STM32f100 swd programlama

Başlatan apsis, 03 Mayıs 2017, 11:57:32

apsis

Merhabalar, STM32f100c8t6b içeren bir kart tasarladım. Programı swd den atmak istiyorum ancak bir türlü bağlanamadım.
Bağlantım  bu şekilde

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

eeburakdemir

Asla pes etme...

furkanyx

Boot mode doğru mu? Ayrica swd pinlerinde pull up pull down olmaz diye biliyorum. Ve programi nasil atmaya calisiyorsunuz?

eeburakdemir

Ben programı keil emulatorden atıyorum o yuzden bu sekılde yapıyorum, sorunsuz program alıyor. Boot bacağı gnd ye çekilmiş olması lazım sizin yazdığınız programın yüklenip çalıştırılması için. Eğer stlink ile atacaksanız da nrst yine pull up olmalı. Diğerleri olmadan da oluyor denedik. Kusura bakmayın yukarda emülatorle attıgımı yazmayı unutmusum. Ayrıca bu swd ve sck bacaklarında dirençli olarak stlink ile de deneyeceğim program alıp alınamamasını.
Asla pes etme...

apsis

Hocam kartı bastım. Bu şekilde değişiklik yapamam. referans çizim olarak 32f100 serisi olan bir boardın çizimlerinden yararlandım ve swd bacak bağlantılarını buna göre bağladım. Resimdeki swo bağlı değil. sadece çizim olarak koydum ne olur ne olmaz diye.

eeburakdemir

@apsis tamam hocam da illaki o çiizimde resetleme butonu falan varsa oraya koymuş olabilir (pull up direncini) . Ama nrst pull up olmazsa program nasıl atılacak. Ayrıca boot bacağı nereye bağlı ?
Asla pes etme...

apsis

@eeburakdemir hocam reset butonunda 10k lık bir pull-up bağlı.

apsis

eeburakdemir

@apsis resim çözünürlüğü düşük. Tam belli olmuyor. Ama çizime bakalım derim resmi yeniden yüklerseniz. Programı stlink ile mi atmaya çalışıyorsunuz ?

Edit : O reguülatorün çıkışndaki diyot ne yapıyor orada  :o
Asla pes etme...

furkanyx

Boot0 pinine gerilim bolucu yapmissiniz galiba? Onu topraga baglarsaniz sorunsuz program atabilirsiniz.

apsis

@eeburakdemir  hocam referans tasarımdan aldım o diyodu. Kısa devre ederim orayı sorun değil. Bir de şöyle bir sorun var anlamadım. Enerjiyi verdiğimde 3.3 çıkışındaki led yanıyor ama enerjiyi kestiğimde 3.3 gnd arası kısa devre gözüküyor. Hatta şimdi denedim kısa devre gözükmüyor.

@furkanyx buradaki, http://www.st.com/en/evaluation-tools/stm32vldiscovery.html kitin referans tasarımından yararlandım. varsa sizi bir genel tasarımınız bakabilirim. Kartı da cumartesi gününe yetiştirmem gerekiyor. Entegre kılıfı da sıkıntı. İlk kez lqfp48 kılıfta kart bastım ve lehimledim.

furkanyx

44.pin boot0 i yani direk topraga baglayin 10k uzerinden ve 3v3 deki direnci çıkartın sorununuz cozulur.

eeburakdemir

@apsis şemada besleme kısımlarında 2575 in girişine bir diyot atsan ve giriş - çıkışına 100nf atsan iyi olur. Diyot ters polarlanmaya karşı kullanılır. Eğer güç kaynağınız röle çıkışlı ise bu kısa devre sorunu gibi gözüken şey olabilir yada kondansatörlerin yönlerine bir bakın ama regülatorlerın baglantı seklı sorunsuz gibi duruyor. Ayrıca 1117 girişine de 100nf atsanız güzel olur. Mcu kısmında da boot bacagı ( 44 no lu bacak ) direkt olarak gnd yapın. Ayrıca boot1 bacağının default özelliğini bilmiyorum. Fakat ben daha önce 100c6t6 kullandım sıkıntısızdı. Hatta sizine resim paylaşmak isterim.

Asla pes etme...

apsis

Hocam Lipodan veya bir adaptörden besleme yapıyorum. En kısa sürede deneme yapacağım. Umarım işlemci bozulmamıştır

apsis

Bir şey daha soracağım. Tüm beselemelere enerji verilmeli mi? VDD_1,VDD_2 gibi pinler bir birine bağlılar çip içerisinde