Sahte Entegre (İsyan ediyorum)

Başlatan Pyrodigy, 23 Ağustos 2017, 19:44:56

mistek

Ülkemizin büyük tedarikcisinden 0.01R 1W direnç aldım. 500 adet. Fiyatı oldukça ucuzdu. 100 taneden 15 20 tanesi açık devre veya 0.01R den daha farklı bir değerde çıktı. Bende bunları kullandigim kartları birkackez test ederek tespit etmek zorunda kaldım. Keşke ucuz olmasaydı. Sağlam ve gerçek fiyatında olsaydı.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ipek

sahtecilik yeni bir şey değil, 1995 yılında TTL ler ile sokaklar için kayan reklam panosu tasarladım,iki büyük reklam firması ile yıllık sözleşme imzaladım,hatırı sayılır bir karşılık aldım,çünki tekti ve ortada bir rakip falan yoktu,prototip tüm testlerden başarı ile geçmişti,H köprüsünde IRFP250 kullanmıştık  malzemelerini almanya'dan Bürklin Elektronik ten getirtmiştik,ilk pano  Taksim'e takıldı ve bir hafta sonra arge ücretimizi ödediler,bir ay sonrada 15 sipariş verdiler kadiköy'de ünlü bir şirkete  malzeme siparişi geçtik tamamını temin edebileceklerini beyan ettiler,ve sürpriz bir şekilde yarı fiyata yakın bir indirimde söz konusu odu,hevesle ürettik elektronik yapı çok basitti daha çok mekanik ve proximity sensor'lardan oluşuyordu,daha iki gün geçmemiştiki,telefonlar susmadı avukatlık büroları falan arıyordu,korkudan kontrolümü kaybettim,hemen sahaya gittim,tüm mosfetler patlamıştı,yada arada bir iki sağlam vardı diğerleri hep yanıktı,malzemenin sahte olduğunu geçte olsa anlamıştık,tedarikçi şirket bizi hiç taklamadı,telefonları açmıyordu,acele bir arkadaşı yurdışına gönderip ayıbımızı örttük,panolar kusursuzca işlemeye başladı,tedarikçi firma sahibinle birebir yüzyüze görüşmemizden sonra kesilen KDV hariç malzemenin parasını geri aldık,adamın savunması çok basitti ,kardeşim benide dolandırmışlar ben napayım dedi..

derbeder

forumda  çakma malzemeden ziyade  kaliteli orijinal parçaları kim satıyor bunları tartışsak  bence çok daha yararlı ve faydalı olur...
anlaşılan herkesin dili yanmış bu çakma malzemeden ama orijinal malzeme kim satıyor  peki  bunları konuşsak biraz da  ?? 

tekosis

Toplu alım/üretim yapmıyorum. Numune cihaz çalışmalarında kritik parçaları yurt dışından getirtiyorum. Şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

cetin1990

Misal, r*m elektronik, monel, ve üretici firmaların türkiye distribütörü hep orijinal malzeme satar.

Bu Forumdan öğrendiğim ve alışveriş yaptığım
Karaköydeki  B*t* Elektronik ten memnun kaldım. Bu firmanın korsan sahte malzeme satacağını hiç sanmıyorum. Asıl önemli kısım emaili okuyabiliyor ve süratli cevap, fiyat teklifi verebiliyor. Listeyi Excel olarak yollayın.

Mnemonic

@cetin1990 arkadaşa katılıyorum
benim sahte malzemeden hiç ağzım yanmadı çok şükür ama ne varki hiç ucuz malzeme peşine düşmedim.
R*m elektronik haftada 3 yükleme ile Mo**r den malzeme getirtiyor üstelik sitenin kendi sayfasından stoğundan inceleyip sepete ekliyorsun excel çıktısını adamlara gönderiyorsun sitede görüdüğün rakamdan komisyonsuz 4 günde elinde oluyor. B*t* ile de çalıştım. genelde pasif malzemeleri onlardan alıyorum fiyatları çok uygun hızlı cevap veriyorlar ve kendi stokları var şimdiye kadar onların malzemelerinden sıkıntı yaşamadım

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ipek - 24 Ağustos 2017, 23:26:00
sahtecilik yeni bir şey değil, 1995 yılında TTL ler ile sokaklar için kayan reklam panosu tasarladım,iki büyük reklam firması ile yıllık sözleşme imzaladım,hatırı sayılır bir karşılık aldım,çünki tekti ve ortada bir rakip falan yoktu,prototip tüm testlerden başarı ile geçmişti,H köprüsünde IRFP250 kullanmıştık  malzemelerini almanya'dan Bürklin Elektronik ten getirtmiştik,ilk pano  Taksim'e takıldı ve bir hafta sonra arge ücretimizi ödediler,bir ay sonrada 15 sipariş verdiler kadiköy'de ünlü bir şirkete  malzeme siparişi geçtik tamamını temin edebileceklerini beyan ettiler,ve sürpriz bir şekilde yarı fiyata yakın bir indirimde söz konusu odu,hevesle ürettik elektronik yapı çok basitti daha çok mekanik ve proximity sensor'lardan oluşuyordu,daha iki gün geçmemiştiki,telefonlar susmadı avukatlık büroları falan arıyordu,korkudan kontrolümü kaybettim,hemen sahaya gittim,tüm mosfetler patlamıştı,yada arada bir iki sağlam vardı diğerleri hep yanıktı,malzemenin sahte olduğunu geçte olsa anlamıştık,tedarikçi şirket bizi hiç taklamadı,telefonları açmıyordu,acele bir arkadaşı yurdışına gönderip ayıbımızı örttük,panolar kusursuzca işlemeye başladı,tedarikçi firma sahibinle birebir yüzyüze görüşmemizden sonra kesilen KDV hariç malzemenin parasını geri aldık,adamın savunması çok basitti ,kardeşim benide dolandırmışlar ben napayım dedi..
Geçmiş olsun kardeşim acını paylaşıyorum. Çok pis bir durum gerçekten, okudukça devreyi ben yapmışım gibi yaşadım soğuk terledim. İsyan etmemek mümkün değil. Biz Elektronik ile uğraşanların allah yardımcısı olsun.
Persistance is the name of the game in this business....

Pyrodigy

Arkadaşlar Aynı Marka 74HC245D siparişi verdim geldi.
Aradaki farkı görmenizi ve dikkatli olmanızı öneririm. !!! Sağda ki SAHTE !!!

dnacikaya

Sahte malzemeyi sahtekar esnaf satar. Size sahte malzeme satandan alışveriş yapmayın. Okuyordurlar umarım sahte malzeme satan elektronikçiler yazılanları. Farkında olmadan satanı tenzih ederim. Arayıp sahte olduğunu bildirdiğinizde yardımcı olmayanı da ifşa ediniz.

fahri-

İki malzeme nin de kodu aynı mı? Resimde son harfler farklı gibi sanki.

74HC245D

Zoroaster

Bazi elmalar kurtludur. Rayici belliyken hem ucuz hem kurtsuz olsun. Yok yaa.

Seytan deliginden kacti.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: fahri- - 25 Ağustos 2017, 14:27:28
İki malzeme nin de kodu aynı mı? Resimde son harfler farklı gibi sanki.

74HC245D
Evet her ikisininde uzantısı D resimde parlamış.
Zaten 74 serisi entegrelerde sonu D ile biten smd kılıf N ile biten dip kılıf anlamında.

OptimusPrime

ucuz etin yahnisi yenmez :)

uretim yapan her firmanin giris kalite kontrolu olur iso geregi. bir tane onayli numunesi vardir giris kalite kontroldeki teknisyenin, tedarikciyi bilir, acar mali, karsilastirir datasheet ile, alir elinede kumpasi olcer bicer en sonunda da devre uzerinde dener. isin sonunda bu mali red ettim der geri gonderir veya kabul ettim der depoya sokar.

ornek:
mal geldi. 74HC245D
aciyoruz datasheeti
https://assets.nexperia.com/documents/data-sheet/74HC_HCT245.pdf
Ordering information: 74HC245D kodlu mal SO20 kilifta geliyormus.
Package outline -> SO20 ye bakiyoruz. centik alt kenarda degil sol kenarda ortada olmasi lazim. sagdaki entegre cop.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Okan AKÇA

Suç birazda bizde hem ucuz olsun hem orijinal olsun. Üreticinin sitesinden ürünün gerçek fiyatinada bakmak lazım