Metrik 3 çelik vida

Başlatan Zoroaster, 28 Aralık 2016, 12:50:30

Zoroaster

Muhtelif ebatlarda metrik 3 çelik vida alacağım. Henüz araştırma yapmadım ama bilen varsa sorayım.

Harbi çelik vida arıyorum. Zorlayınca çat kırılsın.
Seytan deliginden kacti.

cevat1

Karaköy-Perşembe pazarına bakınsanız, çelik vida örneklerini de, denemiş olursunuz.

ido2323

Zoroaster

Gergi rulmanının göbeğinden geçen bu vidayı şaseye vidaladığımda gergi kuvveti vidayı eğmemeli. Bu yüzden çelik vida arıyorum.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Alyan baş 8 8 olarak  20, 25 ve 30mm olarak var.

muhendisbey

böyle bir gergi kuvvetinde rulman bilyeleri yemeyecek mi? Onun yerine rulmanı büyütüp ona uygun vida almak en mantıklısı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Rulman vidayı neden yesin? Vida göbekte yer alacak.
Seytan deliginden kacti.

DaRt

Kırılganlık civatalarda istenmeyen bir özelliktir bu nedenle standart olarak sünek yapılır ki civatalar kırılmadan esnesin eğilsin. Bu nedene standart civata bulamazsın bu şekilde. Özel imal ettirip ısıl işlemle sertleştirmen gerekir. Ya da şöyle bir şey var. Standart civataların eğilmeden kopması için çekme, burulma veya kesme gerilmesi uygulanması gerekir. Rulman yataklamasını civata ucundan değilde kökünden yaparsan eğilmez, zorlamada kırılır.

Zoroaster

Ağır iş civataları zaten ısıl işlem görür. Çekirdeği gene yumuşaktır.

Benim elimdeki M3 vidalar nerede ise ham demir. Pensenin kesici ağzı ile peynir gibi kesiyorum.
İhtiyacım olan ısıl işlem görmüş M3 vida. Eğeyi vurdummu kolayca yememesi lazım.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Zoroaster - 28 Aralık 2016, 18:52:28
Rulman vidayı neden yesin? Vida göbekte yer alacak.
Bilyeleri yazmıştım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DaRt

Isıl işlem çeşitleri vardır ve bu çeşitler çeliğin içerisindeki alaşım elementlerine göre değişir. Bazı ısıl işlem çeşitleri sadece 0,1mm yüzeyde sertleştirme sağlar çeliğin içi hala yumuşaktır. Bazı sertleştirme çeşitleri ise çeliğin içine kadar sertleştirir ve dolayısı ile kırılgan olur. Kolay eğilmez, esnemez ama esnemeden kırılır. Senin de aradığın bu ikincisi ama civatalarda standart olarak bu şekilde imalat olmaz daha doğrusu ben görmedim.

Zoroaster

Aradığım vidayı buldum. (Ankara - Ostim - Togaysan)

Vida alırken sertlik derecesini de söylemek gerekiyormuş.

Söylediler ama tamı tamına hatırlamıyorum. Klasik vidalar 8/8 sertlikte, sana verdiğimiz "10/12 sertlikte vida" gibi bir şey dediler ama rakamlardan emin değilim.

Seytan deliginden kacti.

CaFFeiNe

bak sen bak :) hep merak ederdim bu civataların tepesinde yazan 8.8 nedir diye, sayende yeni bişey öğrendik hocam

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.