2 adet ac servo sürücüyü paralel bağlamak sağlıklı mıdır ?

Başlatan ibrahim626, 26 Mart 2017, 18:05:55

ibrahim626

Herkese merhaba , kullandığım cnc router da y ekseni 2 adet AC servo motor  ile kontrol ediliyor , normalde kontrol panelinde Gantry desteği ile tek ekseni 2 adet servo ile kontrol ediliyor ve sürücünün biri slave axis olarak tanıtılıyor bu sayede sorunsuz çalışıyor ama benim kullandığım panelde muhtemelen gantry desteği olmadığı için bu iki servoyu paralel olarak bağlamışlar tek servo gibi çalışıyor, AC servo sürücüleri direk paralel bağlamak  sağlıklı mıdır? Ve benim makinamın y ekseninde solda ve sağda iki adet servo motor var soldaki motor 0.5 mm e yakın geç başlıyor harekete ve ilk kalkışta hafif çapraz hareket ediyor sonrasında sıkıntı olmuyor , mekanik boşluk yok nedeni 2 sürücünün paralel bağlanması olabilir mi ?

esensoy

Normalde gantry iki eksendeki motor da ayrı sürülür,
Ayrı home siviçleri olur,
Makineyi açtığınızda eksenlerin arasında çarpıklık varsa bile makineyi home a gönderdiğinizde bu çarpıklık giderilir,
Bu dediklerim Closed Loop (kapalı döngü)  CNC kontrol için geçerlidir, kapalı döngü ise zaten paralel bağlayamazsınız,

Aynı iki sürücü aynı iki motor, gantry şekilde bağlanmış ve aynı step pals ile sürüldüğünde biri diğerinden 0.5 mm yada x saniye sonra harekete başlıyorsa ya sürücü değerlerinde bir farklılık vardır (kazançlar veya rampa yani ivmelenme), ya da bi tarafın mekaniği diğer tarafın mekaniğine göre daha sıkıdır, yani bir motor hemen harekete geçebilirken diğer motor daha fazla tork yani akım ile harekete geçmektedir.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ibrahim626

Yani aynı marka ve model 2 ayrı servo surucuyu tek puls/dır ile sürülmede problem olmaz o zaman.

sezgin05

Parelel bağlı servo motor da en büyük sorun Home a giderken motorlardan home switch tarafındaki motor switchi gördüğünde diğer motor da durdurulduğu için pozisyon kayması  yaşanacaktır.
Ayrıca sürücüye motorlardan sadece birisinin encoder zero bilgisi girildiği için Home da , ona zero bilgisi alınır. Buda Gerçek Gantry olayını bozar.

ibrahim626

evet haklısınız ama benim kullandığım makinada home ve limit switchler tek kullanılmış ama iki sürücüye de bağlanmış dolayısıyla home ve limit sinyalleri geldiğinde iki servoya aynı anda gidiyor ve çalışmayı engellemiyor , ben gün içinde köprüye bağlı iki servo motoru da söktüm sorun köprünün sol kısmındaki lineer arabalardaymış bozulduğu için kasıntı yapıyor ve sol kısım biraz geç başlıyor, ben acaba iki servo sürücüyü tek eksen çıkışına bağlayınca puls kaybı yaşanır mı diye merak ettim ,ama sorun mekanikmiş. cevaplarınız için çok teşekkürler.