Su debisi ölçümü

Başlatan deneme_1234, 01 Mart 2017, 14:00:27

deneme_1234

Merhaba suyun debisini ölçmek için bir methot arayışı içerisindeyim internette ses ve manyetik ile çözümler gördüm bu konuda çalışma yapan arkadaşlar bana yol önerebilirler mi?

unknownperson

Yazılımsal olarak diyorsan PID algorithm diye arat, benimde çok fikrim yok.

bide şöyle bir pdf buldum: http://hig.diva-portal.org/smash/get/diva2:425782/FULLTEXT01.pdf

skara1214

pid kullanarak ölçüm değil ayarlama yapılır anca. hava debisi ölçme gibi bir tekerlek suya daldırılıp dönme hızından kalibrasyon yapılıp olablir. yada Doopler ultrason tekniğini kullanabilirsin ama biraz uğraşman gerekli ilki kadar koaly değil.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

deneme_1234

Pervaneli sistem düşündüm yalnız çok az su akmasında sızıntıları yakalamak mümkün değil gibi. Bir de borunun tam dolu olmadığı anı düşündüğümüzde güvenilir olanlar nelerdir?

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

necati

Su bir borudan geliyorsa boru cok buyuk değilse
borunun ucuna bir vana takın  ve
vanadan onceye bir manometre takın
vananın onune 200lt bir fıçı koyun
vana yı acıp kac saniye de dolduğuna bakın
buradan   debi=200/sn  olur
vanayı kapatın manometreye bakın
cikan yukseklik=(kg/cm2 )x10 metredir
1hp=76 kg metre/saniye
kolay gelsin

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

deneme_1234

Gırafiği anlayamadım. Daha çok debi ölçmeye çalışıyorum elektrik üretmeyeceğim.

tekosis

Elektronik su sayaçları işinizi görmez mi? Her 1 litre su için 1 puls üretiyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ipek

en basit su sayacı aldım eski mouseden söktüğüm infrared led ve foto transistörü özenli bir açı ile su akışını gösteren çarkın üzerine konumlandırdım,su aktıkça pulse'leri rahatça saydım ,ama o çark matematiksel Litre'yi doğru gösterip göstermediğini bilmiyorum,ben sadece suda akış kesilirse alarm verecek bir uygulama yaptım.

RS Parts'ta ultrasonik boruya yapıştırılanı görmüştüm...

Okan AKÇA

Ultrosonic olarak olcmek en cok kullanılan yöntem. 

ankyra

Benim kombide çarklı bi sistem var. Çarkın dönüşü manyetik olarak dışarıya aktarılıyor. Sızıntı olayını bilemem ama eski kombilerden ya da yedek parça olarak bulursanız en kolay çözüm olur kanaatindeyim.

deneme_1234

Ultrasonici arıyorum, bunla ilgili hazır çözüm önerebilr misiniz?