Kapı Güvenlik Sistemi

Başlatan hogurlu, 17 Ocak 2003, 21:20:35

hogurlu

Selam, :D
bir süredir forumu takip ediyorum,  aramızda gerçekten konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip insanlar olduğunu düşünüyorum.

bir odanın giriş çıkışlarını kontrol etmek için bir sistem düşünüyorum. daha doğrusu örneğin işyeri gibi bir mekana girecek olan çalışanların hepsinde bir kart olacak. kapının girişindeki bir okuyucu ile  çalışanların o odaya girmesine izin verilecek yada yasaklanacak. bu okuyucu o anda içeriye giren kişinin kart numarasını, ne zaman girdiğini, ne zaman çıktığını vs  kaydedip eş zamanlı olarak bir bilgisayara bildirecek.  ayrıca bu bilgisayardaki yönetici istediği an belirli bir numaranın odaya girişini yasaklayabilecek.  

( bu bilgisayara bağlı ve odanın içinde bulunan kamera yada  ses kayıt cihazı da istenilen anda çalıştırlıp içerideki durum kontrol edilebilecek, vs..  8) )

şimdilik bu kadar detaya girmek yeterli sanırım.

öncelikle böyle bir sistem gerçekleştirmek için nereden başlamalıyım.  yada yukarıdaki işleri yapabilecek daha değişik bir sistem önerisi olan varmı? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ettim.  
(  :cry: üzülerek söylüyorum: konuyla ilgili çok fazla bilgiye  sahip değilim )

hamit

sevgili dostum söylediğin olanaksız birşey değil ama burada yazışarak halledilecek bir sistemde değil dikkatini çekmek isterim.
biraz profesyonel bir iş sahasına giriyor bence biraz daha düzenlerlersen iyi olur yani pekte yardım konu olan bir işe benzemiyor ufak tefek bir geçiş sistemi olsa yardımcı olmaya çalışırdık.eğer öle bir şeye ihtiyacın varsa sorun değil ama pc ve software destekli bir sistem için yorum yapamıycamm ticari konuma giriyor çünki......

hogurlu

aslında ben bu sistemi okuldaki laboratuvar için tasarlamayı düşünüyorum.

işin bir kısmı zaten gerçekleşmiş durumda. benim burada aklıma takılan kısım kapının girişindeki kart okuyucusu.   eğer  belirli bir numaradaki  kart okuyucuya girildiği zaman kapının açılması gibi bir düzen kurabilirsem herşey yoluna girecek.   8)  

konu hakkında fazla bilgim yok derken bu kart ve okuyucuları  vb kastetmiştim,yanlıs anlasılmasın.. :)

sanırım bu okuyucu işi o kadar da zor olmasa gerek.  

ilk başta laboratuvara girecek kişi kapıdaki  tuş takımına kendi numarasını girer böylece içerde kimin olduğu ve içeride ne kadar kaldığı vb..  anlaşılır diye düşünmüştük, ama mademki teknolojiyi kullanıcaz ,  en iyisi olsun diye dusunduk.  

saygılar sunarım.

processs

selam ben profesyonel güvenlik sistemleri satıyor ve monte ediyorum senin ihtiyacın olan sistem kısaca access olarak geçiyor ve bir kapı için RS 232 ile bilgisayardan çokkolay konrol ediliyor ama bu yüzlerce kapı içinde yapıla biliyorve
hazır bilg yazılımı ile hepsi 500 kadar kullanıcı saat dakika gün olarak yetkilendiriliyor hatta gurup olarak birden fazla sı için  RS 485  kullanılıyor ve birde  RS 485 - 232 dönüştürücü kullanılıyor.
 Şimdi bu sistemi yapan bir firmadan bunları alıp satıyorum ama benim işime gelmiyor  

Ben pvc lerini hazırladım devrelerin fakat  hatta çalıştırdım birtane sorun var devrenin üzerinde ATMEL AT89 C 55 Diye bir eprom - pıc var bunun yazılımı proteclenmis  yeniden bir çalışma yapıp bunun yazılması geekiyor fakat sistem perfect çalısıyo pıcını yazabılırsek paylasmayı ısterım ıstersen semayıda verırım

kenan_dagci@yahoo.com    dagci2@hotmail.com

hogurlu

kapı güvenlik sistemi devresi epey once yapmaya calıstıgım bir projeydi. su anda hala o konuile ilgili baska bir proje var. bu digerinden biraz daha onemli yalnız. okul icin hazırlayacagım bitirme projesi.  :lol:  

bu projede sadece kapı kontrolü değil klima, duman sensoru vs gibi detaylarda olacak  projenin tam olarak adı "SMS kontrollü akıllı ev otomasyonu"  yani bu bahsettigm  klima, yangın sistemi, kapıların acılıp kapanması vs. islemlerini SMS üzerinden yaptırmam gerekiyor.

benim aklımda ilk basta oldugu gibi kartlı gecis sistemi var. yani girişte kullanıcının kartı ile giriş izni verilecek.

siz  bana devre semasını gonderirseniz iyi olur sanırım.  yaptıgım maket üzerinde düzelmeler yapıyorum simdilik...

hogurlu@yahoo.com

simdiden tesekkürler