Röle ve Kontaktör

Başlatan xoom, 14 Şubat 2017, 19:33:37

xoom

Daha önce kontaktör kullanmadım röle NO uçları ile kontaktör çektirmek istiyorum.
Sorum ise bu iş için minumum kaç mm kesitinde kablo işimi görür..1,5mm kablo ile test ettim sorun yok fakat toplamda 10 damara ihtiyacım var o yüzden kablo kesitini en fazla ne kadar ince seçebilirim.

F.T

Hocam röle no kontağından kontaktör bobini arasındaki kablo ise kontaktör bobinlerininde değişik güçte olanları var.Buna göre hesap yapılabilir.Ayrıca kesit artı mesafede önemli.Bunlarıda dikkate alırsanız bir sıkıntı olmaz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Andromeda

Pano içi gibi bir alan ise geçen akıma göre kesit seçilir..
0.5- 0.75- 1-1.5 vs..
ama uzun mesafe çok damarlı kontrol kablosu ise kesit ölçülerinde min. kısıtlaması olabilir..size 1 mm yetiyordur ama 1.5 dan aşağı bulamayabilirsiniz..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mert3162

Kontaktör bobin gücü önemli açıkcası ben genelde 0.75 lik kullanıyorum +lara kırmızı -lere mavi yanlız hocam kullanacağın röleyi çok fazla aç kapa yaptıracaksan ssr öneririm.zamanla rölenin kontakları yapışabiliyor.Kontaktörün süreceği yük eğer ısıtıcı ise direk ssr kullanmanda fayda var.Döner bir sistem ise güç kontaktörünü besleyecek rölelerin kontaklarından seri geçirirsen dahada iyi bir güvenlik almış olursun bir nebze zira biri yapıştığında diğeri açsa bile bir şekilde durdurmuş olacaksın diğer türlü motora dur dediğin anda duramama durumu mevcut hatta bunla ilgili çok ciddi bir kaza yaşandı ölümlü.uzun zamandır motorlu devreleri sürerken 2 röle üzerinden seri geçiriyorum.Yada güvenlik rölesi ile sürüyorum.aynı anda 2 röle çekmeden sistemi çalıştırmıyorum.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mehmet

Yaklaşık bir röle akımı ve kablo uzunluğunu tespit ediniz. Kullandığınız
rölenin en az gerilimini bulup buna göre gerilim düşümü ile kablo
kesiti hesaplayabilirsiniz.

Alıntı yapılan: F.T - 14 Şubat 2017, 19:56:46
Hocam röle no kontağından kontaktör bobini arasındaki kablo ise kontaktör bobinlerininde değişik güçte olanları var.Buna göre hesap yapılabilir.Ayrıca kesit artı mesafede önemli.Bunlarıda dikkate alırsanız bir sıkıntı olmaz.

Kontak - bobin mesafesi değil de; bobin ve gerilim kaynağı arasındaki
mesafeyi kabul etmek lazım...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.