Mosfeti Soğutucuya bastırmak

Başlatan mistek, 08 Aralık 2016, 15:02:48

mistek

Mosfeti üstten arkasına izolatör koyarak soğutuya sabitlemek istiyorum vida deliğini kullanmak yerine yan yana iki mosfeti plastik kısımlarından bastırmak istiyorum. bununla ilgili hazır parçalar var mıdır?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Melih1802

Soğutucuya uygun yuva açılarak "M" gibi çelik parçalar var.

mistek

Nerde bulunur hocam bunlar? Kim satar

Ölçüsüne göre delikte açabilirim. 3. sıradaki vidalı kolaymış
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Zoroaster

Zamanında bulamadığım için demirciden altığım ince lamayı mengenede büküp (resimdeki mavi parça) delik delip sorunsuz kullanmıştım.

Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Alıntı yapılan: mistek - 08 Aralık 2016, 16:34:25
Nerde bulunur hocam bunlar? Kim satar

Ölçüsüne göre delikte açabilirim. 3. sıradaki vidalı kolaymış

Bunları DIGIKEY den bulabilirsin. Eğer çoklu bağlatı yapacaksan transistörlerin üzerine uygun ölçüde lama kestirip üzerine açacağın deliklerle ( delikler transitor içinde denk gelmeyecek)  sabitleyebilirsin. Profesyonel cihazlarda bu yapıları çok sık görürüm.

mistek

@Melih1802 @Zoroaster lama kaç mm olmalı?

Türkiyeden hazır bulabilsem iyi olurdu. Üreticisi yok mudur acaba...

@Melih1802 hocam bu parçanın tam adını biliyor musunuz? Ne deyipte arayacağımı dahi bilemiyorum.

Melih1802

10mm eninde 3mm lalınlığında 2 mosfetin ortasına gelecek şekilde delik delinecek. Uzunluk = kaç transistorun varsa.

Zoroaster

10mm eninde 3mm kalınlığında malzeme kullandım. 2 ya da 2.5 da denenebilir fakat 1 ve 1.5 vidalarken eğiliyor işe yaramıyor.

Benim yaptığım L parçayı transistör başına 1 tane olmak üzere kulanırsan transistörleri yan yana dizebiliyorsun.

Seytan deliginden kacti.

mistek

Bilgi için teşekkürler.

@Zoroaster  hocam 3mm lama kolay bükülebiliyor mu? Lama yerine alüminyum olsa işe yarar mı? Birde bu lama denilen malzeme nedir, demir mi çelik mi olması lazım?

Melih1802

Kabaca LAMA yı yassı ince uzun malzeme gibi düşün. İstediğin maddeden yaparsın. Mengenem varsa 3mm sorun olmaz çekiç yardımıyla şekil vetebilirsin.

Metal LAMA
https://www.google.com.tr/search?q=lama&client=ms-android-vestel&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjsmbX38OTQAhWGuRQKHXP3CVcQ_AUIBygB&biw=360&bih=512#tbm=isch&q=lama+demir

mistek

Sağolun hocam bi deneme yapayım. Böyle bişeyin üretilmiş olmasını hazır olarak sipariş edebilmeyi çok isterdim.

Melih1802

Metal lama nın mosfet üzerine gelecek yerlerine mutlaka lastik koy. TO247 kılıf kullanıyorsan onlar için özel silikon kılıf var onu da kullanabilirsin.
https://goo.gl/images/7NCbsb

Kabil ATICI

İstanbul'da isen Karaköy'de bu tür malzemeler satan iş yeri var. adını hatırlamıyorum. Sadece Ferrit nüve  ve trafo malzemeleri satan iş yerinin yanında..
ambar7

mistek

TO220 kılıf kullanıyorum hocam genelde. Lastik ne için kılıf zarar görmemesi için mi?

@Kabil ATICI istanbulda değilim ama bu tür malzemeler bulunuyorsa giderim sağolun. Adını yolunuz düşerse öğrenme şansınız var mı?