FOC Field Oriented Control

Başlatan Zoroaster, 22 Kasım 2016, 13:50:46

FxDev

Alıntı yapılan: Cemre. - 23 Kasım 2016, 17:00:06
Hocam BEMF sensorless kontrolde komütasyon anını yakalamak için kullanılıyor. @Zoroaster hocam encoder ile pozisyon takibi yapacağını söylemiş.

Komütasyon için söylemedim @Cemre. motor performansı açısından söylemiştim. FOC için iyi ve dengeli bir motor gerekiyor sanıyorum.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

AC senkron motorlarda kutup sargısı altındaki mağnetik akının sinüsel dağılım yapması istenir. (Kutup sargısının tam altında max, sağa ve sola doğru sinüs formunda azalan)

BLCD motorlarda ise kutup sargısının hemen altında ve yanlarda alan hemen hemen sabittir.

Bu sayede AC senkron motorda hiç tork dalgalanması olmaz. Fakat AC motorun yapımı BLCD'den daha zordur ve daha pahalıdır.

Üniversite yıllarında güç elektroniği ya da elektrik makineleri dersini veren hocam siemens'den örnek vermişti. Hocamın bu tecrübeyi edindiği yıllarda bilgisayarla modelleme vs olmadığından fabrikanın üretimde olmayan tamamen farklı bir AC senkron motorlarının tasarımında motor saçları kesilip paketlenir sargılar sarılır ölçümler yapılarak mağnetik alan haritaları oluşturulur ve kutup bölgesine oyuklar açılarak alan istenen forma yaklaştırılır tekrar saçlar kesilir ve  beklenen davranış elde edilinceye kadar bu işlemler yinelenir demişti.

Şimdilerde bilgisayarlı tasarım bu işleri çok hızlandırmış ve maliyetler düşmüştür.

Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster yıl 2016, alanında Türkiyede ilk çalışmaları yapan hocam da bu söylediğiniz durumun çoğu büyük firmada halen devam ettiğini, ancak yeni yeni bu teknolojileri kullanmaya başlayabildiklerini (alışkanlıkları terkedememek gibi durumlardan) söylemişti bir iki hafta önce. Ancak görece yeni firmalar bu işlere çok daha hızlı adapte olmuş diyordu. Örnekleri de sıralamıştı ancak pek hatırlayamadım şimdi.

Zoroaster

Üniversitede Elektrik-Elektronik okuduk ve bize verilen elektrik eğitimi, elektrik makineleri, enerji üretim ve nakli üzerine idi.

Dolayısı ile hocalarımız tarafından anlatılan örnekler/anılar da hep yüzlerce Kw, Mw gibi güçler üzerine olurdu.

Eğer kutup alanı anlattığım şekilde sinüs formunda olmazsa çok çok büyük güçlerde alternatörler/motorlar çok fazla ve tehlikeli boyutlarda harmonik üretiyor. (Alan şeklindeki bozukluklar doğrudan   enerjiye yansıyor)

Dolayısı ile küçük güçlü (max 1kaç Kw) motorlarda (hassas servo uygulama motorları hariç) bu kadar titiz davranılmıyor da olabilir.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

@cemre

Hocan, Nejat Tuncay yada Nurdan Güzelbeyoglu mı yoksa.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster hocam yok, alan diye bahsettiğim relüktans makinaları, hocam da Feriha Erfan Kuyumcu. Çok severim kendisini buradan selam göndereyim :D

@Zoroaster hocam, az önce ScienceDirect'te gezinirken bir makaleye rast geldim,
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212017313005240 ilginizi çekerse özelden göndereyim tamamını. Gerçi open-access'di herhalde.