yardım edermisiniz lütfen varistörün patlaması sonucu

Başlatan phonix, 28 Ekim 2005, 23:23:40

phonix

bu konuda beni aydınlatırmısınız .

bir elektronik terazinin fişe takdıktan sonra terazinin varistörü patlaması sonucu telefon santralında bulunan varistörler ve dirençler yandı

tam olarak anlatayım .

elektrik prizi kanal içine montajlı ve kanal içinden telefon kablosu bilgisayar data kabloları ve elektrik kablosu geçmekte telefon
santrale mesafesi yaklaşık 40 metre uzakta ama nasıl oluyorda
patlama sonucu santral yanıyor bilgisayar data kabloları ile birlikte
geçtiği halde bilgisayarlara bir şey olmuyorda santralın 20 30 dahili abonesi yanıyor.

bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz

şimdiden teşekkürler

otm

merhaba
santralin modeli ve markası nedir.? bazı analog abonelerin korumaları vardır.bunlar zaten özellikle yanması ve devreleri koruması için sınır değerlerle oraya konulmuştur.Ani gerilim sıçramalarında hemen yanarlar.ama çok daha önemli olan devreleri korurlar.o yüzden normal karşılanabilir.marka ve model belirtirsen yardımcı olabilirim

phonix

santralın markası "karel" modeli " ms128" dir

koruma varistörleri kısa devre yapmış ve kartta bulunan dirençler ve

flat zenerler yanmış .

nasıl oluyorda bu varistörler korumadı içindeki parçaları

nasıl oluyorda elektrik dalgaları oraya kadar ulaştı anlayamadım.

her elektrik  kısa devre yaptığında bu olay olurmu.

neden bilgisayar etkilenmedi

kabloya dokunmuş olsa tamam diyeceğim ama elektrik ve telefon kablosunda yanma yok

aceba telefon kablolarını kanal içindan ayırsammı aceba?

göndereceğiniz bilgiler için teşekkürler

otm

analog hatlardaki varistorler 125 voltluktur maksimum.ama bunlarda sadece anlık zıplamalarda kısadevre olur ve etki ortadan kalkınca dirençleri sonsuza yükselir teorik olarak.ama akım olarak yüksek gelirse yada etki fazla devam ederse yanarlar ve koruma işlemini yapamazlar bu durumda kartın giriş bölümleri yanar.o kartların girişlerinde en fazla yanan stoky diyotlardır birde 2.2-10nf arası kondansatorler.onları değiştirirsen sorun kalmaz sanıyorum.ama analog abone zarar görüyorsa bu durumda analog telefonlara giden kabloları kontrol etmenizde fayda vardır.normalde böyle birşey olmaması lazım.zira oluyorsa analog aboneden önce cpu yada dış hat kartları en fazla zararı görmesi gerekirdi.