Kayan yazilar ve ledli ekran göstergeler.

Başlatan lord, 24 Ekim 2005, 17:47:59

lord

Arkadaşlar öncelikle bu led göstergeleri ile aramizda uğraşan varmi, mutlaka vardirda acaba kimler uğraşiyor kimin ayrintili bir bilgisi var bu konularda. ikincisi bu buyuk yada küçük boy yada dev boyuttaki ledli ekran göstergelerinde datalarin nasil gösterildiği ile ilgili bilgisi olan varmi. olan varsa paylaşirsa sevinirim. atiyorum; datalarin panele yüklenmesi , panellerde gösterilmesi, ne tip mikroişlemci kullanildiği kullanilan mikroişlemcilerin hizi, yada bilgisayara bağlantilimi yapilmakta vs. vs. gibi..  link falan varsa paylaşirsada her kes adina sevinirim herkese iyi çalişmalar.

peko

sevgili lord ;

Senin bu tarz bir mesaj yazmanı beklemezdim doğrusu.. :(
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

lord

niye anlamadim walla biraz açarsan seni aydinlatirim bede anlamiş olurum :?:  :)

lord

Ya elbette benim bazi fikirlerim var ama ben baskalarinindanda yeni değişik fikirler alirim diye sormuştum cevap verebilecek kimse yokmu burada...   Burasi bir fikir teknoloji paylaşim yeri herhaldede bu kadar insan burada bir ara ya geliyor..   Ortaya abuk sabuk bir şey atiliyor girgir şamata törü birşey(elbette hayatin tadi tozu, yerinde olmasi gerekiyor) herkes mail yollayip kendince cevaplar veriyorlar öyle bir şeye katkida bulunuyorlar ama burada bir teknik fikirlerinde bence baylaşilmasi gerekiyor. Sonuçta adi üstünde PicProje.  Siyaset meydani değil niye kimse benim yazdiğim sorulara cevap vermiyor acaba anlamadim.

:)  :)  :)

SYavuz

Lord dostum, bu formda bu konular çeşitli başlıklar altında konuşuldu, galiba sen takip etmemişsin herneyse aşağıda bir link vereyim, gayet güzel anlatıyor konuyu, fazla amatör sayılmaz ama burada da çok profesyonel bir şekilde kimse hazır projeyi vermez, senin yapman gereken anlatılanlardan bir sonuç çıkartmak.

http://www11.brinkster.com/eloumut/%7Eakan%5Fyazi/?sayfa=1

lord

Sağol SYavuz bu işe baslamadan önce bu linki vermiş olsaydin işime çok yarayacakti. ancak şuan bunlari aştim ben. forum da ki bilgiler de yeterli değil . ben şuan bunlardan daha ilerisini planlamaya çalişiyorum... :)

ground

Alıntı yapılan: "lord"Sağol SYavuz bu işe baslamadan önce bu linki vermiş olsaydin işime çok yarayacakti. ancak şuan bunlari aştim ben. forum da ki bilgiler de yeterli değil . ben şuan bunlardan daha ilerisini planlamaya çalişiyorum... :)

8O Tam olarak forumun yetmediği yeterli olmayan şeyi çok merak ettim..  Biraz açıklarmısın?  :lol:

İyi Çalışmalar
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Erol YILMAZ

Acikcasi ben de merak ettim.
4 gunde konuyu asip, "Daha ileri" icin ne planlar yaptiniz?

lord

Ya, ya ben anlatamadim yada anlamadiniz; benim anlatmak istediğim taksim meydaninda görenler bilir dev bir led ekranda televizyon yayini yapan panel yada buna benzer paneller ile fenerbahçe şükrü saraçoğlu ile atatürk olimpiyat stadyumunda ki reklam panellerini televizyonda da görenler bilir, bunun gibi büyük projeler... kisaca kasteddiğim böyle şeyler, basit kayan yazilar değil. yardimci olabileceklere, en azindan fikir verebileceklere yada veremiyeceklere bu yaziyi okuyan herkese iyi çalişmalar, başarilar. :)  :)  :)

mhk

Sevgili lord eğer normal kayan yazı uygulamasını hallettiysen bu tip uygulamarı gerçekleştirebilirsin. Bu panellerde Kırmızı ( R ) , Yeşil ( G ) , ve Mavi ( B ) ledler yada hazır clusterler kullanılır.  Her bir led'in parlaklıklşarı değiştirilerek tüm renkler elde edilir. Örneğin her bir led'i 255 farklı parlaklıkta yakmayı başarabilirsen ( 255x255x255=16 milyon renk elde etmiş olursun buda gerçek renge yakın demektir.) Tüm renkleri elde edebilirsin. Bundan sonrası kayan yazıda ilgili satır ve sütunları sürebilmek ve görüntüleyebilmektir. Örneğin 3 renk led'te sadece tüm parlaklıkta kırmızı ve maviyi yakarsan elde edeceğin renk mor olur, mavinin yada kırmızının parlaklığı ile oynarsan elde edeceğin renk maviden mora dönüşecektir. Ciddi bir projedir ve M2 hesabı satılır ve birkaç bin dolardan aşağı değildir ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

CaFFeiNe

http://www.led.com.tr/trenk.htm

http://www.led.com.tr/Tekrenf.htm

birkaç bin dolarsa ucuzmuş :)

fiyatlara bakın hemde sadece tekrenk 16milyob değil :)

lord

Arkadaşlar bana bu sefer doğru linkleri verdiniz. SAĞOLUN. bu linkleri zaten biliyordum. şuan hedefimde bu tip ürünleri yapmak var. şuan bunlarin nasil yapilabileceği ile bilgi toplamaya çalişiyorum zaten, iç yapilari ve teknik konular ile ilgili mühendislik yönü yani. birileri yapmişsa bende yapabilirim. bu konuda bilgisi olan varmi bunlar nihayetinde şirket sirlaridir ortalikta dulaşmaz bende biliyorum. :)  :)  :)

mustafacan

Yakın vadede bir yazılımcı arkadaş ile 256x256 matrixli 3 renkli dev ekran yapmak istiyoruz. Ancak ledlerin 256x256=65.536 adet led gittiğini
65.536 led x Kaç lira ise = Çok Çok Çok para
tuttuğu için şimdilir argemizi ekonomik olarak destekleyecek başka işler yapıyoruz. Ama tahminimiz arge 30 milyar olarak hesap ettik.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mustafacan"Yakın vadede bir yazılımcı arkadaş ile 256x256 matrixli 3 renkli dev ekran yapmak istiyoruz. Ancak ledlerin 256x256=65.536 adet led gittiğini
65.536 led x Kaç lira ise = Çok Çok Çok para
tuttuğu için şimdilir argemizi ekonomik olarak destekleyecek başka işler yapıyoruz. Ama tahminimiz arge 30 milyar olarak hesap ettik.

Ledlerin adetli fiyatlari uygun olabilir ama siz de nasilsa bunu parca parca yapacaksiniz. Mesela 64x64 yaparsin ilk bastan. 4096 led gider.
Nasilsa programi da LAP diye oturtmak mumkun değil. Hem zamandan hem nakitten kazanmis olursunuz. Baktiniz ki 4096 gayet iyi. O zaman harc borc 65536 ledli olani kurarsiniz.  Bu arada 4096 lik olanda 65536 lik olanin 16 parcasindan birisi olmuş olur. Tabii sistemi moduler kurmaniz lazim...

biteker

arkadaşlar benim merak ettiğim ama daha araştırma fırsatı bulamadığım bir konu ise diyelimki 256x256 16milyon renkli bir pano yaptık ve bu panoda bir avi dosyası oynatmak istiyoruz şimdi bu hareketli görüntüyü panoya nasıl yollayacaz diğer küçük kayan yazı uygulamalarında olduğu gibi verileri rs232 portundan panonun eepromuna yazarak yapamayız herhalde diye düşünüyorum hazırladığımız bir cd yi vcd playera bağlayıp buradan s-video çıkışı alarak panoya versek daha mantıklı olur gibi geliyor bana ama bu s-video sinyallerini nasıl işleyip panoda gösterebiliriz taksim meydanındaki panoyu görünce hep bu soru aklıma geliyor "acaba çalışma mantığı nasıl?" bu tarz panoların çalışma mantığını bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlermi