8 Karekter veya Daha fazla Kayan Yazı

Başlatan zoptan, 24 Ekim 2005, 12:26:00

zoptan

Merhabalar, okulda (Anadolu Teknik Lisesi) öğrencilere proje olarak yaptırılmak üzere başlıkta da belirttiğim gibi çalışması denenmiş en az 8 karekterli veya daha fazla karekter kapasitesine sahip kayan yazı devresine ihtiyacımız vardır. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

CaFFeiNe

öğrencilere alın size devre yapınmı diyeceksiniz bu onlara ne kazandıracak?

pic ile yürüyen ışık, saat , termometre filan yapın ama kendiniz yapın deseniz bence daha güzel olur

ground

Anadolu teknik lisesi ise

Kaçıncı sınıf olduğunu bilmeden yazıyorum..

Sensörlerle proje yaptırın..  Yaptığınız proje bir mantığa dayansın ama denetleyici ile yapmasınlar..

Örn.. Bir odadaki ısıyı sabit tutan bir proje yapsınlar.. Ne dersiniz?

Defter kitap açık olsun..

Saolsun lisede ( haydarpaşa tek.) Hocamız ( Serdar hoca ) yaptırırdı..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Veli B.

Biz şu an ne sorun yaşıyorsak teknolojik anlamda, temelinde ezberci ve kopyacı öğretim sistemimizin eseerleri mevcut.Arkadaşlara katılmamak elde değil.Basit olsun ama ben yaptım diyebilecekleri ve üretkenliği teşvik edecek bir proje olsun.Eğer bu yönde bir meyillenme olursa önerebileceğimiz ve her türlü yardımı sunabileceğimiz pek çok proje mevcut. :D  :D  :D

mhk

Sevgili dostlar hocamın haklı olduğu konular olduğu gibi haksız olduğu konularda mevcut. Örneğin ben okulda proje yaptırırken , öğrencilerin kendi emekleri ve mümkün olduğu kadar projelerine kendilerinden birşeyler katması için uğraşırım. Ayrıca heryıl orjinal proje yapmaya çalışırız. Öğrenciler piyasada gördükleri projenin kendi okullarındada yapıldığını gördüklerinde daha istekli olarak kendi mesleklerini sevmeye  yönelmeye çalışıyorlar ( Mesleğini seven ve başarılı olan öğrencilerin sayısı bu eğitim sisteminde 1-2 kişiyi geçmiyor ne yazıkki. Özellikle meslek liselerine uygulanan haksızlık da cabası) Geçmiş senelerde bir öğrencimiz ile birlikte yaptığımız proje ulusal gazenin birinde yer aldı, bu proje öğrencimiz için belki büyük bir olaydı. Hocamın haklı olduğu konu bu. Haksız olduğu konu ise araştırmasını yapıp kendisi deneme ve yanılmalarla bunu ortaya çıkarabilirse, öğrencilere çalışma mantığı olarak anlatabilir diye düşünüyorum. Çalışma mantığı bilinmeyen bir sistemin anlatılması mümkün değildir. Umarım yanlış anlaşılmayız. Yinede H.Serimer in yaptığı kayan yazı şema, program ve baskılı devresini  adresine http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/mhk/ upload ettim .Kolay gelsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

zoptan

Merhabalar öncelikle ilginiz için teşekkürler.PicprojeUP5 grubuna uplaoad etmiş olduğunuz doayaya picprojeUP5 gurubuna üye olmadığım için ulaşamadım. Üye olmaya çalıştım ama nedense beceremedim. Öğrencileri pic konusunda heveslendirmek için düşündüğüm bu projeye katkı sağladığınız için tekrar teşekkür ederim. Arkadfaşların yazdıkları gibi ezberci eğitim ve öğretime bende karşıyım. Benim amacım öğrencileri PİC ve mikroişlemciler konularında ilgisini çekmek ve bu konulara daha fazla ağırlık vermelerini sağlamaktı. Yoksa pic'i öğretmeye sıfırdan başlıyoruz ve elimizde bulunan diğer sensörleri de kullanraka basit devreler geliştirmekteyiz.

mhk

Sevgili hocam... Dosya bu adreste. http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/mhk/
ayrıca yine burda
http://picproje.com/index.php/topic,2648
  bu grupların nasıl kullanılacağı , ve üyelik ayrıntılı açıklanmış. Bir sorun olursa yine yazmanı beklerim. Kolay gelsin
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

forsa1975

Hocam ben MYO 2.sınıfta bir dönem mikroişlemci dersi görmüşüm. Görmüşüm diyorum, çünkü bunların mikroişlemci olduğunu ve bunlara hocamızın yazdırdığı hex kodlardan başka asm picbasic jal yada picc ile program yazılabileceğini mezun olduktan yıllar sonra öğrendim.

Öğrencilere pic ile devre yaptırmak istiyorsanız mutalaka birkaç tane yapılmış basit devreyi önlerine koyup çalıştırın program yazın, yazılan programı basın, tekrar çalıştırın. Similasyon programlarını anlatın gösterin.  Ellerinde basit JDM ler olsun.  16f84 kristal protoboard gibi malzemeleri olsun.
  Kayan yazı yapmak çok zor başlangıç için bırakın ledleri yaksınlar söndürsünler. Devreye değil programlama öğretmeye odaklanmalısınız. Bu balık tutmayı öğretmek gibi bişey olur düşüncesindeyim. Sonra kayan yazıyı kendileri yaparlar.  

Hocam bunları size söylerken benim cevremde ve staj için gelen öğrencilerden izlenimlerim şu. İşiniz çok zor . Çocuklar mesleki konulara ilgi göstermiyorlar.  Her yeni öğrencide elektrik kumanda ile işe başlıyorum. Ama hep hayal kırıklığı yaşıyorum.  Umarım sizin öğrencilerinizden meraklı olanlar çıkar.

zoptan

göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim. Sizlerinde bahsettiği gibi öğrencilere bu konuları tepeden inme değil en basitten başlayarak ve uygulama yaparak öğretiyorum. Ama öğrencilerin büyük bir kısmı ilgisiz ve çalışmıyorlar bende bir şekilde bunların dikkatini çekmek istedim. Pic'lerle ilgili bir deney seti tasarladım deneylerin ve uygulamaların büyük bir kısmını burada gerçekleştiriyoruz. Amacım ilgilerini daha fazla çekmek.