Soğutucu Kabin Önerisi

Başlatan boreas, 10 Mayıs 2017, 10:51:27

boreas

Merhaba arkadaşlar,
yapmakta olduğum bir test için ürünlerin 10C sıcaklığa soğutulması gerekiyor. Basit bir buzdolabı ile soğutmak mümkün ama kararlı halde tutmak zor olur diye düşünüyorum bu konuda fikri olanlar paylaşırsa memnun olurum.

yas

inverter klima diyeceğim ama 16 derecenin altına set olmuyor galiba.

ahmet_zxc

bunun için etüv denilen kabinler var ama en ucuzu 3-5 000 tl den başlar.

bir defa yapılacak bir işlemse birisiyle anlaşıp yaptırabilirsin. kalibrasyon laboratuvarları yapar.

kararlı tutmaktan kastın 1 dereceyse ok ama, 0,1 dereceyse çok zorlanırsın makine bulmakta.

birde bu sıcaklığı kontrol için referans sensörün olmalı.

nihayetinde buzdolabı ile de bir sensör ve aç kapa ile kendin de yapabilirsin.

Jarvis

Kendi ihtiyacınıza uygun boyutları sanayide sacdan kestirin, sprey şeklinde poliüretan satılıyor (buzdolaplarında kullanılan ısı yalıtım malzemesi). Kestirdiğiniz sacların arasına poliüretanı sıkın, burada sadece kapak yapma kısmı sizi biraz yorabilir menteşe kullanarak yapabilirsiniz ve kapak altına ısıyı geçirmemesi için bir conta takın. Kabaca soğutucunuz fiziksel olarak hazır, bunun içini soğutmak ve 10C de sabit tutmak için iki yöntem var.

Birincisi, hacminiz küçükse sac altına poliüretan sıkmadan önce peltier yerleştirin, peltier 2 ucu olan ve wattına göre çeşitlilik gösteren bir soğutucu eleman. 2-3 tanesi sac altından soğutucunuzun içini yeterince soğutacaktır (hacim büyük olmamalı). İçine bir adet 10K veya 5K prop veya termocouple koyabilirsiniz. Kontrol devrenizde cut-in cut-out değerleri belirlersiniz 8C - 12C arası çalışır veya durur peltieriniz. Bir kaç test denemesinden sonra size en uygun olan cut-in cut-out değerinizi belirledikten sonra 10C de +-0.1 C ile sabit tutabileceğinize inanıyorum. 

İKincisi hacminiz büyükse bir buzdolabı çıkmasından kullanabileceğiniz kompresör, evaporatör, kondenser ile soğutabilirsiniz. Bu biraz zahmetli olabilir çünkü kompresöre gaz basma, kaynak vs işlemleri işin içine giriyor.

Not: Fiziksel olarak 2. el bir yatay derin dondurucu bulursanız bu işlemler çok daha kolaylaşacaktır. Sadece kontrol devresini yapmak kalacaktır.

Bütün bunlar kendiniz yapmak isterseniz bir fikir olabilir. Kendi soğutucunuzu da yapmış olursunuz.

muhendisbey

Aklima ilk gelen arac buzdolabi. Kontrol unitesi modifiye edilirse isinizi gorebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

boreas

Peltierle denedim uzun süreli çalışmada ön tarafa tekrar ısı vermeye başladı. Arkasına soğutucu ve 3 fan takmıştım ama istediğim performans olmadı. Kısa süreli olarak -6'a kadar düşürebildim.

yas

Isına
Alıntı yapılan: boreas - 10 Mayıs 2017, 15:40:03
Peltierle denedim uzun süreli çalışmada ön tarafa tekrar ısı vermeye başladı. Arkasına soğutucu ve 3 fan takmıştım ama istediğim performans olmadı. Kısa süreli olarak -6'a kadar düşürebildim.

Isınan taraf ile soğuyan tarafın arasını amyant türü malzemeyle izole etmeniz gerekir.

ahmet_zxc

tam olarak ne yapacaksın neyi nasıl test edeceksin?

boreas

3 cm2 lik pcb.ler üzerinde ds18b20ler bağlı bunlar 10 derecenin altına düştüğünde devre çalışacak üzerine çıkınca kapatacak. Sensörlerin gerçekten kaçta açıp kapattığını görmek istiyoruz. Yazılımda 10C giriyoruz ama gerçekte kaç oluyor ?

Tabi kabin alacaksam en azında 30 x 20 x 20 gibi bir boyut düşünüyorum.

tekosis

Sıradan bir derindondurucu veya buzdolabını düşünelim. Kapağını açıp içine devreleri koyup birde termometre probunu koyduktan sonra kapağı kapattığımızda dolabın içi yaklaşık oda sıcaklığında olacaktır. Kapak kapandıktan sonra sıcaklığı termometre ile takip edip 10 dereceye düşünce devrenizin tepkisini gözlemeniz yeterli olmaz mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ahmet_zxc

niye cihazları kalibrasyona göndermiyorsun. referans cihaz olmadan bu işlemleri yapamazsın.