SWD Pinlerini Giriş/Çıkış olarak kullanmak

Başlatan Cemre., 13 Temmuz 2017, 09:11:19

Cemre.

Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi, SWD pinlerini giriş/çıkış olarak kullanmak istiyorum. Ancak donanımsal olarak nasıl bir yapı kullanmam gerektiğine tam olarak karar verebilmiş değilim.

Bu pin bir switch'e bağlı olacak. MCU enerjilendiğinde pin durumuna göre iki farklı konfigürasyon işletilecek. Yani misal Low ise atıyorum LCD ekranda Ahmet, High ise Mehmet yazacak ve program akışında switch durumu değişemeyecek.

Prototip için çizdiğim PCB'de debug fonksiyonlarının da yok olmamasını istiyorum. Daha sonrası için olmasa da olur tabi ki. Bu durumda nasıl bir bağlantı daha uygun olur? Ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler, iyi günler.

yldzelektronik

Datasheet refence manual diyor ki bu pinleri istediğin gibi kullanabilirsin.Reset anında bu pinler ön tanımla olarak af olarak çalışır. Ama eğer siz gidip bunları gpio olarak kurarsanız, debug patlar.Kaçınılmaz!
Bu pinleri pu pd yapmanızı ben önermem.Çünkü programlayıcı bu pinleri seri haberleşme olarak kullanıyor.

Burada şuna dikkat etmek gerek.SWD için data ve clk uçlarını i2c deki gibi, pu yapıyor mu st link şemaya bakmak gerek.

Bunun yanında, siz bu pini gpio olarak kurdunuz, pinin ucunda da bir yük olsun veya bir aygıt. Program yüklerken programlayıcıya veya aygıta bir zarar verir mi, programlayıcı işlemci ile konuşurken haberleşme bozulur mu bakmak gerek.

GPIO olarak ben sorun yaşamadım.Ama ben pu pd yapmadım.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Cemre.

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 13 Temmuz 2017, 10:08:16
Datasheet refence manual diyor ki bu pinleri istediğin gibi kullanabilirsin.Reset anında bu pinler ön tanımla olarak af olarak çalışır. Ama eğer siz gidip bunları gpio olarak kurarsanız, debug patlar.Kaçınılmaz!
Bu pinleri pu pd yapmanızı ben önermem.Çünkü programlayıcı bu pinleri seri haberleşme olarak kullanıyor.

Burada şuna dikkat etmek gerek.SWD için data ve clk uçlarını i2c deki gibi, pu yapıyor mu st link şemaya bakmak gerek.

Bunun yanında, siz bu pini gpio olarak kurdunuz, pinin ucunda da bir yük olsun veya bir aygıt. Program yüklerken programlayıcıya veya aygıta bir zarar verir mi, programlayıcı işlemci ile konuşurken haberleşme bozulur mu bakmak gerek.

GPIO olarak ben sorun yaşamadım.Ama ben pu pd yapmadım.

SWDIO pull-up, SWDCLK pull-down zaten dahili olarak. Hatta ST dökümanda, ben bunları içerden koydum ayrıca senin koymana gerek yok gibi bir şeyler yazmış. O açıdan bakınca doğru pull yaparsak sorun olacağını sanmam.