Kablo uzunluk emulasyonu

Başlatan agora_meyhanesi42, 09 Nisan 2017, 19:17:42

agora_meyhanesi42

Merhaba s.a. arkadaşlar;
Tek bir kablo üzerinden haberleşen iki tane pic im var. Kablonun uzunluğu 10 cm bu mesafede iletişimde sorun yok. Fakat ben uzun mesafe kablo test etmek istiyorum mesela 1 km elimde bu kadar uzun kablo olmadığı icin ben iki pic arasına direnç koyarak aynı şeyi yapmış olurmuyum  olursam ne kadarlık direnç bağlamam gerekir. Olmaz ise bunu uzun kabloymuş gibi nasıl test ederim. Teşekkürler şimdiden.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Emre_Tuncay_

Bildigim kadarıyla her haberleşme için haberleşme kablosu sınır uzunlukları var.Uart için 20 cm diye biliyorum.1km bu tür haberleşme için uzun olur bence.telin empedansını katarsan sen yüksek frekansta veri yolluyorsun o empedans sana sıkıntı yapabilir.

Cemre.

Teoride mümkün mü bilemiyorum. (Kablonun endüktif reaktansini da dikkate almak gerekir sanırım.)

Ancak kablonun 1km boyunca alacağı paraziti bu yolla simule edemezsiniz bence.

agora_meyhanesi42

Paraziti değil sadece direncini test etmek istiyorum.

agora_meyhanesi42

@Emre_Tuncay_  çok yüksek frekans değil bilginin toplam periyodu 1 snye yakın ve sürekli bir bilgi akışı yok bilgi dediğim sadece ac ve kapat komutundan ibaret

Emre_Tuncay_

Yok ben genel konuştum.Şimdi elektronik haberleşme sonuçta 1usn de olabilir.

yilmaz_kk

Kablo direnci, kablo teknik kağıtlarında yer alır. Genellikle 100 mt için verilir buradan hesap yapabilirisin. Fakat kablonun kullanacağın frekansta empedansını hesaplaman gerekir. Bunlar da yetmez, 1 km boyunca maruz kalacağı gürültüyü de işin içine katmalısın, bu da oldukça zordur. Ayrıca 1 km kablodaki gerilim düşümü pic için biraz fazladır.

agora_meyhanesi42

Gerilimi 12 volt a yükseltmek istiyorum

agora_meyhanesi42

Gürültü unsurları nelerdir açık bir arazide gürültü oluşturan etmenler nelerdir yeri gelmişken bunlara da deginsek  gürültüyü nasıl azalırız

kasif

Eğer basit bir aç kapa işlemi ise uart yerine pin çıkışını high / low yapabilirsin. Daha stabil olur ama yine de 1 km de sorun olur mu hiç tecrübe etmedim.

Cemre.

Alıntı yapılan: kasif - 10 Nisan 2017, 11:51:37
Eğer basit bir aç kapa işlemi ise uart yerine pin çıkışını high / low yapabilirsin. Daha stabil olur ama yine de 1 km de sorun olur mu hiç tecrübe etmedim.

Gerilim düşümü hesabı yapabilirsiniz. Ancak 1/0 verisini bu mesafeden göndermek çok fazla hataya açık olacaktır. Bence bu mesafede RS485 gibi endüstri standardı bir iletişim altyapısı kullanmak daha iyi olabilir.

agora_meyhanesi42

Zaten uart değil dediğiniz gibi 1 ve 0 verisi yolluyorum  8 bit 1, 0 verisi her  bit süresi 100 ms sürüyor  toplamda 800 ms ve sürekli değil sadece gerekli olduğu zamanlarda

Mr_YAMYAM

Böyle bir konu daha önce işlenmiş idi.
Bilimsel olarak hiçbir mantığı olmayan bir uygulamadır.
1Km mesafeden tek bitlik bir veriyi gönderebilmek değii, bu denli uzun mesafede kablo üzerindeki elektromayetik dalgalar...
Kablonun ground bağlantısı üzerindeki milivoltlar seviyesindeki dalgalanmalar.
Sadece bu iki unsur bile tüm mantığı çürütmektedir.
Dolayısı ile konu ile ilgili tek yanıt şudur.
OLMAZ..
Neden?
Bir USB uzatma kablosu alıyoruz. 5 metrede sorunsuz çalışıyor. Aynı kablodan 10 metre temin ettiğimizde arabirimin çalışmadığını görüyoruz. Bu durumda USB HUB adı verilen çözüm akla geliyor.
Bu denli uzak mesafeden bilgi gönderebilmenin temlde 2 mantığı bulunmaktadır.
1 Optik kablolar. Havadaki dalgalardan etkilenmezler.
2 Yüksek frekans tekniği. Havadaki dalgalardan yapım kalitesi doğrultusunda az etkilenir ve belli band genişliğinde kullanılabilir.
Gönderilmek istenen sinyaller hız gerektirmediği için serbest olan alçak frekans bölgesi tercih edilebilir.
ÖRNEK:
100mW ı aşmayan 75MHz FM bandı.

agora_meyhanesi42

Benim anlamadığım madem bu kadar bozucu etmen var küçük radyo sinyalleri neden etkilenmiyor yada çanak anten kablolarindaki internet kablolarindaki sinyaller neden etkilenmiyor. Bu kadar karmaşık yapılar etkilenmiyor da is sadece basit bir beri yollama işine gelincemi değişiyor. OLMAZ lar neden hep basit yapılarda meydana geliyor. Benim kaçırdığım sey nedir yada öğrenemediğim

Mr_YAMYAM

Diğer yapılar da etkileniyor.
Ben şimdiye kadar 1Km uzunluğunda ETHERNET hattı görmedim.
Önceki sistemde 1Mb/sn band genişliği sunulurken kullanılan kablolar ve arabirim aygıtları ile günümüzde 100Mb/sn band genişliği sunan aygıtlar veya kablolar aynı değiller.
Küçük radyo sinyalleri de etkilenir. Gerek havadan olsun, gerekse tellerle iletilen radyo frekanslarına etkileyen başka enterference'ler mutlaka bulunmaktadır.
Bir çanak anten sisteminde basit 75 ohm kablo kullansanız bile 20-30m sonra sinyal alamayabilirsiniz. En kaliteli kabloyu da kullansanız değil 1Km belli bir uzunluktan sonra kapasitif etkilerinden dolayı sinyaller artık iletilemez duruma gelecektir.

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 11 Nisan 2017, 00:18:56
Benim kaçırdığım sey nedir yada öğrenemediğim
Her ne kadar olmaz desek te...
Eğer iki hat arasındaki empedans uyumunu ve izolasyonu sağlayabilecekseniz elbette olur. Ama bu işin temeli iki adet PIC değildir.

ÖZEL NOT:
Ben her ne kadar olur, olmaz desem de, bir bilim adamı bu olayı rahatlıkla test edebilir.
10cm kablo ile rahat iletişim sağlanır.
1m kablo ile rahat iletişim sağlanabilir.
5 metre mümkündür.
10 metre acaba.
100 metre ? Emin değilim
Herhalde 10-20 metre kadar kablo temin edip bununla test edebilirsiniz.