3 Faz motor sürücüde motorun ötme sorunu

Başlatan analog06, 30 Nisan 2017, 12:02:44

analog06

Merhabalar uzun süredir 3 faz bir motor sürücü tasarlamaya çalışıyorum yalnız denemeye çalışırken motor rahatsız edici tiz bi ses geliyo ve duty i değiştiremiyorum sorununun sürücü katında olduğunu düşünüyorum sizce eksik veya yanlış olan nedir

ek olarak mosfet katı da bu şekilde snubber kapasitesi direnci de ekledim düzelmedi sorun

Cemre.

Anahtarlama frekansınız nedir?

1N4007 yanlış bir seçim olmuş...

analog06

frekansım 5 Khz çizimde 1n4007 gözüküyoda uf4007 kullandım normalde

Cemre.

10-15kHz ile deneyin ses azalacaktır.
16kHz üzeri duymazsınız zaten.

Zoroaster

5KHz mazide kalmış (tristörlü motor kontrol devreleri vs için seçilen) bir anahtarlama frekansı. Frekansı duyma sınırının üstüne çıkartırsan sorunun düzelir.

Yok ben 5Khz de devam edeceğim dersen her bir faz çıkışına LC filitre koyman gerekir fakat bobinler oldukça hantal olur. Ayrıca bu filitre bobinlerini de iyi sıkıştırman gerekir.

Seytan deliginden kacti.

Cemre.

Alıntı yapılan: Zoroaster - 01 Mayıs 2017, 13:51:52
5KHz mazide kalmış (tristörlü motor kontrol devreleri vs için seçilen) bir anahtarlama frekansı. Frekansı duyma sınırının üstüne çıkartırsan sorunun düzelir.

Yok ben 5Khz de devam edeceğim dersen her bir faz çıkışına LC filitre koyman gerekir fakat bobinler oldukça hantal olur. Ayrıca bu filitre bobinlerini de iyi sıkıştırman gerekir.

Endüstride hala motor sürücüler için default değer 4kHz olarak geliyor. Zaten her yerde gürültü olduğundan..
Hatta bazı firmalar benim X gücündeki sürücümü atıyorum 16khz'te kullanacaksan X'ten daha düşük güçteymiş gibi düşünmelisin diyorlar.

analog06

Saygıdeger @Zoroaster  ve @Cemre. hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim frekansı bugün değiştirip deneyeceğim peki sürücü katında veya mosfet katında gözünüze çarpan eksik veya bir yanlış varmıdır.

Zoroaster

Motor sürücüsünde motor akımları düşük rıpıllı hale getirilemezse pwm frekansından dolayı motor saçları ısınır. Bu durumda ısıyı azaltmanın tek yolu pwm frekansını düşürmektir. Bu kez de akustik sorunlar başlar.

Seytan deliginden kacti.

mr.selim

@Zoroaster Tavsiyeniz nedir hocam ? Bobin filan bağlamak mı gerekir yani ?

Zoroaster

Frekansi artir gitsin.

Bu bahsettigim (filitreleme) yuksek guclu motor suruculer icin. Oyleki  5Khz gibi dusuk pwm frekanslarinda bahse konu filitre bobinleri nerede ise varil boyutundadir.

Dusuk guclerde frekans genelde 16Khz ustunde olur.

Seytan deliginden kacti.

analog06

@Zoroaster hocam frekansı yükseltince problem çözüldü ama motoru ilk hareketi vermek için elle biraz döndürmek gerekiyor (sanırım doğru fazı yakalayabilmesi için ) bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim acaba

Cemre.

Alıntı yapılan: memeto - 02 Mayıs 2017, 18:46:41
@Zoroaster hocam frekansı yükseltince problem çözüldü ama motoru ilk hareketi vermek için elle biraz döndürmek gerekiyor (sanırım doğru fazı yakalayabilmesi için ) bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim acaba

Başlı başına bir makale-tez konusu :(

En basit hali ile, rotoru döndürüp kilitleyecek şekilde iki faz enerjilendirilir. Bir süre rotorun kilitlenmesi beklenir. (Artan akımdan bunu anlamak mümkündür veya sadece uzun bir süre beklenir (sistemin ataletine göre uzayıp kısalabilir)) Artık rotorun konumu biliniyor...

mert3162

çıkış sinyaliniz nasıl sinüsoidal mi ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

analog06

elle çevirme sorununu çözdüm (zenerlerin birini ters bağlamışım düzeltince düzeldi) yalnız  duty im %50 nin üzerine çıkınca kaynak ta kısa devre ledi hafif şekilde yanıp sönüyo sebebi ne olabilir acaba

analog06