Yalıtım amaçlı silikon yerine malzeme ?

Başlatan boreas, 25 Ocak 2017, 21:30:46

boreas

Merhaba arkadaşlar,
ds18b20 sensörlerin bacaklarına kablo lehimleyerek kullanıyorum.  Lehimleri birbirine değmemesi ve asılmalara karşı korumak içinde sıcak silikon kullanıyorum ama hoş gözükmüyor. Malzemeleri, karta yaptığınız kablo bağlantılarını  bu tarz fiziksel asılma, nem, rutubet gibi durumlara karşı ne tür malzemelerle koruyorsunuz ?

cevat1

Daralan makaron kullanıyorum. Nem ve rutubet, temasa karşı, her pin ve kablo için ayrı ayrı daralan makaron ...
Benim çözümüm böyle...
Asılma işini bilmem.

boreas

Daralan makaronu biliyorum. Karta lehimlenen bölüm için yeterli olmuyor.

Cemre.

Kutudan dışarı çıkıyorsa kablo, bir düğüm atılabilir zorlamalara karşı. Diğer türlü soketli yapıya geçmek daha mantıklı görünüyor. Arıza giderme açısından da soketli yapı daha mantıklı. Olmadı klemens kullanılabilir.

cevat1

Alıntı yapılan: boreas - 25 Ocak 2017, 21:48:54
Karta lehimlenen bölüm için yeterli olmuyor.
Karta lehimlenen kablo değil mi?
Kablonun. diğer ucunada lehimlenen daralan makaronla sensör...
Nem rutubet kısa devreye karşı sorun çözülmüyor mu?

boreas

Alıntı yapılan: cevat1 - 25 Ocak 2017, 22:42:18
Nem rutubet kısa devreye karşı sorun çözülmüyor mu?
Bunda sorun yok makaron yeterli ama fiziksel esneme, asılma vs. gibi etkilere karşı yetersiz gibi geliyor (tabi asılma derken makul sınırlarda )

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhittin_kaplan

siyah reçine kullanabilirsiniz hocam. ufak bir kalıpla dökersiniz.
(Electrolube markası varmış.)

kamilsorhan

Ben bir zamanlar Anadol marka otomobilin ısı göstergesini, digital göstergeye çevirmiştim.Motorun orijinal hararet müşiri'nin içini matkap ile boşaltıp o zamanlar çok bilinen KTY-10 ısı sensörünü müşir'in içine koyup etrafına   404 ün çift komponentli yapıştırıcısını  dökmüştüm.Donduktan sonra  kemik gibi olmuştu , motor bloğunun ısısına  rağmen kesinlikle problem çıkarmamıştı.Amacınıza uygun ise 404 ü incelemenizi tavsiye ederim.

Muyat

Aktivatörlü hızlı   japon yapıştırıcısı kullanıyorum bende.Çok sert bir şekılde elle asılma yapılmazsa bişey olmaz

skara1214

Değiştirme yok o zaman direk çöpe at
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

boreas

@mehmet bey NP1'i denedim yalnız donma süresi çok uzun gibi duruyor bende mi bi hata var bilmiyorum.  Bunun dışında parfix ve yukarıdaki ürüne ulaşaiblirsem onlarıda deneyeceğim.

boreas

skara1214

yani 404 falan kullanınca arızaya nasıl müdahale ediyorlar. direk çöpemi atıyorlar?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mehmet

Maalesef biraz geç donar silikon türevli
malzemeler...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr