Görsel programlama tekniği

Başlatan ByTEK, 11 Ocak 2017, 15:48:33

ByTEK

Merhaba,

Birşeyi merak ediyorum..

Uzun zaman önce delphide yazılmış bir örneğe denk gelmiştim. Derlemek için açtığımda boş bir form vardı. Derlendiğinde arayüzü olan bir program ortaya çıktı.

Kodu incelediğimde adamın üşenmeyip Formcreate olayında tüm componentleri oluşturuduğunu ve özelliklerini tek tek kodlama ile ayarladığını gördüm. Yani Delphinin görsel tasarımını kullanmamış. Programı ekleyecektim ama arşive koymamışım indirdiğim yeri de hatırlamıyorum.

Ben Görselliği hazırlayıp kodlama yapıyorum.

Dediğim yöntemle kod yazmak, yani herşeyi Formcreate olayında oluşturup kullanmak basit projelerde tamamda komplex olanlarda yapılacak iş değil gibi..

Neden böyle bir şeye gerek duyarlar ?

serdararikan

fformu tasarım anında oluşturmak demek hafızada her nesne için alan ayır demektir.oysa nesneleri runtime olarak oluşturursan nesneyi kullanmadığın zaman nesne hafızada yer işgal etmez.

boreas

Şöyle bir durum var. Benim yazdığım ön muhasebe programı belki abartısız 30 - 40 arası formdan oluşuyordur. Raporu otu çöpü bir sürü form. Hepsi açılışda create olursa ciddi oranda açılış için bekliyorsun. Özellikle queryler, tablelar veri çektikleri için form açılışları çok uzuyor. Autocreate yapmasan formu çağırınca bekliyorsun. Bu yüzden temiz bir çalışma için bu tarz bileşenleri ihtiyacın olduğu anda create etmenin faydası çok. Ama bunlar panel, buton gibi bileşenler değil. Daha çok veritabanı bileşenleri.

ByTEK

Basit projelerde belki olabilir ama büyük projelerde tasarım kısmında nesneleri yerleştirmek daha mantıklı bence. Ama üşengeçlik yoksa nesneleri tek tek tek oluşturup konumlandırdıktan sonra ayarları yapmak gerek.

Az önce basit bir deneme yaptım ama bana göre değil. ben tasarımda oluşturup devam etmeyi tercih ediyorum.. :)

OG

Biraz da şöyle düşünmek mi gerekir,

PC'ler olmuş bilmem kaç çekirdek, RAM bilmem kaç GB, ekran kartları ona keza,
O zaman PC de taşın altına elini soksun.
Hep ben mi yorulayım.
:D
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serdararikan

birde şöyle bir durum var.siz yazacağınız programı sadece kendiniz kullanmak için mi yazıyorsunuz? sorunun cevabı hayırsa başka birisi sizinle aynı çözünürlük ayarlarını kullanmak zorunda mı? tabiki değil.bu yüzden program yazarken bunların hepsini dikkate almak gerekiyor.ben youtube da ne kadar profesyonel programcı gördüysem hepsi nesneleri runtime oluşturuyorlar.

ByTEK

Alıntı yapılan: serdararikan - 11 Ocak 2017, 21:00:10
birde şöyle bir durum var.siz yazacağınız programı sadece kendiniz kullanmak için mi yazıyorsunuz? sorunun cevabı hayırsa başka birisi sizinle aynı çözünürlük ayarlarını kullanmak zorunda mı? tabiki değil.bu yüzden program yazarken bunların hepsini dikkate almak gerekiyor.ben youtube da ne kadar profesyonel programcı gördüysem hepsi nesneleri runtime oluşturuyorlar.

Profesyonel olan programcılar düşünsün o zaman :)

muhittin_kaplan

drag and drop oluştururum, gerekirse kodunu düzenlerim.

mert3162

arkadaşlar söyle bişiyde var eskiden bu toollar hazır değildi nesneleri tek tek ürettirmek zorundaydınız bende bu tarz bir soruya takmıstım kafayı italyan bir şirkette çalışıyorum.Programlama bölümündeki dedeleri görseniz aklınız uçar düşününkü adam 85 yaşında ve hala kod yazıyor.

kimi insanlara yeni sistemlere aşılamak zor hala 98 se de çalışan test programlarımız mmx işlemcili bilgisayarlarımız var.Genel kanı şu yönde çalışıyorsa kurcalama

bazen soruyorum ama şöyle şöyle bişiy oldu diyelim şöyle şöyle yapsak daha iyi olmazmı ?

öyle öyle bişiy olduğunda bakarız çalışıyorsa kurcalama :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

controller

Şöyle bir avantajı da olabilir, sen formda olmasını istediğin tüm komponentleri (button, textbox, list, combobox vs.) bir dosyaya yazarsın. Program açılışta dosyayı okur ve senin istediğin komponentleri istediğin koorditana yerleştirip formu oluşturursun. Programı tekrar derlemeden sadece dosyayı değiştirerek form tasarımını istediğin gibi değiştirirsin.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

engerex

Bunun bir çok nedeni olabilir.
Eski alışkanlıklar... Farklı bir bileşen kullanmak istediğinizde sadece ismini değiştirmeniz yetebilir. EXE çözücüler Form tasarımınızı alabilir. Programcı bu tip kodlamayı seviyor olabilir. Derleyici uyumu için olabilir. vs. vs. vs.