Kondansatör

Başlatan ahmetinrodisi, 02 Kasım 2005, 20:57:33

ahmetinrodisi

merhaba arkadaşlar elimde 2200 uF, 10 Volt luk kondansatör var.Bunun yanık olup olmadığını elimdeki kontrol aletimle nasıl anlarım? .Şimdiden teşekürler...

teknikelektronikci

kardeşim öncelikle kondansatörün çeşidi ne yani kutuplumu kutupsuzmu ama değeri büyük olduğuna göre kutuplu (elektrolitik) olabilir eğer ki öyleyse avometreni buzer konumuna alırsın bir probu bir ayağa diğer probu diğer ayağa değdirirsin ilk anda kısa devre olacağından ötecektir sonra displayde değerler artmaya başlayacaktır bir müdet sonra 1 gösterir sonra hemen probları değiştirirsin bu seferde ilk önce öter  sonra değerler değişir ve sonunda tekrar 1 olur eğer her iki konumdada bunları gözlemlersen kondansatörün sağlmdır ki sağlamlığını üstünden bakarak ta anlarsın(yani patlamış ise )  neyse ben sana anlatım ama aklıma takılan elektronikle uğraşan birisinin böyle soruyu sorması basit kaçmazmı (maksadım sorunu küçümsemek değil yanlış anlama ) neyse kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

Sevgili ahmetinrodisi
Arkadasım olcu aletiyle sadece acık devre yada kısadevre testi yapabilirsin bir kapasitemetreyle olcum yap simdi ucuz olcu aletlerinde bile
bu ozellik mevcut cunku bu sekilde olcmezsen seni yanıltabilir kapasite
degeri dusmus bir kondansator sistemini calıstırmayabilir yada en guzeli
kondansatoru degistir basın agrımasın kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

teknikelektronikci

Sayın  stlg  haklısınız kapasite metre ile ölçülür ama benim bildiğim kadarıyla arkadaş 2200mf söylemiş kapasitemetre  bunu ölçebilirmi ben ölçemez diye biliyom yanılıyorsam kusura bakmayın o zaman haklısınız ama birde kapasitemetre elinde olmadığını düşünün anlatığım yolda pratik olarak yapabilir yanılıyormuyum hani yanıltabilir belki ama bir fikir sahibi olabilir %100 doğru sonuç vermese bile hem bir elektronikcinin bu gibi pratik şeyleri bilmesi gerek yanılıyormuyım neyse iyi çalkışmalar saygılar
                                                                     teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ahmetinrodisi

Çok teşekürler arkadaşlar hepinize ilginizden dolayı .Teknikelektronikci nin dediği gibi denedim.Buzzer olarak kastettiğiniz şeyi anlamadım ama aletimi direnç ölçen konuma ayarladım(0-2000 ohm).sıfırdan başlayarak değerler arttı ve en son 1 oldu. Daha sonra ters çevirip denedim.Aletim önce negatif değerler gösterdi daha sonra artarak sıfır dan geçti ve yine artarak 1 oldu.Aslında ben elektronikle hobi olarak ilgileniyorum.Temelimin olmadığından dolayı bilene çok basit gelen bazı şeyler bana bazen zor geliyor.Bu yüzden hoş karşılayın beni arkadaşlar.Neyse bu bahsettiğim parça  arkadaşlar 12 volt 180 W Bir Flaşör devresinin parçası.Fakat sanırım ters mi bağladım ne, bir türlü çalıştıramadım.İçini açtığımda ise içinde 2 direnç bir tane bu parçadan, bir tane de ince telle sarılmış makara şeklinde tekerlek var.Dirençlerin renk kodlarına baktım,10 ohm ve 39 ohm.Aletimle de test edip , bu değerleri gördüm.Kondansatörü de Flaşör devresinin üstünden söküp denedim.Kaldı bi sarım kısmı.Ama ne kondansatörde bir patlama var ne de sarım da bir yanık gördüm.Sonuç:Flaşör mıknatıslanma yapmıyor.Eğer kondansatörde de sorun yoksa muhtemelen tahmin ettiğim şey:Sarım içinde telin kopuk olması.işte bu parçanın hikayesi bu arkadaşlar.12 milyonluk bi parça ama sanırım 12 milyonu kendi ellerimle yaktım :(  Buradan hepinize iyi bayramlar arkadaşlar, bayramınız mübarek olsun,tekrr hepinize çok teşekürler....

stlg

Sevgili teknikelektronikci
Arkadasım ben senin soylediklerinin dogru olmadıgını soylemedim senin
soylediklerine ilave olarak yazdım tabii senin soylediklerin bir kondansatorun olcumuyle ilgili en pratik yol teşekkürler

Sevgili ahmetinrodisi
Arkadasım olcu aletiyle o sargıyıda kontrol edebilirsin aynı kademede
bobinin iki uclarına degdir bir deger gorebilecekmisin anlattıgın elemanlardan nasıl bir flasor devresiymiş merak ettim dogrusu bu elemanlarla nasıl calısıyor ilginc kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

teknikelektronikci

sayın ahmet arkadaşım yardımcı olabildiyesek ne mutlu elektrronikle hobi olarak uğraşıyormuşun çok güzel çalışmalarının devamını dilerim iyi çalışmalar. sayın stlg sizlerede teşekür ederim ii çalışmalar dediğiniz gibi Allaha emanet ollalım ;-)

aster

sadece, kapasite büyüdükce kademeyi düşür X1 gibi, küçüldükçe de kademeyi yükselt, taki resimdeki gibi oynamayı görene kadar
analog bir ölçü aleti bu konuda en uygun olanıdır

bu testi yapmadan önce eğer yeni sökülmüş bir kondansatör ise ilk önce uçlarını birleştirip kısa devre et içinde voltaj yüklü kalmasın sonra test et
eğer resimdeki gibi oluyor önce yükselip sonra sağa geri iniyorsa sağlamdır yok bir miktarda olsa kalkıyor orada duruyor ise çöpe at
değişik kapasiteleri ölçerek bu yükseleme inme işinden kendine bir fikir çıkarabilirsin emin değilsen tereddütte kalmamak için aynı değerde başka bir kapasiteyi ölçerek doğruluğunu anlaya bilirsin
tabi en kestirmesi bir kapasitemetre ama olmayınca

teknikelektronikci

Sayın aster işte budur animasyonlu anlatım . acaba nasıl yaptınız rica etsem anlatabilirmisiniz bu animasyonun nasıl yapıldığını teşekürler

aster

Benim mesajımın bulunduğu yerde sağ üste "alıntı" butonu var ona tıklayınca nasıl olduğunu göreceksiniz (gene de anlaşılmayan yeri sorunuz)

(şöyle oluyor animasyonun olduğu linki mesajı yazarken italik butonun altında sarı image butonu var ona tıklayıp içine yapıştırıyorum ve tamam diyorum o msj içine o linki ekliyor, resmi hazırlayan bir japon ben sadece ondan alıntı yaptım)

teknikelektronikci

hımm tamam teşekürler

stlg

Sevgili aster

Sevgili teknikelektronikci nin dedigi gibi bu tür animasyonları yapabilmemiz icin hazır programlar varmı bende merak ettim dogrusu bazı
olayları paylasabilmemiz icin bu tür programların hepimize faydası olur
ama bunu paylaşabilmemiz icinde calısır durumda bir link gerekli oyle
değilmi bu tür programları olan kullanan  arkadaslar varsa bir zahmet hepimizle paylaşsınlar teşekkürler

ALLAHA EMANET OLUNUZ

aster

Animasyon konusunda uzman değilim, ama bir resmin animasyon gibi çalışması için " *.gif " olması gerektiğini biliyorum
bu konuda bilgili arkadaşlar buraya gerekli bilgileri yazacaklardır
Bir Resim çok şeyi kısa şekilde anlatmaya yeterli gelebiliyor hele bizim sektörde.

ip ucu: google de arama yaparken aradığınız kelimeyi yazdıktan sonra hemen üstündeki "Grafikler" kelimesine tıklayıpda arama yaparsanız bir çok resime ulaşabilirsiniz sonra bunlardan dilediğinizi buraya link vererek yazınızda alıntı yapmış olursunuz, örnek:

şimdi örnek olarak aşağıdaki resmi buraya link olarak alıntı yaptım

bu işi yaparken bilmediğim bir konuyada ulaşmış oldum,
ufo larla ilgili bir link buldum ve inceledim  ;)
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/UFOTechnology3.htm

kolay gelsin

ahmetinrodisi

Çok teşekürler arkadaşlar hepinize.Onceden dediğim gibi, Kondansatore aletimin uçlarını dokundurduğumda sürekli yükseliyor.Uçlar ters çevirip dokundurduğumda ise ekranda sayilar eksiden başlayıp + ya doğru yine yükseliyor.Heralde yanmıştır.Neyse yeni bi tane başka almayı düşünüyorum zaten.Tekrar hepinize teşekürler ve iyi bayramlar arkadaşlar.Sağlıcakla kalın...