Led parlaklık kontrolü

Başlatan ACM, 04 Mayıs 2017, 00:50:26

ACM

3 adet power lede 6 volttan başlayarak gerilim veriyorum ve parlaklığını ayarlıyorum.Devreye bir multimetre ve akım ölçer bağlı. 8.7 voltta 60 ma , 9.8 Voltta 130 ma , 11.6 voltta 260 ma gösteriyor.Buraya kadar tamam ama aşağıdaki vodeoda voltaj sabit kalıp akımı değiştirerek devir ayarladığını görünce acaba benmi yanlış yapıyorum diye terettüt ettim

Akım kontrolü diye bulduğum 2 devredede yine akım ve voltaj beraber yükseliyor.Eğer videodaki gibi voltajı sabit tutup akımı değiştiren bir devre linki verebiirseniz memnun olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=SYNlTpaFp2Q

sadogan

Burada güç kaynağının gerilimini görüyorsunuz .
Motor akımı artırdıkça , motor üzerindeki effektif gerilim yükseliyor.
Led lerin parlaklığını ayarlamak için pwm ile akım ayarlayarak çok daha başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

ACM

Pwm uygulayarakda denedim onunlada ayarladım parlaklığı ama yine voltaj ve akım beraber yükseliyor

Acaba ben yanlışmı algılıyorum , "akım ayarlamak" denilince ben voltaj sabit kalıyor , akım değitiriliyor diye düşündüm.Akım ayarlamak ile gerilimi değiştirmek aynı anlammıdır ?

Mr_YAMYAM

Kaynak gerilimi sabittir.
LED üzerinde düşen gerilim, geçen akım doğrultusunda değişir.

mehmet

Hep atladığımız kısım "güç"...

http://tinyurl.com/mztgo5d
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ACM

V=I*R , bu kurala göre drenç değişmedikce akım voltajla birlikte artar veya azalır ise "akım sınırlama" ifadesinin "akım ve voltaj sınırlama" olması gerekir.
   Yukardaki cümlede yanlışım varmı ?

Mehmet hocam verdiğiniz devreyi deneyeceğim teşekkür ederim. 100K girişindeki +5V sinyal ON/OFF sinyalimi  PWM sinyalimi acaba ?

mehmet

Opamptan 10K ya giden sinyal PWM.
İlk opamp testere dişi sinyal üretiyor.
İkinci opamp da eşik için. Dolayısıyla
PWM duty ayarlamaya yarıyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

mir_as82

Hocam burada durum şundan ibaret benim bildiğim:
Ledlerde akım sınırlamanın mantığı şu, ledler ısındıkça dirençleri düşer bu durumda sizin t=0 anında geriliminiz ledten 350 ma akıtıyorsa ileriki zamanlarda bu gerilim değeri(aynı gerilim değeri) ledden daha fazla akım akıtmaya başlayacaktır bu bir döngü şeklinde devam ettikçe led bir müddet sonra bozulacaktır veya kullanım ömrü azalacaktır. İşte bunu engellemek için direncin düşmesi ile birlikte ledin akımını sabit tutmak için, lede uygulanan gerilim değeri aşağı çekilir. Buda ledin üzerinden sabit akım akmasını sağlar.

ACM

Arakadaşlar cevaplar için hepinize teşekkür ederim. 

Mehmet hocam devreyi kurdum ve çalıştırdım , çok güzel çalışıyor.Neren geliyor bu güzellik ? Diğer yaptığım pwm devrelerde duty değeri belirli aralıkda iken kontrol sağlanabiliyordu , bu devrede nerdeyse %1 ile %100 değerleri arasındaki her kademede değişim gösteriyor. Bunun nedeni  testere diş üreterek mosfete anlık darbeler vurmasından dolayımıdır ?

24 Volt led beslemesini 10 Volt olarak giriyorum  350ma çekiyor  24 girdiğimde 380 ma çekiyor yani akım sınırlaması yapıyor ama 24 Voltta ledlerin patlaması gerekmezmiydi ? Akımı sabitlediğinizde voltajın bir önemi kalmıyormu ?

mehmet

Gönül ister ki; tam ikizkenar üçgen dalga üretmek.
Basit şekillerde olan bu ancak. Ama yetiyor.
İkinci opampın eşiğini geçince açık, altınca kalınca kapalı
kalıyor. Üçgen from ne kadar düzgün olursa çıkş ve iniş
daha sağlıklı olacaktır.

Yine atladığımız konu "güç".

Ledin özelliklerine bakmak gerekli; 350mA kaç voltta
geçiyor. Hesabı buna göre yapmak lazım. Mümkün olduğunca
350mA (1W için) akımı geçmeyiniz. 4K7 veya akım sınırlama
direnci ile yeniden düzenleyiniz.

İlave olarak ledlerin soğumasını sağlayınız. Alüminyum pcbye
silikon gres ile lehimleme yapınız...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

ACM

Bahsettiğiniz  1R8 drnenci değiştirerek akımı istediğim değerlere ayarladım Mehmet hocam.Yalnız akım biraz geçince ısınma oluyordu akım düzenleyen transistörde bende kollektörüne drenç koydum oda yok oldu.
    Mehmet hocam devreyle bir rezistans yük denemek istedim olurya daha güç isteyen bir yük yada daha fazla led bağlamak istediğimde (paralel)  işimi görürmü diye. 1.5A çekti rezsitans  çok ısındı mosfet. Akım kontrolü yapmadan aynı rezistans ile mosfet sürücü (tlp250) ile kontrol etmiştim daha önce ısınma yapmamıştı ama akım kontrolü girince işin içine ağır geldi bana.Bu devreyle 2 Amper yükü akım kontrolüde yaparak sürebilirmiyiz hocam. Yada bu olmaz al şunu dene deseniz ?
    Çok sordum biliyorum  iyi gününüzdeyseniz bir şansımı denemek istedim hocam. Kötü gününüzdeyseniz kapıyı çarpmadan usulca giderim ama her halükarda teşekkür ederim.

Zoroaster

Alıntı yapılan: A.C.M - 04 Mayıs 2017, 15:57:52
24 Volt led beslemesini 10 Volt olarak giriyorum  350ma çekiyor  24 girdiğimde 380 ma çekiyor yani akım sınırlaması yapıyor ama 24 Voltta ledlerin patlaması gerekmezmiydi ? Akımı sabitlediğinizde voltajın bir önemi kalmıyormu ?

Burada Lede 10v ya da 24v uyguklanmıyor. Lede uygulanan voltaj Ledin iletim voltajı civarında. Peki voltajın geri kalan kısmı nereye gidiyor?

Tabiki transistörün kollektör emetor uçlarında kalıyor. Bu da transistörün ısınmasına neden oluyor. Lede seri direnç başlamakla kollektör emetör uçlarındaki gerilimin bir kısmını direnç üzerine almış oluyorsunuz. Fakat bu durumda devrenin sabit akım kaynağı gibi davranış göstereceği çalışma votajı da yükseltmiş oluyorsunuz. Bu direnci kullanmamış olsaydınız atıyorum devreniz 3v da dahi sabit akımla çalışiyor olacaktı fakat direnci eklediğiniz için devrenin sabit akım davranışı ancak voltajın daha yüksek olması durumunda sergilenecek.

Burada yapılan iş, ledi belirlenen sabit akım değerinde açıp kapamak. Yanma sönme oranı değiştirildiğinde ledin yaydığı ışığın ortalaması değiştiği için ledin parlaklığı değişiyor görünüyor.

Bu devre lineer bir devre ve tamamen anahtarlamalı çalışan devrelere kıyasla güç kaybı kaçınılmaz.

Seytan deliginden kacti.

ACM

Bülent hocam ben transistörü kapıyı açıp kapatan kapıcı biliyordum demekki kapıya yığılmalarda fazlalıkları dışarı atan bunu yaparkende ter döken bir elemanmış
   Bu kadar bilgi bana yeterlli şimdilik , zaten fazlasıyla yorduk sizi , Mehmet hocam ve Bülent hocam tekrar teşekkürler.

Oh bee gitti heleşükür  :))    Öyle olsun , gelirim yakında..

ACM

Konunun hala nabzı atıyor nefeste alıyor az dürtelim o zaman .

12 Voltluk beslememle 4 seri ve bu dörtlüden 4 adet yapıp paralel  bağladım toplamda 16 Adet led 4 paralel bağlantı ile kuruldu 350*4=1400 Ma akımıda verdim. Peki sıradan birtanesi bir nedenden dolayı arıza yaptığında diğer 3 sıraya 1400ma gidecek ve diğer hatlarda arızaya geçecek. Bunu engellemek için mutlaka bir yöntem vardır sanırım değilmi ?

mehmet

Her kol ayrı sınırlanır ise sorun
çıkmaz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.