Line Scanner hakkında bilgisi olan varmı?

Başlatan Mucit23, 26 Temmuz 2017, 09:57:23

Mucit23

Bir proje için bu kameraları araştırıyorum.

Bu kameralar araştırdığım kadarıyla bir tarayıcı gibi çalışıyor. Örnek olarak Araç altı fotoğraflama sistemlerinde kullanılıyor. Benzer bir iş için uygun kamera bakıyoruz. Araştıra araştıra Line Scanner'lara denk geldim.

Hareket halindeki bir aracın duraksamadan altını fotoğraflamak için bu kameraları kullanmak istiyoruz. Bazı sormak istediklerim olacak.

Bu kamera türleri örnek olarak bir webcam gibi doğrudan pc'ye bağlanıp çalıştırabilirmiyiz? Normalde LineScanner modülleri çok ufak. Bir aracın altını görebilecek düzeyde geniş açıyı nasıl yakalıyorlar?

Son olarak Hızdan bağımsız olarak nasıl düzgün bir görüntü elde ediyorlar. Sonuç olarak geçen aracın hızı belirli bir limit aralığında. Bu kameralarda düzgün bir görüntü için sabit hız gerekmezmi? Aklım tarayıcılara gidiyor.

Cemre.

Sabit zaman aralıkları ile çekilen kareleri panaromik fotoğraf üretme mantığı ile birleştirirseniz olur diye düşünüyorum.

Veya farelerin çalışma mantığından yola çıkılabilir. Aşağı yukarı aynı kapıya çıkıyor.

Ersin

Komple aracın altını görebilmesi için aynalı sistem yapman gerekiyor.Linescan de ilerleme hızın sabit olması gerekir , yoksa görüntü ya basık çıkar yada uzun , yani aracın aynı hızda hareket etmesi lazım.

Mucit23

Hocam ama araç altı arama sistemlerinde aracın hızı sabit değilki. Ben şöyle düşündüm. Kamera bir pixel genişliğinde olduğu için çok yüksek hızda görüntü alabiliyor.
Burada bazı teknik bilgiler var
https://www.baslerweb.com/en/products/cameras/line-scan-cameras/racer/ral2048-80km/
Line Rate 80Khz. Yani Saniyede 80000 kez bir satır fotoğrafı çekiyor. Bu durumda araç geçtiği sürece sürekli satır fotoğrafı alıp birleştirdiğine göre aracın hızına göre değişken boyutlu bir fotoğraf çekiliyor olması lazım. Yani Araç kamera üstüne geldiği anda fotoğrafa başlanıp kamera üstünden çıktığı anda fotoğraf çekimi duracak. Bu sırada aracın hızına göre araç taranmış olacak. Araç çok yavaş geçerse çekilen görüntü yüksek boyutlu yada yüksek çözünürlüklü olur. Çok hızlı geçerse düşük çözünürlüklü olur.

Başka bir yöntem aklıma gelmiyor. Ayna işi felan belki zor olur yada görmek lazım. Bilmiyorum. Bu iş peki birkaç tane normal kamera kullanıp görüntüleri birleştirerek yapılamazmı? Nedense bana daha kolay geliyor.

Ersin

Tarama hızını dinamik yapamazasın neyi ayarladıysan onunla tarar, tarama bitince değiştirirsin ama tarama sırasında buna müdahale edemezsin.
Diyelim 1000 pixelin var ve düzgün taramada 1 pixel 1mm olsun yani 1 metre tarasın , genişlik önemli değil 1-2-4-8k olur farketmez.
Şimdi araç hızı 2 katı yavaş olsun , bu durumda aracın 1 metresini değil 50cm sini taramış olursun  , her line rate in x2 olmuş olur , yani aynı noktayı/çizgiyi iki kez taramış olursun.
Birde bu kameralar ciddi para siyah beyazı birkaç bin dolar , renklisi daha da uçuk , uv olanını hiç bilmiyorum.Bir kamera parası kadar da lensi var hatta daha fazla bile olabiliyor.

Mucit23

Yok hocam tarama hızı yada Sampling Rate diyelim, sabit olacak. Gerçi birçok parametre var. Ben taramayı aracın tamamı geçene kadar yaparım diye düşünmüştüm. Araç yavaşta olsa sürekli bir hareket halinde olduğu için iki çekim arası mesafe kısalır çözünürlük artar diye düşündüm. Ama işler biraz daha karışık.

Bu kameralar dediğiniz gibi epeyce bir para. 1000 dolara 4 adet olabildiğince geniş açılı kamera alıp yan yana yerleştirilip sürekli fotoğraflar çekip sonra bunları birleştirerekde iyi bir sonuç elde ederim diye düşünüyorum.

Ersin

Areascan de de high speed bişey lazım , normal kamera ile olacak gibi değil,flu çıkar resimler , belki 120-250 fps civarında bir kamera gerekebilir.Bu defa da kamera ların yeri sıkıntı olacak onları 2-3 metre derine koyman gerekebilir.

Mucit23

LineScanner lar için fiyat bilgiside aldım. En basitinden 2K Monochrome bir kamera 1200€'dan başlıyor. Haberleşme için USB3.0 ve Gigabit Ethernet seçenekleri varmış. 1200€ sadece kamera buna en az 500-700€ arası lens ve 40-50€ arasıda diğer parçalar ekleniyormuş.
Herşeyi bir şekilde hallederim ama şu aynalı lens olayı çok kafamı kurcalıyor.  Onu nasıl yaparım bilmiyorum. Çünkü konuştuğum kişide lenslerle en fazla 100 dereceye kadar bir görüş açısı elde ediliyormuş. Daha fazlası için ayna vs ile görüş açısını yükseltmek gerekir dedi.

Kameralarla daha önce az çok uğraştım ne yapacağımı biliyorum ama dediğiniz gibi geniş açı elde etmek zor. Kamerayı gömmek gerekebilir buda işin uygulanabilirliğini zorlaştırıyor.

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Temmuz 2017, 10:40:22
Hocam ama araç altı arama sistemlerinde aracın hızı sabit değilki. Ben şöyle düşündüm. Kamera bir pixel genişliğinde olduğu için çok yüksek hızda görüntü alabiliyor.
Burada bazı teknik bilgiler var
https://www.baslerweb.com/en/products/cameras/line-scan-cameras/racer/ral2048-80km/
Line Rate 80Khz. Yani Saniyede 80000 kez bir satır fotoğrafı çekiyor. Bu durumda araç geçtiği sürece sürekli satır fotoğrafı alıp birleştirdiğine göre aracın hızına göre değişken boyutlu bir fotoğraf çekiliyor olması lazım. Yani Araç kamera üstüne geldiği anda fotoğrafa başlanıp kamera üstünden çıktığı anda fotoğraf çekimi duracak. Bu sırada aracın hızına göre araç taranmış olacak. Araç çok yavaş geçerse çekilen görüntü yüksek boyutlu yada yüksek çözünürlüklü olur. Çok hızlı geçerse düşük çözünürlüklü olur.

Başka bir yöntem aklıma gelmiyor. Ayna işi felan belki zor olur yada görmek lazım. Bilmiyorum. Bu iş peki birkaç tane normal kamera kullanıp görüntüleri birleştirerek yapılamazmı? Nedense bana daha kolay geliyor.

1px değil de 10-20px çeken bir şey var ise hızdan bağımsız olarak yapılabilir düşüncesindeyim: PC Farelerin çalışma mantığını incelerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sozuak

Bu alanda tecrübe sahibi değilim ama aklıma gelen birkaç noktayı ifade etmek istedim.

Verilen ürün bağlantılarında cihazın 30-40 cm genişliğinde ve  direkt zeminde kullanıldığı görünüyor. Tabi aydınlatma sistemi de olduğunu düşündüğüm ki gece de çalışabilmesi için lazım lambalar var.

Yine verilen resimde  garaj yada kapı girişine konmuş dolayısıyla araç geçiş hızı görece düşük olmalı.
Çekilen örnek resimde (ilandaki) aracın alt resmi olduğundan kısa görünüyor neden diyeceksiniz ekzost  flex  bağlantısı kısa ve şişman görünüyor ama genel değerlendirme için çekilen resim iş görür.
Bunun dışında aracın ataleti dolayısıyla hızın değişimi çok fazla olmayabilir. 80.000 çizgi/saniye homojen yakalama için yeterli gibi. El tipi tarayıcılarda çokça hız problemi olurdu ama araçlarda sorun olacağını sanmam. En büyük sorun 15-20 cm den geniş açı görüntü alabilecek optik tasarımı olur.
Gerekirse aracın giriş ve çıkışını tespit edip boyunu ve hızını da belirleyerek çekilecek resmi ona göre uyarlayan bir algoritma hazırlanabilir düşüncesindeyim.