Bu malzemeden kullanan ya da ne olduğunu bilen yardımcı olabilir mi?

Başlatan saintcook1987, 16 Aralık 2016, 10:44:25

saintcook1987

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki resimde kabloların yanında görülen malzemenin adını bilen ve nereden temin edebileceğimi bilen varmıdır. Malzeme ince kabloların yanına konulacak ,kabloların kırılmasını engelleyecek esnek bir yapıya sahip, 1.5mm çapında. Biraz araştırdım fiberoptik kablolarda central strength member yada FRP adıyla birşeyler buldum ama tam olarak aradığım şey mi bilmiyorum.

ferit06

O malzeme tam nedir bilemem ama, 1mm lik misina işinizi görebilir.

Melih1802

Misina iş görmez yapısı gereği esnektir.  Misina yerine Nalburlarda plastik tel bulabilirsin.  Belediye görevlilerinin çim biçmekte kullandığı makinadaki plastik tel. Lazımsa elimde 20-30 cm gibi var yollarım.

superconductor

ipek

tekne malzemesi satan yerlerde polyamid gergi ipi deniyor,1.5mm den başlıyor,bazıları yada elektrikçiler plastik kılavuz diyorlar...

normal oltacılarda olmaz ama perşembe pazarı sahil dükkanlarında köpekbalığı misina,ton balığı misina diye arayabilirsin...

saintcook1987

Cevaplar için teşekkürler, Ürün otomotiv standartlarını karşılayan bir ürün olduğundan kullanılacak malzemenin -40°C ~ +85°C aralığında özelliğini kaybetmemesi lazım.
Misina sıcaklık dayanımı hakkında bir bilgim yok bir bakarım,filament de sıcaklığa dayanım olmaz diye düşünüyorum, Melih1802 çim bizçme makinesinin telinden elimizde var teşekkür ederim :)

ahmetbudak

Cat5  veya cat6 kabloların içindede olması lazım yanlış hatırlamıyorsam

muhittin_kaplan

Cat6 da her pair i ayirmak icin kullanilir ama o "+" seklindedir.

DEno_12

Doğrudur yer altı ve havai fiber kabloların ortasında bulunan malzemedir bu. Temini için ülkemizdeki fiber optik kablo üreticileriyle görüşebilirsiniz. (Prysmian, HES vs.)

saintcook1987

DEno_12 , kablocudan o malzemeden temin ettik, bu malzemede fazla esnek değil. Fiber kabloların yapısı gereği sert olması lazım zaten :)

Önerilere açığım, başka fikri olan arkadaş var mı ?

sezgin05

Elektrik tesisatçılarının kullandığı susta klavuzları da inceleyiniz.

sinus

kablo dolgu ipi galiba aradığınız..

http://www.ipsanplastik.com/?type=content&PID=135&mm=223&seo=ENDUSTRIYEL_IPLER.html

aslında kablocular daha iyi bilir bu işi.