Step motor adım sayısını öğrenme

Başlatan overlok, 27 Ocak 2017, 19:20:23

overlok

Selamlar, elimde 3 4 adet birbirlerinden farklı modellerde step motor var ama adım sayılarını bilmiyorum. Marka model vs belirten herhangi bir ibare de yok üzerlerinde. Adım sayısını nasıl öğrenebilirim?
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

öncelikle elindeki motorlar nema serisi mi?
Nema serisi ise genellikle 200 adım yada 400 adım olur.

Peki adım sayısı nasıl anlaşılacak?
Bunun için motoru sürmeniz gerekli. Basit bir devre kurup adım bölücüsü (mikrostep) yapmadan 1 turu kaç adımda attığına bakmanız gerekli.
Neden adım bölücüsüz?
Daha çok adım atması gerekir ve 1 adımı gözlemleyemeyebilirsiniz. Bu da hatalı değerlendirmenize neden olur. Ayrıca nema serisi motorlar dışındaki motorlar adım bölmeyi desteklemeyebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

Motor miline saat yelkovanına benzer birşey takılırsa 360 derece dönünce kaç adım attığı daha kolay sayılabilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Zoroaster

Step motoru matkapa (sarjlı tornavida vs) bağla ve matkabı çalıştır.

Motorun her hangi bir sargısından aldığın sinyalin frekansını ölç.

Matkabın kaç devir döndüğünü de ölç. Bunu basit bir tel parçasıyla ya da optik sensörle yapacağın düzenekle ölçersin.

N matkabın devir sayısı f frekans ise step motorun devir başına pals sayısı 4*f/N olur.
Seytan deliginden kacti.