FOC Field Oriented Control

Başlatan Zoroaster, 22 Kasım 2016, 13:50:46

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Mucit23

@Zoroaster süpersin. Gerçekten çok ilgimi çeken bir konuydu. Giriş seviyesinde anlatırsan çok iyi olur.

yldzelektronik

@Zoroaster  konuya devam edecek misin?Şöyle biraz detaylandırarak falan.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Zoroaster

Blog sayfamda anlatacağım. Fakat zaman buldukça eklemeler yapıyorum.

Sorularınız olursa burda sorabilirsiniz.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

@Zoroaster çizim yapmadan vektörü anlamak çok zor gibi. Önerim bol bol çizim olması yönünde.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

bulutay

yabancı sitelerde bu konu çok işlenmiş.konuya başladıgınız için teşekkürler.

Zoroaster

FOC konusu bildiğim kadarıyla master konusu. Kitaptan okunarak kolayca kavranacak bir şey değil. Birisi anlatırsa hiç zor değil.

Yıllarca bu konuda yazı, uygulama notu kitap ne bulduysam okudum. Açıkçası hiç bir şey anlamadım, kafamdaki sorulara cevap bulamıyordum. Çünkü konuyu kaleme alan adamlar anlatmayı bilmiyor. İşi bilen adama konuyu ebem de anlatır.

Bir gün kendime kızdım ve tüm denklemleri kendi çıkartacağım diye yola çıktım ve devamı geldi.

Eğer bu konu hakkında kitaplar vs okudunuz ve olayın altındaki mantığı bir türlü anlamadıysanız blog sayfamda şu ana kadar yazdıklarımdan sonra olayı şak diye kavramış olmanız lazım.

Tüm olay stationary ve rotational reference frame de bitiyor.

Seytan deliginden kacti.

erolca

Merhaba,

@Zoroaster Bahsettiğiniz konu, piyasada satılan  vektor kontrollu inverter ile bağıntılı sanırım.
eroool

Zoroaster

Evet. Yalnız ben yazımı asenkron motorlar için değil senkron motorlar için hazırlıyorum.

Yol ayrımına kadar anlatacaklarım senkron makineler için de asenkron makineler için de aynı.

Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster hocam. Girişini yaptığınız konuya en ilgililerden biri de benim, siz de biliyorsunuz. Yüksek lisans çalışmamı da bu alanda yapmayı planlıyorum hatta.

Daha bugün, rotor frame'ini referans alan bir asenkron motor modeli ödevi teslim ettim. (Siz pek sevmiyorsunuz ama MATLAB ile. Tabiki hazır blok falan yok.)

Özellikle önerebileceğim bir kaynak mevcut. Başlangıçta doğrudan kontrol tabanlı anlatım yapmıyor ancak bu dönüşümler (özellikle Park Transform) nereden nasıl geliyor, adım adım anlatan bir kitap. İnternette de malum formatta bulunabiliyor sanıyorum.

Analysis of Electric Machinery and Drive Systems (Second Edition)
Paul C. Krause, Oleg Wasynczuk, Scott D. Sudhoff

Manyetik devrelerden girmiş, iki kutuplu primitive makina modelini vermiş, relüktans prensibi vs açıklamış, oradan reference-frame theory, simetrik indüksiyon makinaları, senkron makinalar, BLDC theory, arkasından çoğu drive yöntemleri.
Çalışacak arkadaşlara tavsiye ederim.

Benim merakla beklediğim kısım ise bu dönüşümlerin MCU ile ele alınacağı kısım. Bu kadar yoğun matematiği MCU tarafında nasıl hallederiz, kayar noktalı sayılar ile uğraşmamak için ne tür cambazlıklar yapmak gerekiyor gibi konulara değinebilirseniz benim için de çok faydalı bir hal alacak sanıyorum.

İyi çalışmalar.

Zoroaster

Asenkron motorların aksine senkron makinelerde endüktans rotor pozisyonu ile değişmediği için karmaşık hesaplama yok. Rotor pozisyonu da encoder ile ölçülüyor. Fakat asenkron motorda endüktanslar rotor pozisyonuna bağlı. Rotor da döner alanı geriden takip ediyor. Dolayısı ile işler karışıyor.

Relüktans motor zaten adı üstünde endüktansı rotor pozisyonuna göre değişen motor ve burada da işler karışık.

Fakat senkron motorda karışık bir iş yok.

Sin tablosu hazırladıktan sonra, 3 faz akımlarından 2 faz akımına ordan da d/q frame geçmek için sadece çarp topla işi var.

Ardından PID geliyor. Hemen arkasından da d/q frame den tekrar 3 faza dönüşüm var. Orda da sadece çarp topla işi var.

Asenkron ve relüktans motorda karmaşık hesaplamalar vardır. O konularla ilgilenmedim.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Hurdalarım arasında BLDC motor ve çok önceleri yaptığım 3 faz sürücü güç katı vardı.
Deney yapma amaçlı 2 adet LEM sensörlü akım ölçme devresi ile de doğrudan faz akımlarını ölçebileceğim.

Ancak BLDC motoru AC sinüsel akımla sürmeye kalktığımda sıkıntı yaşarmıyım kestiremiyorum.

Motor miline hazırda encoderım olmadığı için step motor bağladım. Step motoru da 200 PPR encoder olarak kullanmayı deneyeceğim.

Oldu oldu olmadı çay demleriz.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster hocam, dün derste konuştuk BLDC'nin sinusoidal gerilimle sürülmesini (aynı şekilde PMSM'nin trapezoidal ile), hocam sadece biraz vibrasyon olur, ama çalışır demişti. Olmadı çayı ben demleyeyim, İzmit'e beklerim...

FxDev

Motorun BEMF sinyalleri önemli olsa gerek diye düşünüyorum bu konuda.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Cemre.

Alıntı yapılan: FxDev - 23 Kasım 2016, 15:03:37
Motorun BEMF sinyalleri önemli olsa gerek diye düşünüyorum bu konuda.
Hocam BEMF sensorless kontrolde komütasyon anını yakalamak için kullanılıyor. @Zoroaster hocam encoder ile pozisyon takibi yapacağını söylemiş.