Usb den HID

Başlatan oyhan, 07 Kasım 2005, 22:24:55

oyhan

Merhabalar
HID device; usb portlarına bağlı joystik, seri port, touch screen, .... ve daha bir çok donanım ile pc arasındaki bağlantı için kullanılıyormuş. Bende yenilerde duydum. Xp içerisinde arattığınızda bu dosyayı göreceksiniz HID.DLL adında bir dosya var. Sanırım bütün işin sırrı bu dosyada ve böylece usb den bağlanmış donanımımız için ayrıca bir driver yükleme gereğini ortadan kaldırıyor. Ayrıntılı bilgi sahibi arkadaşlar varsa buraya yazmaya davet ediyorum..
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

cozturk

HID özellikleri güzellikleri saymakla bitmez.bununla hiç driver gerekmeden birçok işinizi yapabilirsiniz.

pic 18f4550 ile birkaç deneme şansım oldu. genelde hazır örnekleri denedim. klavye+fare gibi jostick gibi birçok standart cihaz gibi sizin donanımınız tanınıyor. Bukadar ile sınırlı değil.
Bir de  daha önce belli bir sınıfı olmayan genel bir cihaz gibi devrenizi tanıtabiliyorsunuz. Yani ne klavye nede fare vs..
bunların hiç biri değil de genel amaçlı HID cihazı diyorsunuz. (generic. )

Ayrıca kombi cihazlar var yani sisin alet aynı zamanda klavye ve aynı zamanda fare gibi çok fonsksiyonlu olabilir.  

standarların hepsi usb.org adresindedir. oradan ayıklamak laızm. gerçekten büyük konfor. driver gerekmiyor.

ha unutmadan picbasic ile de usb projelerinizi yapabilirsiniz. mcsp içine EasyHID diye birşey eklenmiş. hem sizin pic kodunu üretiyor hem de pcde kullancağınız kodu (delphi vb vs) otomatik üretiyor.

Size sadece detayları ayarlayıp bu şablonu kendi amacınıza uygun değiştirmek kalıyor.

Alıntı YapWhat is EasyHID?

The EasyHID Wizard is used to automatically generate two template programs. The first program (the host software) is used on your PC. The second program (the device software) is used on your microcontroller, for example, a Microchip 18F4550. Just enter your company and product name, a unique ID combination and some basic device configuration information and let EasyHID generate the two template programs automatically, ready for compilation. It really is that simple.
Kusuru yok mu bu HID'in?  Var. ama kusur onda değil. picbasic vb ile ürettiğiniz kodlar ile size gereken hızı yakalayamayabilirsiniz. Hatta USBTrace gibi programlar sizin izlemek istediğiniz datayı yakalayamayabilir.

Macera

Bu 18F4550 ile USB bağlantısı için gerekli chipleri nerden tedarik edebilirim?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

bayramonur

Bu chip zaten kendisi usb donanımına sahip.

Full Speed USB 2.0 (12Mbit/s) interface
Internal Pull Up resistors (D+/D-)
Pin-to-pin compatible with PIC16C7X5

Macera

O zaman 18F4550 yi nerden bulabilirim.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

oyhan

Ben arrowdan istedim usb piclerden. Yeterki isteyin bulursunuz.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

osimilasyon

beyler HIDler driver istemiyor diye birşey yok.
Sadece windows yada vs. sistemler bu driverlara zaten sahip o yüzden gerek yok.Driver olmasada M.Soft sitesinden download yaparsın.
Asıl sorun şu ki; mesela ben yeni bir usb haberleşmeli devre yapıcam,
bunun driverını yazmak da çok zor.
Benim kafamda bir pic programlama kartı yapmak var mesela ve bu usb haberleşmeli olacak.böyle bir kart ve tabi driverı elinde bulunduran var mı?
uydu

bayramonur

Programlayıcılarla ilgili kocaman bir bölüm var.Oraya bakarsan bulursun.
Önceden birçok kez verilen şu adrese bak birde.
http://perso.wanadoo.es/siscobf/index.html

Ersin

HID win2000/Xp de driverlar mevcut o yuzden gerek yok.Compiler olarak ne
kullaniyorsunuz bilmiyorum ama ben CCS ( 3.236 ) teki HID ornegini compile edip yukledim ve bendeki win2000sp4 problemsiz HID olarak goruyo.
Geriye windowsta HID in ozelliklerini ve kullanimini ogrenmek kaliyo  :D

cnurettin

Bencede windows tarafında nasıl bir program yazacağız . Asıl problem bu. Önerisi olan var mı . Hangi  programı önerirsiniz ? C# delphi vb?