MAX1452 (Precision Sensor Signal Conditioner) ne işe yarar?

Başlatan tekosis, 22 Aralık 2016, 09:06:51

tekosis

Araştırmalarım sırasında bu entegre karşıma çıktı ne işe yarar, kullanan oldumu acaba? anladığım kadar ile sensörden gelen bilgileri önce kendi içinde düzeltiyor sonra tekrar DAC çıkışından analog okuma yapacak birime yolluyor. yani sensör ile adc arasında sinyal düzeltme işi yapıyor gibi. eğer böyle ise yazılımsal olarak yaptığımız yumuşatma algoritmalarının yerine bu entegre kullanılabilir mi?

pdf dosyası : http://lib.chipdip.ru/061/DOC000061103.pdf
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Tagli

Dokümana pek alıcı gözüyle bakmadım ama sanki daha çok straing gauge (gerinim ölçer) uygulamaları için tasarlanmışa benziyor.
Gökçe Tağlıoğlu

tekosis

evet, uygulamalar kısmında westone köprüsü var ama henüz anlayamadım ne iş yaptığını.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Cemre.

@tekosis hocam, parazit gidermeden ziyade şu özellikler daha dikkat çekici duruyor

Alıntı YapProvides Amplification, Calibration, and Temperature Compensation

Sinyal Yükseltme, Kalibrasyon ve Sıcaklık Kompanzasyonu.

Eğer bunlara ihtiyacınız varsa ve donanımsal olarak çözeyim diyorsanız bence mantıklı bir çözüm gibi duruyor...

tekosis

@Cemre.  normalde ben strain gage ile bir uygulama yapacaktım. bunun için de içinde dahili esntrumantasyon amplifikatörü olan bir 24 bit adc ile sinyali okuyup bunu mcu ile yorumlamayı, kalibrasyonu cihaz çalışmaya başlarken yazılımsal olarak yapmayı, sinayli dijital filtrelemeyi düşünüyordum. şimdi bu entegre kafamı karıştırdı.

tekosis

Zoroaster

Bu entegre ofseti kaldırıyor. Programlanabilir kazanca sahip yükseltici içeriyor.

Sinyali filitreleyen bloğu yok görünüyor.
Seytan deliginden kacti.

tekosis

hocam yapacağım cihaz sürekli çalışmayacak, enerjilendikten sonra 1-2 saat çalışacak. bu durumda ben westone köprüsünde oluşacak hataları engellemek için(sıcaklıktan kaynaklanan değişimler gibi) cihazı her açtığımda kalibrasyon yapsam(sinyalin darasını almak gibi düşünelim) bu durumda bu entegrenin işini yapmış oluyorum değil mi?

not : programlanabilir kazanç bana gerekmiyor.

Zoroaster

Çipte sıcaklık kompanzasyonu, ofset, full skala işleri hallediliyor görünüyor.

Fakat sadece ilk açılışta dara işlemi yapmak 1..2 saat sonundaki ölçümlerin doğru olacağını garantilemez.

Seytan deliginden kacti.