Mosfet snubber için TVS hesabını anlatabilir misiniz

Başlatan edX, 06 Aralık 2016, 05:28:46

edX

S.A.

Mosfet için snubber olarak TVS kullanacağım, yanında bir de zener oluyor galiba, hesabı neye göre yapılıyor ? Bir de zener diyor var yanında galiba.

FxDev

Nerede kullanacağını şema üstünden gösterebilir misin?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

edX

Tek mosfet ile high voltage flyback trafosu sürüyorum,sekonderi ve doğrultucusu kapalı kutu içerisinde değiştirilemez durumda, sadece primeri yeniden sarabiliyorum. Tek mosfet ile normal flyback sürer gibi sürüyorum. Rcd snubberı beceremedim. Eve geçince şema ve osiloskop görüntüsü atayım.

edX

Sarı grafik Vds ve mavi grafik PIC'in PWM çıkışı.

Beslemeler izole değil, 19.6V'dan beslenen bir adet lm2596 ile 12V elde edip mos sürücülere veriyorum ve ayrıca 12V'tan da 7805 aracılığıyla 5V elde ediyorum.

Bu da besleme katım  :

Acele olsun hemen yapayım dedim hatalar havuzuna döndü.

Devrede bir adet de PIC ve LCD var, LCD üzerinde frekans ve duty bilgilerini görüp ark mesafesini ayarlamaya çalışıyorum ama ilk oluşan arktan sonra LCD sapıtıyor, eğer ki ark daha da kudurup flyback'in nüvesine ani bir spike yaparsa PIC reset atıyor. Sebebi galiba aşağıda :

TLP350 ile izole sürücü, izole beslemeler yoluna mı gitseydim bilemedim, öyle de kolayına kaçacaktım, bu sorunu daha ucuz şekilde çözmenin yollarını arıyorum,  topraklamayı deneyeyim dedim, devrenin GND'sini şebeke toprağına bağladım ve değişen bir şey olmadı.

Mosfete gellince,   yukarıdaki osiloskop görüntüleri incelendiğinde 200 voltluk mosfet nasıl hala ayakta duruyor şaşıyorum. Gerçekten sağlam mal yapmış adamlar.

Gate direncini IR2101'in max akım sınırına göre belirledim.

Nüveye atlayan spikelerın ve oluşan daha diğer nice elektrik alanların beslemeyi çok etkilememesi için beslemeye 10000 uF 'a yakın kapasite tavsiye etmişler. Ben dedikodu taraftarı değilim, öğrenmek ve sebebini de ayrıca bilmek isterim.

Teşekkürler.

Cemre.

Hocam öncelikle, keşke fotoğrafları boyutlandırma seçeneğini aktif etseydiniz, bu ara internetim kötü ve yaklaşık 7-8dk sürdü tüm konunun açılması. Forum kurallarında neden buna dair bir kural olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum :D

Benzer bir yapıyı BLDC ile ilgili bir konuda şeması ile paylaşmıştık. Orada gate direnci olarak 10ohm kullandık, sonuçlar aşağıdaki gibi.

20ohm gate direnci, R yükü

10ohm gate direnci R yükü

10ohm gate direnci RL yükü

edX

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Aralık 2016, 00:27:08
Hocam öncelikle, keşke fotoğrafları boyutlandırma seçeneğini aktif etseydiniz, bu ara internetim kötü ve yaklaşık 7-8dk sürdü tüm konunun açılması. Forum kurallarında neden buna dair bir kural olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum :D

Benzer bir yapıyı BLDC ile ilgili bir konuda şeması ile paylaşmıştık. Orada gate direnci olarak 10ohm kullandık, sonuçlar aşağıdaki gibi.

Hocam bu devrenin benim sorunumla alakasını anlamadım ama gate - drain kısa devre arızası benim çok sık karşılaştığım bir durum ve risk almayıp mos sürücünün limitlerine uygun bir direnç ekledim. Resim boyutlandırmaya bakayım.

Cemre.

Alıntı yapılan: edX - 07 Aralık 2016, 02:22:20
Hocam bu devrenin benim sorunumla alakasını anlamadım ama gate - drain kısa devre arızası benim çok sık karşılaştığım bir durum ve risk almayıp mos sürücünün limitlerine uygun bir direnç ekledim. Resim boyutlandırmaya bakayım.

Konu IR2101 ve gate direnci seçimi ile ilintili olduğu için paylaşmıştım. Bahsettiğim konu da aşağıdaki linkte, şemayı inceleyebilirsiniz fikir vermesi açısından. TVS hesabı ile ilgisi yok haklısınız...

https://www.picproje.org/index.php/topic,65997.0.html

hako83

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Aralık 2016, 00:27:08

Hocam konuyla alakası yok ama, osiloskop arayışıdayım bir türlü karar veremedim siz hangi marka scopla çalışıyorsunuz tavsiyeniz varmı. İzole kanal el tipi fluke almıştım sorun yaşıyorum. Yine izolemi alsam yoksa differansiyel prob dahamı kullanışlı.

mozkan87

@edX bu tip bir durumda Vgs ve Vds yi incelemeniz daha doğru olur. Siz picten doğru sinyal alıyor olabilirsiniz ama bakalım sizin mosfet sürücü doğru çalışıyor mu ona bakmak lazım. Bence sizin ir2101 çalışması gerektiği gibi çalışmıyor. Mosfeti kesime götüremiyor gibi. Osiloskop ile Vgs ve Vds yi eş zamanlı olarak inceleyin.

edX

Hocam mosfetin kesime gitmediği kanısına nasıl vardınız ?

Mosfet kesime gittikten sonra flyback indüktansı , yolların indüktansı, trafonun pinleri arası kapasitede ve mosfet Coss kapasitesinde kalan enerji rezonansa giriyor. O grafiğin sebebi bu.

RCD clamp ya da TVS snubber ile Vds'nin aşırı yükselmesi engelleniyor, bunun hesabını sordum ama sallayan olmadı. Sıkıntı değil öğrenip kendim yapacağım, modlar konuyu silebilirler.

Edit: Hocam Vgs-Vds kıyaslamasının olduğu grafik de vardı buraya yüklemediğimi farkettim, zaten artık çok önemli değil,bu problemin çözümü bana zamanında lazımdı,  şu saatten sonra çözsem de izahı bende kalır.

Zoroaster

Gerilim yükselten transformatörde Ns/Np çok büyüktür. Sekonderin sargı kapasitesi de çok büyüktür.

Sekonderin primere yansıyan kaçak endüktansı da büyüktür.

CRT TV'lerdeki Damper diyod mantığına bak.

Ayrıca L ve C içeren bir devre yoluna R eklersen damping yapmış olursun.

1/C< R^2/4L şartını sağlarsan osilasyon kalkar.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4763

http://www.earlytelevision.org/damper.html
Seytan deliginden kacti.