24V 2 tone'lu siren devresi

Başlatan _md_, 26 Ekim 2005, 21:08:13

_md_

arkadaslar bana acil 24 voltla çalışan ve iki tonlu siren devresi lazım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

stlg

Sevgili _md_
Arkadasım elektronik bilgin ne kadar bilmiyorum bu devreyi kuracakmısın
yoksa sadece semasımı lazım eger sema ise aradıgın UM3561A adında
bir entegre var 4 tonlu sen ikisini kullan onu internette datasheet olarak arat yada pdf olarak arat
bu entegrenin calısma gerilimi dusuk sende lm317 turu bir gerilim regulatoruyle 24v gerilimi istenen gerilime indirebilirsin tabi birde sogutucu bagla kolay gelsin semayı bulamazsan mail adresini verirsen
sana gonderirim

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aster

Orijinalinde ki hoparlör membranı mylar türü şeffaf bir şeydi, gürültü gücü 115dB gibi felan

http://img153.imageshack.us/img153/9288/siren5xa.jpg

_md_

sevgili aster allah ne muradın varsa versin. tam aradığım devreyi koymusun. bunun dıger ısmı yuruyus sırenı.

aster

Sağolasın, önemli olan işinin görülmesi de bak ben bunun ne tür bir siren olduğunu bilmiyordum onuda senden öğrendik  ;)

ama hatırladığım kadarı ile konvansiyonel bir alarm devresinden almıştım

_md_

acaba 24v verdiğimde uzun surelı calısmalarda sorun yasarmıyım? senne dusunuyorsun bu konuda?

aster

ne akım çekiyor bilmiyoum yarın devresini bulursam bir deniyim bakim
girişine 7812 gibi bir şey koyup incelenebilinir

cozturk

eheheühehe biraz gec oldu ama yangın alarm sireni tam istediğiniz işi görür. "elektronik" olan yangın alarm sireni. Bunların içinde dip sw. vardır tonunu da seçersiniz.  çektiği akım ise çok azdır. Genelde yangın sistemleri hep 24 volt olur. Tonu ayarlanabilen modeli sormak lazım. hepsi ayarlanamaz.

Hatta imalat olayına girecekseniz belki açıkta duran bu devrenini şemasını çıkarıp imal edebilirsiniz.

bir firmanın fiyat listesinde dahili sirenin fiyatı 3,5$ olarak görünmektedir.  İthal olanlar bunların 20 katı filan fiyatlarda olmaktadır. Genelde ingiliz malı yangın malzemeleri meşhurduır.  Yangın butonunun camuı bile ingiliz malı olup yazısı ingilizcedir.

eğer elinizde 12 volt siren devresi varsa bunu 24 volt çalıştırmak için 7812 kullanılması çok gereksiz bir olaydır. öncelikle 12 voltta çektiği akıma bakılır. sonra 24 volt ile kullanmak için seri bir direnç bağlanır.

diren şöyle hesaplanır.

R = 12/(akım)

buradaki akım sirenin 12 voltta çektiği akımdır. yani 24 va direnç ile beraber seri bağlandığında direnç üzerinde de 12 volt düşecek.

hatta 12voltluk sirenden 2 adet seri bağlayarak 24 volt ile kullanabilirsiinz.

_md_

bizimkisi uretım felan degıl sadece bozuldu kendımız yaplım dedım. Karaköyde sordum 400€ kadar cıkıyor basıtbır sırenın fıyatı bende kendım nıye yapmayayımkı dedım:D ama sıren daha kurmadı ınsallah calısır bende burada gereklı yorumları yaparım.