise var.

Kısacası %100 orijinal değilse bu çipe güvenmeyin. Hele ki ticari üründe asla kullanılmamalı, başa bela olur.

Normal çalışanlarıda kullanmak istemiyorum. Nerede ne zaman patlayacağı belli değil. Mümkün olduğu kadar uygun fiyata  orijinal FT232RL temin edebileceğimiz yurtiçi ve güvenilir bir yer bilen var mı?  :)

Tagli

Mouser üzerinden alınabilir, ROM Elektronik getiriyor. Bunun yerine FT230X de düşünülebilir, fiyatı FT232RL'nin yarısı.
Gökçe Tağlıoğlu