Yuvarlak kutup tekerlegi

Başlatan bunalmis, 25 Ekim 2005, 11:23:14

z

http://www.3eclub.com/eeclub2005/3eclubcomv2003/vizefinal/dersler/elmak/2vize1.jpg

Sitesinde elektrik makinalari vize sorularina bakarken asagidaki soruyu gordum.

Yuvarlak kutup tekerleginin neden 2/3' u sarilip 1/3'u bos birakilarak sarilir.

Ispatini vererek aciklayin.

Yuvarlak kutup tekerlegi ne demektir? Bir de soruyu cevaplayabilirmisiniz?

Bunlara ilave olarak 4 nolu sorunun cevabini da verebilirmisiniz?

Not: 3e yakisiklik bir isim olmuş. Ayrica site icerigi de mukemmel. Ancak sayfalarin pek cogu hata verip acilmiyor ayip etmisler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Elektrik motoru imalatında çalışanlar, bobinaj işleriyle uğraşanlar, elektrik-elektronik talebeleri,

Yuvarlak kutup tekerleginin neden 2/3' u sarilip 1/3'u bos birakilarak sarilir.

Ispatini vererek aciklarmısınız.

mehmetemin

Değerli Hocam ben, generatörlerde yuvarlak kutup tekerleği diye bir kavram duymadım. Biz fakültede çıkıntılı kutup ve turbo kutup diye iki çeşidini öğrendik. tahminim 2/3 sarıp, 1/3 ünü boş bırakmak  boş olan tarafta kalan metal aksamın daha iyi elektromıknatıslanmasını sağlamak olabilir.selamlar

z

O zaman ben de bir tahminde bulunayim.

Motor yada generatorun sargilarinin sarildigi sac paket yuvarlak ve icinde oluklar vardir. Bu sac pakete yuvarlak sargi tekeri deniyor olabilir.

Sac paketin oluklarindaki sacsiz bolgelerin toplam uzunlugu A, sacli bolgelerin toplam uzunlugu da B olsun.

Neden B/(B+A)=1/3 dur?

@Mehmetemin, Turbo kutup nasil bir sey oluyor?

mehmetemin

Değerli Hocam alternatörlerde ( generatörlerde ), endüktör (elektromıknatıs) küçük güçlülerde çıkıntılı kutup şeklinde,  büyük güçlü alternatörlerde ise düz silindir şeklinde yapılır.Buna turbo alternatör ismi verilir.Bu şekilde elde edilen gerilim sinüs eğrisine enyakın şekildir.selamlar