asansör ve kontrolü

Başlatan annubiss67, 06 Kasım 2005, 00:18:09

annubiss67

slm arkadaşlar
3 katlı bir ev için asansör ihtiyacı var ve piyasadan verilen fiyatlar pahalı.
kendimiz yapmaya çalışıyoruz ve asansör hakkında pek bilgimiz yok.bu konuda nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl yapabilirz.kontolü pic ile yapacaz ve algoritmayı tasarlayabilmem için naısl yapmam gerketiği konusunda bilgiye ihtiyacım var bu konuda bilgilerininzi benimle paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşşekkürler.

Erkan Gench

olaya insan hayatının güvenliği karıştığından ben size bu işe hiç girmemenizi öneriyorum. bence fiyatları yeniden gözden geçirin. zaten bu işler göründüğü kadar basit olmadığından kendi yapacağınız asansöründe daha ucuza malolma ihtimali oldukça düşük. belki arkadaşlar ucuz fiyatlı asansör bulma konusunda size yardımcı olabilir.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

mhk

Alıntı yapılan: "Erkan Gench" Olaya insan hayatının güvenliği karıştığından ben size bu işe hiç girmemenizi öneriyorum. bence fiyatları yeniden gözden geçirin. zaten bu işler göründüğü kadar basit olmadığından kendi yapacağınız asansöründe daha ucuza malolma ihtimali oldukça düşük. belki arkadaşlar ucuz fiyatlı asansör bulma konusunda size yardımcı olabilir.

İnsan hayatını düşünerek karar vermelisiniz. Bazen ucuza mal etmek pahalıya mal olabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

z

Asansor konusunda ciddi standartlar var diye biliyorum. TSE den oncelikle o standartlari temin edin derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

stlg

Sevgili annubiss67
Bende arkadaslara katılıyorum bu sistemi calıstırsanız bile bulundugunuz
ilde bu sisteme onay vermeyeceklerdir ama asansor mantıgını ogrenmek
istiyorsan sana bilgi amaclı yardım edilebilir

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

Bildigim kadariyla Yariiletken imalatcilari bile bu tarz bir uygulama da garanti vermiyor. Eger sistem yapilacak ise guvenlik onlemlerinin cok iyi alinmasi ve sistemin cok cok iyi test edilmesi gerekir.

Sonucta yanlis bir islem veya sistem hatasi, parayla ifade edilemeyecek kayiplara sebep olabilir.

Bu tarz sistemde kullanilacak bir RF sisteme CE almaya kalktiginizda urun direkt olarak Class 1 damgasi vurulacak ve askeri sistemlerle yarisabilecek bir performans gortermesi gerekecektir.

Gerci siz RF kullanmiyor olabilirsiniz ama DIKKAT - Tecrube nin eksiksiz olmasi lazim.

Bundan bir tane ihtiyaciniz varsa hic dusunmeden kullanila-gelen bir sistemi satin alin.

refik1

Sevgili annubiss67 kardeş
Ben asnsör kartı imalatı yapıyorum Ne sormak istiyorsan yardımcı olayım.

ahmet abüü

Alıntı yapılan: "annubiss67"slm arkadaşlar
3 katlı bir ev için asansör ihtiyacı var ve piyasadan verilen fiyatlar pahalı.
kendimiz yapmaya çalışıyoruz ve asansör hakkında pek bilgimiz yok.bu konuda nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl yapabilirz.
kontolü pic ile yapacaz ve algoritmayı tasarlayabilmem için naısl yapmam gerketiği konusunda bilgiye ihtiyacım var
bu konuda bilgilerininzi benimle paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşşekkürler.

Bak dostum senin bu kadar rahat bir biçimde hiç bir birikimin olmadan böyle bir işe zıplamanı anlamıyorum.
Ben bu sektörde 1991 yılından beri aktif asansör kuyusunda çalışmış ve son 6 yıldır da C programlama dili ile çalışan biriyim. Daha son iki yıldır kendime ait bir sistem kurabildim ve çalıştırdım. Emin ol ki bu kadar gecikmiş olmam salaklıgımdan dolayı değil.
Bu işin çok ciddi ve büyük olması ile alakalı ve kesinlikle asansör kuyusunda yeterince çalışmamış birinin bu konuda proje geliştirmesi mümkün olamaz. Yazdıgın yazıda pahalılıktan bahsediyorsun ; sen bu iş koluna ait ne biliyorsun ki veya hangi kriterlere sahipsin ki fiyatlandırma hakkında belirleyici olabiliyorsun. Bırakta bu rakamlar hakkında belirleyici olanlar bu işi bilenler olsun.
Herşeyden önce eger ki gerçekten böylesine bir asansöre ihtiyacın var ise git bir profesyonele işini yaptır ve iş yapılırken de seyret olayın ciddiyetini. Sana bu işin standartların dan ikisini yani EN81-1 ve EN81-2 yi ulaştırıyorum ; 140 ve 150 sayfalık bu dökümanları okudugunda bir şeyler anlamanı umud ediyorum. Eğer bu konuda yol almakta samimi isen sana yardımcı olmaya hazırım.
http://rapidshare.de/files/7301714/EN_81-1.rar.html
http://rapidshare.de/files/7301764/EN_81-2.rar.html
http://rapidshare.de/files/7301792/asansor_test.zip.html
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

refik1

sevgili ahmet kardeş insanları korkutma
ne istiyorsa verelim  :)

annubiss67

öncelikle bu konu ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.uyarılarınızda sanırım çok haklısınız.şimdi ben olayı şöle anlatayım.bir arkadaşım kendisine özürlü çocuğu ve yaşlı babaannesi için 2 katlı bir evde yaptı.gayet güzel çalışıyo ve bazı güvenlik önlemi almış.bunun üzerine başka bir abimiz kendisinden kendi avine yapması için rica etti.fakat bu ev 3 katlı.bu asansörü köyde yapacaz.ve bu sadece yardım amaçlı.ben bunun sadece pic ile kontrolü kısmını halledecem.bende bu konuda biraz tereddütlü olduğum için sizlere sormayı yeğledm.ama bu asansörün maliyeti piyasadakinin %65-60 daha ucuz olacak.ve bu asansör herkes tarafından devamlı kullnılmayacak.ben tasvip etmesemde biliyosunuz köydeki insanlara laf anlatmak biraz zor oluyo.hiç olmazsa üstüme düşen görevi yapmam gerekiyo.böyle düşünerek yardımlarınız bekliyorum.

stlg

Sevgili annubiss67
Arkadasım bu olayı onaylamıyorum ama sana bilgi olarakda  yardımcı olmak istiyorum ben asansor işiyle ugrasmıyorum ama mantık olarak biliyorum senin sisteminden biraz bahsedermisin , bu cokta kolay bir olay değil oncelikle asansorculerin kopya kartı dedikleri sistemi yapmalısın sonra her kata mıknatısları gray koduyla yerlestirmen gerekiyor kabindede bu mıknatısları gorecek asansorculerin bistable dedikleri algılayıcılardan kullanman gerekecek birsuru kablo birsuru devre ve birsuru ugras bence oncelikle kapılar varsa onlara guvenlik swici takmanı oneriyorum swic yani kapı acıkken kesinlikle sistem hareket etmemeli tabi bu profesyonel bir kapı olmadıgından swicler nekadar guvenli olur
bilemem  (  bu sistemde frende cok onemli ) gercekten cok kolay bir olay değil sistemini acıklarsan dedigim gibi sadece bilgi amaclı  ( sonucları seni baglar hicbir vebal altına girmek istemem ) sana yardımcı olmak isterim kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

Simdi bir devre yaparsın. Yanlış birşeyler yaptığında en fazla kondansatör patlar mosfetler uçuşur. Biryerler alev alabilir. Hiç önemli değildir.
Maddi zararı karşılayabilirsin. (Allah muhafaza uzuvlarını geri kazanamama hali dışında düşünüyorum.) ;

Ama bu işte yapılan bir hata eksik tecrube vs. sonucu, insanların direkt olarak hayatlarını kaybetme riski var.
Çok denenmesi gereken, uzman ellerde tasarlanması gereken bir proje bu. Hatta bu tam olarak proje de değil. Bunun için çok tehlikeli bir iş oluyor bu.

Ben yanlış çalışmadan bir kere de doğru sonuca ulaşan bir devre görmedim. Haftalar, aylar hatta yıllar sonra düzenlemek zorunda kaldığımız projeler oldu. Ve pişman olmamak için denenemiş yıllardır kullanıla-gelen bir sistemi satın almanı tavsiye ederim. Çünkü geri dönüşü YOK!    (Devreyi satın aldığın yerinde konusunda tecrübeli olmasına özen göster tabi)

aYe

Merhaba...
Yapmayin etmeyin arkadaşlar, bush'un tv ye çıkıp pardon karıştırmışım 30000 askerimiz öldü nihahahaha ama baya da bişeyler öğrendik diyebildiği bir devirdeyiz. 1975'lerde hayalet uçaklarin yapildiği 1945'lerde enola gay isimli uçağın atom bombası attığı dünyadayız (daha 15 sene öncesine kadar bizlere okullarda atomun tanımının nasıl yapıldığını hatırlayın; maddenin parçalanamaz en küçük parçası! El insaf adam 45 sene önce parçalamış da bomba haline getirmişte uykusundaki japonun üzerine birakmis! ) açın gözlerinizi. Forum da nereye baksam benzer şeyler var; ne 3phase motor kontrol mü çok zor hiç bulaşma ne asansör mü aman ha ölürsün! İlk asansör 1857 yılında yapılmış, hangi teknoloji hangi güvenlik?? Ne yani adamlar bunu yaptıklarında toplu asansör katliamlarımı olmuş? Ölücekse de bırak ölsün be kardeşim, korkunun ecele faydası yok, en azından kalanlar toplumu bir basamak yukariya çıkartır. Süngülerle verebileceğimiz bir ikinci kurtuluş savaşı olmayacak, böyle giderse bir gün hepimiz aciz bir şekilde öleceğiz... "Ne biliyosam, yapamazsın diyenler sayesindedir."

Annubiss67 programı asm mi yacazaksın c mi? Bilgi verirsen yazilim konusunda destek olurum ayrıca malzeme konusunda da elimden gelen yardimi yaparim mcu role lcd vs.. ne lazimsa kargo adresini ve listeni ilet yeterli, ücretsiz gönderebilirim.

Kolay gelsin...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mhk

Sevgili tatlisukurnazi... Yazdıklarının bazılarına katılmakla birlikte özellikle insan hayatının devreye girdiği konularda katılmadığımı belirtmek isterim. Gereksiz yera tartışma oluşturma peşinde değilim. Bu borda hiç kimse sen şunu yapamazsın deme yada yazma lüksüne sahip değildir. Şu bir gerçektir ki , dünya üzerinde takdir edilen bir işi bir kişi yapıyorsa bunu herkes yapabilir diye yazıyordu bir arkadaşımızın imzasında. Bu bord üyelerinin en az %20 si bir asansörün az çok nasıl çalıştığını bilir.En az %5 ide bu tip sistemi tasarlayabilecek bilgiye sahiptir. Bilgi ile bir yere kadar gidilebilir. Tecrübe olmadıkça nafile. Tecrübe ise bilenin yanında kalmakla oluşur. 1800 yıllarda insan hayatı önemsizse biz ne yapalım. Bırak ölürlerse ölsünler yaklaşımı ne kadar doğru?. O insanlar annemiz babamız olsa idi ne düşünebilirdik. Aynı düşünceye sahip olabilecekmiydik. ( mesela ,Ben bir asansör yaptım ve tecrübe eksikliğinden senin yakınlarının başına Allah göstermesin bir şey geldi aynı cümleleri sarfedermiydin? Helal olsun iyi yapmışsın dermiydin?) Lütfen biraz mantıklı olalım... Eğer arkadaşımız bu işte tecrübe sahibi biriyle çalışmış ve/veya kendi sistemini geliştirmiş olsa burda kimsenin sözü olmayacak.Aramızda bu işi , iş hayatının bir parçası haline getirmiş değerli büyüklerimiz var. Gelişim asansör yapmaya kaldıysa işimiz var demektir.Teknoloji yatırımı , kendi markanı oluşturma ve yapabilme. Bir markamız bile yok... Elin amerikalısının yaptığını programlayıp veriyoruz ve bir şeyler yaptığımızı sanıyoruz. Bazı kesimlerin "Amerikayı yeniden keşfe ne gerek var " gibi boş sözler benimde hoşuma gitmez. Gerekirse en başından başlanır direnç yapımıyla yani. ve belki bizler göremeyiz lakin çocuklarımız en gelişmiş işlemciler yapabilecek düzeye erişebilirler. Bildiğim kadarıyla elektronik komponent bakımından tümüyle dışa bağımlıyız. Neyin geliştirmesinden bahsediyoruz... yarımız kadar bile olmayan Belçikanın kondansatörlerini kullanıyoruz. II dünysa savaşından yenilgiyle çıkmış Almanların işlemcilerini kullanıyoruz. vs vs. Sakın bu yazdıklarımla yukardakiler çelişyor demeyin. Ehliyet olmadan nasıl araba kullandırılmaz ise bu işte aynen onunu gibidir. Rüştünü ispat etmeden asansör işine girişmeyi cinayet ile eş değer tutarım. Değilse elbette bu tasarım yapılabilir. Umarım hepimizin ne demek istediği anlaşılmıştır. Ne yazıktır ki bu geliştirme ve yapma nakit ile oluyor. Eminim ki Türkiye'de birilerinin cebine giden paranını %10'u bu arkadaşlara verilebilseydi...  Ehliyet şarttır. Tabiki günümüzdeki gibi kağıttan bir evrak değil...
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

aYe

Sayin mhk.. Öncelikle değerli vaktini ayırıp düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Yapay zekanın takıldığı noktadayız; "Size göre doğru olan bana göre yanlış, bana göre doğru olan size göre yanlış"..  Yerimizi henüz robotlara kaptırmadıysak, sanırım sizin, benim ve digerlerinin arasındaki farkin sayesindedir :) Aslinda hemen hemen aynı şeyleri yazmışsız, aynı beklentilere aynı kızgınlıklara sahibiz. Ben biraz sert çıkışmışım onu da kabul ediyorum ama bir direnci, kondansatörü bile üretemiyor olmamızı da (daha önceden ülkemizde üretilmiş şeyler) utanç verici olarak adlediyorum. Kime göre ehliyet, neye göre ehliyet? Ülkemizde parası olan her firma ehliyetli sayılıyor sanırım. Bunu da geçelim parası olan ve art niyetli, işi bile bile kötü yapan firmalar da ehliyetli sayılıyor. Bkz. 50 yıllık raya hızlandırılmış tren koyup makinist hızlı gitti ondan bunca insan öldü diye makinisti cezaevine atan zihniyet, bazen devletin ehliyeti bile boş. Bu örnekten yola çıkarak; ben aslinda demek istemiştim ki keşke o hızlandırılmış tren için gerçekten emek harcansa, uygun raylar seçilse, şu forumdaki ziyaretçilerin %95'inin o kazayı neredeyse imkansız hale getirebilicek tasarimlariyla bir kaç bin dolarlık maliyetli elektronik güvenlik önlemleri alınsaydı, da o kaza yine olsaydı. En azından o zaman derdik ki; biz herşeyi yaptık ama xxxx'i gözden kaçırmışız, fakat artık konuda uzmanız daha iyisini yapabiliriz, bu sektörde biz de varız... Telefimiz değil şehidimiz var...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)