ultrasonic level sensor

Başlatan odemis, 15 Kasım 2005, 13:09:49

odemis

selam ultrasonic seviye sensörleri ile ilgilenen arkadaşlar varmı acaba.
akdeniz üniversitesi - kontrol sistemleri - petkim petrokimya - enstrüman formeni

epolat

Merhaba
Bir iki tane kullanmıştım.Belki yardımcı olabilirim.

odemis

aslında ultrasonic sensorlerle cam kalınlığını ölçmek istiyorum seviye olarak yanlış yazdım yani iki sensörü karşılıklı koyarak aralarına giren cismin kalınlığını ölçeceğim. bide bu süt ölçerlerde de kullanan bir arkadaşım vardı
akdeniz üniversitesi - kontrol sistemleri - petkim petrokimya - enstrüman formeni

stlg

Sevgili odemis
Arkadasım bildigim kadarıyla piyasadaki ultrasonik verici ve alıcı kapsulleri
40 khz civarı calısıyor senin bu frekansı camın öbür tarafına gecirebilecegini sanmıyorum biliyorsun bu sistem oto alarmlarındada kullanılıyor eger bu frekanstaki ses camdan gecmiş olsaydı herhalde alarm hic susmazdı, ama ozel baska frekanslarda kullanılan donusturuculer varsa onları bilmiyorum ,yani bu metodla bu işi yapabilmen
zor , cam kalınlıgını neden olcmen gerektigini bizimle paylasırsan belki baska metodlar konusunda arkadaslardan yardımcı olanlar olur kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

epolat

Bence ultrasonic doğru bir seçim değil camın kalınlığı ne kadar?
Bende bir aralar pvc hammadde kalınlığı ölçmeye uğraşıyordum.Kalınlık ölçen ölçü aletleri var ama cam için işe yaralarmı bilmiyorum.

Veli B.

Omronun bu tip işler için güzel sensörleri var.Lazer tabanlı.

odemis

tamam cam olayını çözdüm ama genede
elinde ultrasonic devre şeması olan yada ucuza temin edebileceğim bir yer bilen varsa sevinirim . herkese çok teşekkür ederim.

odemis

bildiğim kadarıyla da ultrasonic sensörlerde sensörün gönderdiği ses frekansı bir cisimden yansıyıp geri geliyor ve bu frekansın gönderme süresi ile cisimden yansıyıp geri geldiği zaman arasında ki süre hesap ediliyor.  işte bu işlemi bir pic yardımı ile yapmaya çalışıyorum
ama tabiki o ses frekansını üreten piezo elektriksel kristalleri bizim burada bulmak zor, elinde olan varmı çıkma falan

stlg

Sevgili odemis
Kullandıgın frekansın ne oldugunu bilmiyorum 40 khz ise sensorleride bulamıyorsan tanıdıgın oto aksesuar işleri yapan birilerinde arızalı alarm devreleri muhakkak vardır onların sensorlerini kullanabilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili odemis              

Asagıdaki adrese bir bak işini gorür herhalde

http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_srm1.htm

ALLAHA EMANET OLUNUZ